Cudowne właściwości roślin

Hodujemy je na parapecie dla walorów dekoracyjnych. Uprawiamy w ogrodach i na działkach. Niekiedy spotykamy na łąkach i chętnie zrywamy, by stworzyć kolorowe wianki na głowę. Przyroda oferuje nam mnóstwo roślin, które nie tylko pięknie się prezentują w doniczkach, lecz przede wszystkim posiadają cudowne właściwości. Poznajmy kilka z nich.

Rumianek – w lecznictwie i kosmetyce

Rumianek pięknie pachnie, a do tego kusi biało-żółtymi kwiatami. Należy on do jednych z najbardziej znanych roślin leczniczych w Polsce. Chętnie wybieramy rumianek w saszetkach do zaparzania, gdy chcemy się uporać z kłopotami żołądkowymi, ale to nie jedyne jego możliwości.

Rumianek zawiera w swoim składzie flawonoidy, śluzy, kumaryny, witaminę C, sole mineralne, cholinę oraz flawonoidy. Ponadto olejki eteryczne, które wykazują szerokie zastosowanie. Tak bogaty skład zadecydował o tym, że to właśnie ta roślina uznawana jest za najcenniejszą pod względem właściwości leczniczych.

Napar z rumianku działa przeciwzapalne i rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, dlatego za jego pomocą można się uporać z dolegliwościami lokalizowanymi po stronie brzucha. Rumiankowa herbatka ułatwia trawienie, ale i działa uspokajająco. Koszyczki rumianku są idealnym rozwiązaniem dla osób, które dotąd miały problemy z zasypianiem.

Kosmetyki z zawartością rumianku są polecane alergikom i osobom o skórze wrażliwej. To wszystko za sprawą działania kojącego, łagodzącego i odprężającego.

Aloes – wyjątkowy sukulent

Aloes chętnie hodujemy w domu wybierając kolorowe doniczki. To sukulent, który jest łatwy w uprawie, nie wymaga częstego podlewania, a do tego jest dekoracyjny. Cenimy go jednak głównie za szerokie właściwości zdrowotne.

Najcenniejszy jest sok z liści aloesu, który wykazuje właściwości wykorzystywane w kosmetyce oraz w lecznictwie. Regularne picie soku z aloesu, na przykład tego z oferty sklepu NajlepszyAloes.pl, sprzyja podnoszeniu odporności, obniżaniu poziomu cukru we krwi czy też wspomaganiu leczenia alergii.

Okłady z aloesem są pomocne w leczeniu ran i owrzodzeń. Aloes koi skórę, która miała do czynienia z nadmiarem promieniowania słonecznego. Gdy znajduje się on w składzie produktów przeznaczonych do stosowania po opalaniu, można liczyć na niwelowanie pieczenia i wrażenia ściągnięcia poparzonej skóry.

Dzięki aloesowi można złagodzić objawy towarzyszące wielu schorzeniom skórnym, a także przyspieszyć porost włosów. Ta roślina zawiera w swoim składzie mnóstwo przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się organizmu.

Pokrzywa – nie tylko parzy

Pokrzywa to pospolita roślina, która raczy nas pojawianiem się bąbli na skórze i uczuciem pieczenia po zetknięciu z jej liśćmi. Oferuje jednak właściwości, które czynią ją cennym surowcem kosmetycznym, chętnie wykorzystywanym także w celach leczniczych i kosmetycznych.

Pokrzywa wzmacnia organizm, działa moczopędnie, a obecność w jej składzie licznych witamin i minerałów sprawia, że wpływa na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Korzystamy z jej właściwości antybakteryjnych, a także wtedy, gdy szukamy odkażającej płukanki do ust.

Trzy rośliny, tak doskonale nam znane, spotykane w większości domów i oferujące liczne właściwości! Warto się pokusić o to, by znalazły swoje miejsce w jadłospisie i/lub składzie kosmetyków, których używamy na co dzień. Dzięki temu możemy zadbać o swój organizm od wewnątrz i od zewnątrz – naturalnie i skutecznie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ