Bez wątpienia wizyta u dentysty jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Niekiedy stanowi prawdziwe wyzwanie – zarówno dla malucha, jak i rodziców. Wbrew pozorom, wcale nie musi być koszmarem. Wystarczy wybór odpowiedniego specjalisty, prawidłowe nastawienie oraz umówienie się na wizytę kontrolną odpowiednio wcześnie. Dzięki temu przygotujemy pociechę na wizytę u stomatologa.

Zaplanowanie wizyty

Bardzo ważne jest to, aby dziecko kojarzyło zarówno wizytę, jak i samego dentystę jako coś przyjemnego. To dlatego nie udajemy się do gabinetu, gdy coś się dzieje, lecz wtedy, gdy zęby są zdrowe. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty bez wątpienia zadecyduje o jego późniejszym podejściu do specjalisty.

Nieprzyjemności mogą spowodować, że w dorosłym życiu osoba będzie unikała wizyt jak ognia. Jako rodzice powinniśmy zadbać o to, by zapisać malucha na wizytę, gdy nie widać próchnicy, a żaden ząb nie boli. Dziecko nie zareaguje histerią na wieść o borowaniu i zaprzyjaźni się ze specjalistą. Wiele gabinetów oferuje pieczątki, naklejki, co jest dodatkowym atutem.

Odpowiednie przygotowanie

Nawet w przypadku, gdy sami mamy niezbyt przyjemne wspomnienia związane z dentystami, nie przenośmy ich na dziecko. Negatywne odczucia z pewnością nie wpłyną dobrze. Rodzice powinni być przykładem, dlatego nie mówmy w obecności malucha, że boimy się dentysty lub coś nas bolało. Nie straszmy również swojej pociechy, unikajmy stwierdzeń typu: “jeśli zjesz cukierka, popsują Ci się ząbki i pójdziemy do stomatologa”. Mogą wywołać one u dziecka lęk przed lekarzem.

Zanim udamy się z dzieckiem na pierwszą wizytę stomatologiczną, warto wytłumaczyć maluchowi, dokąd idziemy i po co. Jeśli maluch boi się lekarzy, unikajmy tego stwierdzenia, zastępując je określeniami pan lub pani. Opowiedzmy dziecku, jak będzie wyglądała wizyta – będzie trzeba usiąść na fotelu, pan będzie musiał zaświecić lampę, by obejrzeć zęby. Jeśli dziecko jest małe, możemy zastąpić określenia tymi z bajek.

wizyta z dzieckiem u dentysty

Kiedy trzeba udać się na pierwszą wizytę?

Kiedy odwiedzić dentystę? Najlepiej, gdy dziecko skończy pół roku. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze siekacze. Lekarz może sprawdzić, czy proces ząbkowania się rozpoczął, czy przebiega prawidłowo oraz, czy maluchowi zagraża próchnica. Udzieli także porad dotyczących tego, jak czyścić dziąsła oraz zęby, na co zwracać uwagę, aby zapobiec próchnicy, a także, co zrobić, aby zęby wyrosły zdrowe i mocne. To porady na wagę złota, dlatego nie odwlekajmy wizyty w czasie. Na kontrolę udajemy się co około 3 miesiące, aby upewnić się, że w buzi nie dzieje się nic niepokojącego.

O czym trzeba pamiętać przed wizytą?

Jeszcze zanim pojawią się u malucha pierwsze ząbki i zapiszemy go na wizytę, trzeba pamiętać o czyszczeniu dziąseł. Najlepiej robić to nawiniętym na palec gazikiem, ligniną lub specjalnie przeznaczonym do tego celu czyścikiem nałożonym na palec – uprzednio trzeba go namoczyć w przegotowanej wodzie. Jak najwcześniej warto także zacząć używać szczoteczki. Dzięki temu dziecko wyrobi sobie nawyk mycia zębów. Wybieramy szczoteczki dostosowane do wieku malucha. Dla najmłodszych odpowiednie będą te, które są oznaczone symbolem “0-2”.

Kupmy dwie szczoteczki – jedna będzie przeznaczona do zabawy, przez co maluch oswoi się z przedmiotem – z kolei drugą myjemy dziecku zęby. Możemy używać szczoteczki tradycyjnej lub elektrycznej z końcówką dla dzieci. Stosujemy pasty do zębów przeznaczone dla dzieci. Są one kolorowe, mają owocowe smaki, dlatego dzieci chętnie je stosują. Oczywiście wybieramy pasty dopasowane do wieku malucha.

Odpowiednie mycie zębów

Trzeba pamiętać o myciu dziecięcych zębów po każdym posiłku. Najważniejsze będzie jednak dokładne mycie zębów po kolacji. To dlatego, że nocą bakterie mają największe pole do działania. Istotne będzie prawidłowe mycie dodatkowo po każdym słodkim posiłku. W nocy dajemy maluchowi do picia wodę bądź herbatę bez cukru.

To, o czym musimy dodatkowo pamiętać, to systematyczne fluoryzowanie zębów. Zabieg polega na pokrywaniu wyleczonych i umytych ząbków lakierem z fluorem. U dzieci trzeba powtarzać zabieg co 3 miesiące. Koszt zabiegu w gabinecie stomatologicznym to ok. 30-80 zł. Niektóre gabinety takie jak np. Dent Kraków oferują bezpłatne przeglądy uzębienia dla dzieci i dorosłych. Jest to świetna alternatywa dla naszego dziecka, które w bezstresowych warunkach może poznać swojego dentystę, nabrać do niego zaufania a dodatkowo sprawdzić stan uzębienia.

Najważniejsze jest także jak najwcześniejsze nauczenie malucha samodzielnego szczotkowania zębów. Kontrolujmy dziecko podczas mycia, aby nie wyrządziło sobie krzywdy.

Bezwzględne umówienie wizyty

Koniecznie trzeba odwiedzić dentystę, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne. Przeważnie jest to w momencie, gdy maluch skończy 3-4 lata. To wtedy lekarz może ocenić, czy wszystkie zęby rozwinęły się prawidłowo. Skontroluje również, czy pociecha ma dobry zgryz. Ma to wpływ na prawidłowe wyżynanie się zębów stałych.

Stomatolog powinien również sprawdzić, czy nie wystąpiły początki choroby próchnicowej. Pamiętajmy, że zwlekanie z wizytą, gdy na zębie dziecka widać jakąkolwiek zmianę, np. matową plamkę czy ciemną dziurę, może doprowadzić do ogromnego bólu u dziecka, a w efekcie lęk przed dentystą. Zmiany to znak, że kwasy, które powstają pod wpływem bakterii znajdujących się w buzi, zniszczyły szkliwo, dostały się do wnętrza zęba oraz penetrują zębinę. Jak najszybciej udajmy się wtedy do dentysty.

dziewczynka myjąca zęby

Szybka reakcja

Trzeba pamiętać, że jeśli ząb nie zostanie szybko i odpowiednio zabezpieczony przez stomatologa, próchnica dojdzie aż do miazgi. Zęby mleczne także wymagają leczenia i pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego bagatelizować.

Mleczaki mają inną budowę niż zęby stałe, dlatego w tym przypadku próchnica rozwija się bardzo szybko. Z jednego zęba niemal natychmiastowo przenosi się na inne, atakuje także wyżynające się zęby stałe. Może również doprowadzić do rozmaitych powikłań, które wymagają usunięcia zęba. Stomatolodzy podkreślają także, że zbyt wczesne usunięcie mleczaka może spowodować w przyszłości wadę zgryzu.

Wybór dobrego specjalisty

Dobry dentysta to już połowa sukcesu. Możemy poprosić o radę znajomych lub sprawdzić opinie o danym gabinecie w sieci, np. na forach, portalach społecznościowych. Pamiętajmy także, aby zweryfikować opinię, umawiając się np. na wstępną wizytę. Oprócz odpowiednich kompetencji, lekarz musi mieć także dobry kontakt z małymi pacjentami. Może być to pedodonta, choć nie jest to konieczne.

Doświadczony specjalista potrafi odwrócić uwagę dziecka i sprawić, że nie będzie się ono bać. Szybko i bezboleśnie sprawdzi stan uzębienia i przeprowadzi konieczne zabiegi. Prywatne gabinety oraz kliniki są wyposażone w nowoczesne sprzęty. To dlatego najmłodsi pacjenci mogą czuć się komfortowo.

Wyposażenie gabinetu

Maluch już na poczekalni powinien czuć się dobrze. Warto sprawdzić zdjęcia danej kliniki. Na ścianach mogą wisieć kolorowe obrazki, zdjęcia postaci z bajek. Standardem jest obecnie również kącik do zabawy z kredkami, układankami czy klockami.

Jeśli dziecko jest zajęte zabawą, szybko zapomni, gdzie tak naprawdę się znajduje. Zniknie także lęk przed nieznanym. W gabinetach dentystycznych często dominują pastelowe kolory, które są przyjazne dla oka dziecka. Dzięki temu czuje się ono bezpieczne.

Przebieg wizyty

Przeważnie dzieci do 3. roku życia siedzą na kolanach mamy lub opiekuna. Dzięki temu maluch czuje się bezpieczniej i nie boi się specjalisty. Często również młodsze dzieci chętnie siadają same na fotelu. Jeśli pociecha upiera się, że rodzic ma zostać w gabinecie, oczywiście możemy jej towarzyszyć. Trzeba jednak pamiętać, aby nie utrudniać kontaktu lekarza z dzieckiem.

Zanim wybierzemy konkretną klinikę, sprawdźmy, czy dany stomatolog może pochwalić się dobrymi opiniami. Weźmy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, które mają wpływ na cały przebieg wizyty. Nie straszmy dziecka wizytą u lekarza, starajmy się, aby było pozytywnie nastawione.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ