Rozwój niemowlaka w pierwszych sześciu miesiącach życia - sprawdź jak prawidłowo przebiega ten etap

Pierwsze sześć miesięcy życia to okres bogaty w wiele przeżyć dla rodziców, ale przede wszystkim czas wyjątkowo intensywnego rozwoju dziecka. Sprawdź, jak przebiega rozwój niemowlaka w pierwszych sześciu miesiącach życia.

Rozwój niemowlaka w 1. miesiącu życia

Jak przebiega rozwój niemowlaka na tak wczesnym etapie? To czas, w którym wzrok malucha jest jeszcze bardzo słaby, a dziecko widzi z odległości ok. 20 cm. Dlatego też najbardziej reaguje na ruch. Lepiej działa słuch – dziecko potrafi już na tym etapie zlokalizować źródło dźwięku. Ćwiczy też aparat artykulacyjny – uczy się wydawać inne dźwięki niż płacz. Poza tym ma silny odruch chwytny i próbuje podnosić główkę. Jeśli chodzi o rozwój emocjonalny – dziecko uczy się zapachu, wyglądu i głosu mamy, a więc to dobry moment na budowanie więzi.

Rozwój niemowlaka w 2. miesiącu życia

Wtedy pory snu zaczynają się powoli regulować. Dziecko stara się naśladować dorosłych i ma lepszy kontakt z otaczającymi go ludźmi. W tym czasie ma też miejsce skok rozwojowy – dziecko zaczyna rozróżniać smaki, zapachy i kształty. Wyostrza mu się wzrok i słuch. Jest też bardziej ruchliwe. Chętnie wkłada też rączki do buzi. To czas, kiedy maluch zaczyna odwzajemniać uśmiech, ale pojawiają się także pierwsze łzy.

Rozwój niemowlaka w 3. miesiącu życia

Trzeci miesiąc życia to czas, w którym dziecko coraz lepiej komunikuje się z otoczeniem, coraz bardziej je rozumie i coraz rzadziej płacze. Coraz stabilniej trzyma główkę i chętnie podpiera się na łokciach, co jest ćwiczeniem przed rozpoczęciem raczkowania. Wiele czasu też spędza na przyglądaniu się własnej ręce i zabawie nią. Intensywnie rozwija się też aparat mowy, co objawia się w coraz szerszej gamie dźwięków, którą wydaje dziecko.

Rozwój niemowlaka w 4. miesiącu życia

Dziecko w tym czasie potrafi już prostować nogi. Co więcej, unosi już klatkę piersiową i ramiona, co może przypominać pływanie. Manewry te przygotowują dziecko do raczkowania. Unoszenie się na łokciach poszerza pole widzenia dziecka. Ponadto normuje się także rytm dnia. Dziecko potrafi przespać nawet 4 godziny w nocy. Co ważne, w tym czasie niemal bezbłędnie rozpoznaje głos rodziców i wyraża swoją radość z tego powodu.

Rozwój niemowlaka w 5. miesiącu życia

Dziecko coraz odważniej odkrywa świat i szuka kontaktu z bliskimi. Przejawem jego odwagi może być otwarcie się na nowe smaki – może być to odpowiedni moment na stopniowe rozszerzanie diety. Dziecko w tym czasie jest już w stanie dość długo wytrzymać w pozycji siedzącej. Jest to też czas, w którym zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki. Co więcej, coraz bardziej okazuje emocje, gdy zobaczy bliskich, wypowiada też coraz więcej sylab. Bywa, że posiada swoją ulubioną zabawkę, która jest przy nim cały czas.

Rozwój niemowlaka w 6. miesiącu życia

Jest to moment, gdy dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Jego koordynacja ruchowa jest coraz lepsza, coraz sprawniej chwyta przedmioty i przekłada je z ręki do ręki. Jeszcze nie siedzi samodzielnie, ale chętnie zmienia pozycje. Żywiołowo reaguje na głos i obecność bliskich. Świat jest dla niego niezwykle ciekawy i chętnie go poznaje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ