Klocki LEGO zna praktycznie każdy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Wielu z nas miało okazję tworzyć z ich pomocą fantastyczne konstrukcje, bądź próbować odtworzyć istniejące budynki czy pojazdy, by następnie wykreować wokół tego scenariusz zabawy. Co jednak, jeżeli klocki LEGO mogą służyć czemuś więcej, niż tylko dobrej zabawie?

Stworzone początkowo przez Szwajcarów zabawki, znane są obecnie na całym świecie. Rynek cyklicznie zalewany jest kolejnymi seriami klocków, których wygląd twórcy opierają na będących aktualnie „na topie“ grach, bajkach, filmach animowanych, filmach z aktorami czy serialach. Na podstawie serii klocków, powstają z kolei serie gier i filmów, nawiązujące do swoich mniej klockowych oryginałów, jednak wykorzystujące zalety płynące z bycia częścią klockowego uniwersum. Dzięki takim zabiegom do kin trafiają takie filmy jak LEGO Batman (który był m.in. nominowany do Oskarów za muzykę), a do czytników graczy serie gier LEGO Harry Potter, LEGO Marvel Superheroes czy LEGO Batman.

Okazuje się jednak, że sposobów na wykorzystanie klocków LEGO jest znacznie więcej niż po prostu do zabawy. W naszym kraju rosnącą popularnością cieszą się warsztaty edukacyjne dla dzieci z wykorzystaniem klocków LEGO właśnie. Jakie zalety mogą mieć tego typu zajęcia? Przede wszystkim, niezwykłą zaletą tego typu zajęć jest możliwość praktycznie dowolnego zróżnicowania tematyki i skomplikowania zajęć jako takich. Dzieci w wieku 3-4 lat mogą przykładowo bawić się prostszymi klockami LEGO Duplo, dla trochę starszych, zajęcia są ukierunkowane, a ich celem jest m.in. rozwój dziecka pod kątem języka polskiego, geografii czy matematyki. Z kolei najstarsze mogą okazać zainteresowanie robotyce i seriom klocków im poświęconym. Bogactwo serii klocków sprawia, że animatorzy zajęć mogą dobierać zestawy klocków tak, by maksymalnie zainteresować uczestników zajęć daną tematyką, a poprzez konkretne klocki, dodatkowo im temat zwizualizować. W ten sposób, opowiadając np. O historii Paryża, można dziecku zaprezentować jedną z najsłynniejszych budowli tego miasta, czyli Łuk Triumfalny z serii LEGO Architecture. Jeżeli chcemy dodatkowo urozmaicić kreatywność dzieci, możemy przedstawić im ogólny wygląd, kształt danego miejsca bądź budowli, by następnie po prosić je o stworzenie „tworu” o którym mowa w ramach zajęć.

Kolejną niewątpliwą zaletą tego typu zajęć jest to, że mogą być one organizowane zarówno w szkołach, czyli miejscach dobrze znanych dzieciom, jak również w placówkach pozalekcyjnych. Same zajęcia również mogą być wcześniej ustalane ze szkołą, tak by stanowiły naturalne uzupełnienie programu edukacji. Z najważniejszych cech zajęć, z użyciem klocków LEGO, należy wymienić rozwój zdolności konstrukcyjnych dziecka. Maluchy poprzez historię roztoczoną przez animatora, starają się odpowiedzieć na zadane przez niego pytania. To sprawia, że dzieci zaczynają na dany temat intensywnie myśleć, w efekcie kojarzą fakty, uruchamiają swoją kreatywność i tworzą niezwykłe budowle bądź pojazdy z użyciem klocków. Przez to, że w określonym czasie nie byłyby w stanie ukończyć zadania same, często na zajęciach pracują w grupach. Aspekt ten wpływa pozytywnie na komunikację dziecka z rówieśnikami i pracę w grupie jako taką.

Całość sprawia, że zajęcia z klockami LEGO są dla dziecka doświadczeniem niezwykle ciekawym. Prowadzone warsztaty są mocno zróżnicowane, aspekt edukacyjny w znacznej mierze skupia się na empirycznych doświadczeniach dziecka, a to sprawia że informacje są przez maluchy lepiej zapamiętywane. Jest to z pewnością atrakcyjna forma uzupełniania wiedzy i dobrej zabawy w jednym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ