Wrzody żołądka i dwunastnicy to ubytki błony śluzowej, które przybierają formę swego rodzaju kraterów. Mogą mieć różną wielkość, w zależności od stadium rozwoju i tego, jak wcześnie rozpoczęte zostanie leczenie. Wrzody stanowią jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości układu pokarmowego, przy czym szacuje się, że na chorobę wrzodową znacznie częściej zapadają mężczyźni niż kobiety. Jakie symptomy powinny nas zaalarmować, że możemy mieć do czynienia z chorobą wrzodową?

Przyczyny powstawania wrzodów

„Nie denerwuj się, bo będziesz mieć wrzody” – zapewne niejedna osoba słyszała przynajmniej raz w życiu tego typu poradę. Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że wrzody wywołuje przede wszystkim duży stres. I rzeczywiście, nadmiar stresu może w pewnym stopniu przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej, jednak czynników warunkujących powstawanie wrzodów jest znacznie więcej. Wrzody żołądka mogą powstawać przez działanie bakterii Helicobacter pylori – warto zrobić sobie badania na jej obecność w organizmie. Poza tym bezpośrednią przyczyną wrzodów może być nadmiar kwasu solnego oraz cofanie się żółci z dwunastnicy do żołądka. Duże znaczenie mają także uwarunkowania genetyczne oraz grupa krwi (najczęściej na wrzody chorują osoby z grupą 0). Oprócz wspomnianego już stresu, rozwój wrzodów żołądka ułatwia także przyjmowanie zbyt dużych ilości niektórych leków oraz alkoholu i papierosów.

Objawy wrzodów

Wrzody mogą być o tyle niebezpieczne, że w niektórych przypadkach przez dłuższy czas w ogóle nie dają o sobie znać – i rozwijają się „po cichu”, stanowiąc narastające zagrożenie. Do odczuwalnych objawów, które mogą świadczyć o występowaniu wrzodów żołądka, należą:

  • częste bóle w środkowej części brzucha, nasilające się szczególnie w trakcie jedzenia i bezpośrednio po posiłku,
  • brak apetytu,
  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • mdłości,
  • wymioty.

Jak leczy się wrzody żołądka?

W przypadku przewlekłych, powtarzających się bólów brzucha oraz swoistego dyskomfortu trawiennego, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. W diagnostyce chorób przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej stosuje się przede wszystkim gastroskopię, ale lekarz może zlecić również dodatkowe badania, jak np. USG jamy brzusznej czy rentgen z kontrastem. Leczenie wrzodów polega m.in. na przyjmowaniu antybiotyków oraz leków, które minimalizują wydzielanie soków żołądkowych. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się operacja. Pomocne w codziennych zmaganiach z wrzodami żołądka są także leki o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym, np. No-spa – więcej informacji na ten temat można znaleźć na portalu http://www.no-spa.pl/06_article_czym_jest_choroba_wrzodowa.html. Nie należy również zapominać o odpowiedniej diecie: osoby z chorobą wrzodową zdecydowanie powinny unikać ciężkich i pikantnych potraw. Dzięki temu uda się złagodzić bóle związane z wrzodami żołądka i spowolnić lub zastopować rozwój choroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ