Zabawki edukacyjne - zadbaj o rozwój swojego dziecka

Rozwój umiejętności logicznego myślenia i zdolności motorycznych odbywa się już w pierwszym etapie dziecka. Ważny aspektem jest również proces integracji sensorycznej. Choć te procesy trwają całe życie, najistotniejszym momentem ich rozwoju są lata od 1 do 3 roku życia. Warto więc zapewnić dziecku ciekawe zabawki i gry edukacyjne!

Rozwój i nauka poprzez zabawę – gry edukacyjne

Rozwój w pierwszych latach życia ma ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie. Dotyczy to również zdolności językowych, kształtowania pamięci i umiejętności koncentracji uwagi. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć malucha w gry edukacyjne. Każda z gier dostosowana jest do wieku dziecka! Gry dla dwulatków i trzylatków, są bezpieczne nawet dla najmłodszych. Takie zabawki to najczęściej puzzle, domina, elementy do dopasowania i kategoryzowania oraz gry pamięciowe. Polegają zazwyczaj na dopasowaniu kolorów, obrazków i kształtów. Często, elementy urozmaicone są o literki alfabetu i cyfry. Dostępne są także liczne gry uczące nazw zwierząt, ubrań, zawodów, części ciała i różnych produktów spożywczych. 

Konstrukcja zabawek umożliwia nie tylko naukę języka, ale także wspiera rozwój zdolności motorycznych. Dopasowanie puzzli i innych elementów o różnych kształtach, wymaga od dziecka dużego skupienia. To doskonałe ćwiczenie dla dłoni, a także nauka koncentracji. Zabawa w kategoryzowanie i układanie, wspiera również rozwój lewej półkuli mózgu. Ta część odpowiedzialna jest za zapamiętywanie, zdolności językowe oraz myślenie analityczne. Takie zadania zapobiegają późniejszym problemom w nauce. Warto także wprowadzać gry językowe. Takie wsparcie ułatwi dziecku wstęp do wczesnej nauki języka drugiego w przedszkolu.

Gry zręcznościowe – rozwój motoryczny 

Niebanalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka mają także gry zręcznościowe. Takie zabawy wywierają pozytywny wpływ na koordynację ręka – oko, zdolność skupienia uwagi i umiejętności motoryczne. Najbardziej popularne gry zręcznościowe to łowienie i układanie rybek wędką, tworzenie mozaiki czy gry piłeczkami. Zabawy sprawnościowe są często elementem terapii sensorycznej i logopedycznej. Przykładem takich zabawek są wszelkie gry sensoryczne z lekką piłką, którą należy przemieszczać za pomocą własnego oddechu. Taka gra ćwiczy kontrolę wydychania powietrza, co ma ogromne znaczenie w przypadku problemów z wymową. 

Większość gier sprawnościowych i edukacyjnych może posłużyć zarówno do zabawy w pojedynkę, jak też w grupie rówieśników. Nic nie zastąpi integracji z innymi dziećmi! To właśnie w pierwszych latach życia i w wieku przedszkolnym rozwijają się umiejętności interpersonalne człowieka. Warto pamiętać, że nauka i rozwój najmłodszych powinny odbywać się właśnie poprzez ciekawą zabawę. Dostępna jest szeroka oferta zabawek i gier, które skutecznie wspierają te ważne aspekty. Zabawki rozwojowe, edukacyjne i sensoryczne nabyć można w księgarniach edukacyjnych i sklepach z zabawkami dla najmłodszych. Bezpieczne zabawki powinny posiadać stosowne certyfikaty. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ