piątek, styczeń 21, 2022

Wózki dla dzieci do biegania – w poszukiwaniu idealnego wózka do joggingu

0
Wózki dla dzieci do biegania

Bieganie to pasja wielu Polek i Polaków. Jest niezwykle zdrowa, sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji organizmu oraz poprawie jego wydolności. Wiele osób biega bez względu na rozmaite ograniczenia, które ich spotykają. Dotyczy to między innymi młodych rodziców, którzy pragną oddać się pasji joggingu wraz ze swoim maluszkiem. Poniżej przyglądamy się z bliska ofercie wózków do joggingu, dedykowanych dla aktywnych fizycznie rodziców. Dowiesz się jaki rodzaj wózka warto wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz czym powinien odznaczać się dobrej jakości wózek do joggingu.

Bieganie z wózkiem – wygodne dla Ciebie i Twojego dziecka 

Wiele osób pragnie kontynuować swój trening fizyczny w bieganiu, spędzając jednocześnie ten czas ze swoim dzieckiem. Jest to idealne rozwiązanie dla wielu rodziców, którzy mogą w ten sposób połączyć swoją pasję do biegania z obowiązkiem zabierania dziecka na spacer. Podstawowym problemem jest ustalenie, w którym momencie można zaangażować swoje niemowlę w trening? Uznaje się, że granica ta nie jest zbyt sztywna i może się zmieniać w przypadku konkretnych dzieci. Najczęściej jednak zaczyna się w wieku 6-9 miesięcy, gdy dziecko jest już w stanie samodzielnie i bez przeszkód siedzieć. 

Możliwość pogodzenia spacerów i treningu jest możliwa, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni wózek. Najlepiej rozpocząć od sięgnięcia do oferty wózków dedykowanych właśnie do biegania. Radzimy szczególną uwagę zwrócić na wózki wielofunkcyjne oraz na wózki trójkołowe.

Dostępne typy wózków do biegania

W sklepach znajdziesz kilka kategorii wózków przeznaczonych do biegania. Warto od razu podkreślić, że wózek do biegania jest jednocześnie zwykłym wózkiem spacerowym i może być wykorzystywany w obu tych czynnościach. Ponadto, wiele z dostępnych wózków wielofunkcyjnych nadaje się także do jazdy na rowerze, co również warto uwzględnić w swoich planach zakupowych. 

Do najchętniej wybieranych należą wózki biegowe nazywane też treningowymi lub wózkami do joggingu. W ich wyborze warto zwrócić uwagę, czy przednie koła lub koło jest sztywne i nieskrętne. Warto też sięgać po produkty zamontowane na stosunkowo dużych kołach – ośrednicy 18 lub nawet 20 cali. Nie mniej ważna jest obudowa wózka, która powinna być wytrzymała i jednocześnie lekka. Do kategorii tej należą popularne wózki trójkołowe

Drugą kategorię produktów tworzą wózki biegowo-spacerowe, na którą składa się cała gama rozbudowanych produktów. Wózek taki powinien posiadać koło z możliwością blokady oraz – podobnie jak wózki biegowe – sztywną i stosunkowo lekką ramę. Główną różnicą pomiędzy wózkami biegowymi, a biegowo-spacerowymi jest występujące u tych drugich skrętne przednie koło lub koła.

Wielofunkcyjne wózki sportowe to ostatnia kategoria produktów, których zakup warto rozważyć. Ich specyfiką jest możliwość dodania lub odjęcia wybranych modułów, przez wózek nadaje się do kolejnych zastosować. Można przykładowo wykorzystać go jako zwykły wózek spacerowy, jako wózek do biegania, a także – przekształcić w przyczepkę na rower. Znajdujące się w niej dziecko przebywa w bezpiecznej i wygodnej przestrzeni, skąd może z radością podziwiać przesuwający się krajobraz.

Kocia kuweta i jej zakup – kilka porad dla początkujących kocich rodziców

0
Odpowiednia kuweta dla kota

Adopcja kota wiąże się z rozmaitymi obowiązkami, które na Ciebie spadną. Kluczowe jest między innymi przygotowanie kociej wyprawki, czyli zestawu produktów, bez których kot nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. Wśród najważniejszych znajduje się kocia kuweta, którą warto wybrać po dokładnym namyśle i rozpatrzeniu różnych opcji. Poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie – dotyczących właśnie wyboru kociej kuwety. Dowiesz się jakie są najchętniej wybierane modele i rozmiary oraz w jakie dodatkowe funkcje i akcesoria może być wyposażona kocia kuweta.

Kuwety otwarte i zamknięte oraz ich najważniejsze zalety

Kocie kuwety można podzielić na dwie główne kategorie – kuwety otwarte oraz zamknięte. Obie mają swoje ewidentne wady i zalety i swoich oddanych fanów. Niektóre koty po prostu preferują załatwiać się w kuwecie otwartej, skąd mogą bez problemów obserwować swoje otoczenie. Inne z kolei wolą kuwety zamknięte, w których czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Kuwety zamknięte posiadają kopułę, daszek lub inną formę nakładki na podstawę. Są też najczęściej wyposażone w drzwiczki, przez które kot może wchodzić i wychodzić z kuwety. Znajdziesz także kuwety z wejściem od góry, pozbawione drzwiczek.

Wybór pomiędzy kuwetą otwartą a zamkniętą jest w dużym stopniu kwestią praktyczną. Kuwety otwarte wydają się bardziej przestronne oraz są łatwiejsze w użyciu. Kuwety zamknięte są natomiast bardziej higieniczne oraz zatrzymują nieprzyjemne zapachy w środku.

Materiał na kuwetę – jak wybrać, by trafić?

Wybierając kuwetę, należy też zwrócić uwagę, z jakiego materiału została wykonana. Do najchętniej wybieranych należą kuwety plastikowe, które są lekkie, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na odkształcenia. Kuwety plastikowe są też dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, co dodatkowo ułatwia odnalezienie produktu, który będzie pasował do Twoich preferencji. Dodatkowo, plastik jest bezpieczny w kontakcie z kocią skórą oraz w znacznym stopniu neutralny chemicznie.

Rzadziej wybierane są kuwety ceramiczne, które również posiadają swoje wyjątkowe zalety. Przede wszystkim są bardziej stabilne i odporne na różne szkodliwe oddziaływania. Można czyścić je z wykorzystaniem nawet najbardziej intensywnych środków chemicznych, bez obaw o uszkodzenie ich powierzchni. Ponadto, kuwety ceramiczne prezentują się nieco lepiej niż ich plastikowe odpowiedniki, co stanowi kolejny argument za ich wyborem.

Rozmiary kocich kuwet – swobodne wchodzenie i załatwianie się

Kocia kuweta powinna być odpowiednio przestronna, co ułatwi kotu wchodzenie i wychodzenie z niej, a także załatwianie swoich spraw. Jeśli wybierzesz kuwetę zbyt małą, kot może mieć problemy z wchodzeniem do środka i obracaniem się. W rezultacie może mieć ograniczone pole manewru w czasie załatwiania swoich potrzeb. Wówczas, kot może załatwiać się na krawędzie kuwety lub nawet poza jej obszarem. Nie należy tego traktować jako przejawu kociej złośliwości, wręcz przeciwnie – kot po prostu nie mieści się w kuwecie i dlatego jego odchody trafiają poza jej obręb.

Odpowiednia kuweta dla kota powinna mieć rozmiar około 60×40 cm lub nawet większy. Jeśli wybierzesz kuwetę zamkniętą, wówczas warto zwrócić uwagę czy szczyt pokrywy sięga na 40 cm powyżej poziomu podstawy. W innym wypadku kuweta może okazać się za mała.

Moje pierwsze akwarium – jak się przygotować?

0
Moje pierwsze akwarium

Akwarystyka może być prawdziwą pasją i sposobem spędzania wolnego czasu, natomiast trzeba pamiętać, że stawia również wiele wyzwań. Aby móc z powodzeniem hodować ryby, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, wiedza oraz dobrze dobrany sprzęt. Tylko wtedy udaje się odnosić w tej dziedzinie sukcesy, a przede wszystkim można podziwiać stworzony samodzielnie dom dla ryb. Podpowiadamy, jak uruchomić swoje pierwsze akwarium.

Wybierz odpowiednie akwarium

Największe koszty wiążą się z nabyciem właściwego zbiornika, w którym będą żyć ryby. Na tym podstawowym wyposażeniu nie należy oszczędzać. Pod uwagę zawsze warto brać większe akwaria, ponieważ wbrew pozorom takie łatwiej utrzymać w czystości i o nie dbać. W większym akwarium udaje się też sprawniej zapewnić najlepsze warunki bytowania ryb. Pamiętaj, że Twoja pasja będzie rozwijać, ryby rozmnażać, będziesz też dokupować kolejne egzemplarze, rośliny oraz elementy dekoracyjne. Im większy będzie zbiornik, tym na więcej rozwiązań będziesz mógł sobie pozwolić.

Przygotuj dogodne miejsce na postawienie akwarium

Akwarium należy ustawić w zacisznym miejscu, z daleko od silnego światła oraz przeciągów. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną szafkę, na którą stawia się zbiornik, ponieważ jest ona odporna nie tylko na ciężar, ale i działanie wody. Dobre miejsce na akwarium będzie sprzyjać nie tylko samym rybom, ale i warunkom wodnym. Dzięki temu w zbiorniku nie będą rozmnażać się bakterie ani glony.

Podstawowe wyposażenie akwarium

Samo akwarium z wodą nie wystarczy, aby zająć się hodowlą rybek. Jak wskazuje poradnik założenia pierwszego akwarium, konieczny jest też dobór właściwego oświetlenia oraz filtrów wodnych. Przyda się grzałka, specjalny schładzać temperatury wody oraz napowietrzacz.

Dobór ryb akwariowych

Zaleca się, aby przed wyborem pierwszych ryb akwariowych, przeczytać chociaż podstawowy poradnik w tym zakresie. Musisz wiedzieć, że różne gatunki wymagają specjalnych warunków bytowania. Nie powinno się na przykład łączyć ryb egzotycznych z tymi zimnolubnymi, ponieważ nie udaje się w ich przypadku znaleźć „złotego środka” w zakresie optymalnej temperatury wody. Co więcej, niektóre gatunki są drapieżne, będą atakować inne. Zwracaj też uwagę na ilość ryb w akwarium, nie powinno być ich zbyt dużo. Ważna jest również ich wielkość oraz finalny rozmiar, jaki osiągają. Kwestie wizualne ryb powinny być brane pod uwagę na samym końcu, chociaż oczywiście akwarium nierzadko stanowi główny dekor reprezentacyjnego salonu czy innego wnętrza.

Elementy dekoracyjne do akwarium

Dekoracje w akwarium wpływają nie tylko na względy estetyczne całego zbiornika, ale stanowią również ważny element bytowania ryb. Ważne jest podłoże, które może zostać stworzone ze sztucznej roślinności, którą znacznie łatwiej utrzymać w czystości i należytym porządku, aniżeli żywą zieleń. Można zainwestować również z dekoracyjne kamienie, żwirek, a nawet dekory typu miniaturka wraku statku, mini konary drzew czy jaskinie. Należy wybierać takie, które są wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych, jakie nie oddziałują na jakość wody. Do akwarium nie można wsadzać przedmiotów, które mogłyby być niebezpieczne dla ryb, na przykład tych o ostrych krawędziach czy nazbyt chropowatej strukturze.

Dziewczynki kochają tych bajkowych bohaterów!

0
Dziewczynki kochają tych bajkowych bohaterów

Standardowy plecak w jednolitym kolorze jest optymalnym wyborem dla starszej uczennicy. Jednak plecak dla dziewczynki powinien być kolorowy i atrakcyjny wizualnie. Jednym z wyborów może być plecak z nadrukiem z ulubionym bohaterem kreskówek.

Animacje, które pokochali najmłodsi!

W lutym 2019 ukazał się zwiastun drugiej części jednej z najbardziej udanych serii Disneya. Mówimy o Krainie Lodu 2. W 2013 roku film przyciągał zarówno dzieci, jak i dorosłych dzięki kolorowej animacji, sympatycznym postaciom, niesamowitej historii i słynnej piosence, będącej częścią oryginalnej ścieżki dźwiękowej w wykonaniu piosenkarki Idiny Menzel. W ciągu zaledwie 24 godzin zwiastun uzyskał ponad 116 milionów wyświetleń na oficjalnych platformach Disneya na Facebooku, Youtube, Twitterze i Instagramie. Wraz z wydaniem Krainy Lodu 2 dzieci mogą ponownie przeżyć przygody Elsy, Anny, Kristoffa, Svena i Olafa, gdy nowe zagrożenie zagraża pokojowi Arendelle, i dowiedzieć się nieco więcej o pochodzeniu królowej Elsy, a postacie z bajki – uwielbiane przez dzieci, idealnie nadają się jako ozdoba na plecak.

Nie mniej popularny jest Spiderman. Powstał dawno temu, w 1962 roku. W 2018 roku świat zachwycił nowy film Spiderman. Peter Parker jest tu mentorem i razem z nim spotykamy teraz wiele nowych i ekscytujących Pająków: Spider-Gwen, Spider-Noir, Peni Parker i Petera Porkera jako Spider-Ham. W tym roku gorączka wokół Spidermana narasta, dzięki nowemu filmowi z udziałem tego superbohatera.

Ostatnia odsłona serii Avengers, Avengers: End Game, pozostawiła w nas poczucie pustki. Seria Disney+ o Vision i Scarlet Witch oraz Falcon i Winter Soldier wprowadziła nas ponownie w nową erę MCU.

Po ogromnym sukcesie sagi o Harrym Potterze teraz dzieci mogą zanurzyć się w świat Newta Scamandera i jego dwóch części: Fantastycznych zwierząt i gdzie je znaleźć oraz Zbrodni Grindelwalda. Wszechświat Harry’ego Pottera jest niesamowity i wciąż się rozwija, a postacie z tej historii doskonale prezentują się na dziecięcych plecakach.

Chase, Marshall, Rocky, Rubble, Zuma, Everest, Skye, Tracker, Captain Turbot i Ryder to uwielbiani przez dzieci bohaterowi psiego patrolu. Ten kanadyjski program dla dzieci zyskał szerokie uznanie dzięki jakości animacji i pomysłowym umiejętnościom rozwiązywania problemów przez jego czworonożnych uroczych postaci. Wreszcie, nie możemy zapomnieć o innych wyjątkowych postaciach, takich jak Świnka Peppa, mała świnka o antropomorficznych rysach, która mieszka ze swoim młodszym bratem Georgem i jego rodzicami.

Plecak szkolny dla dziewczynki z ulubionym bohaterem

Pozostaje nam zatem dowiedzieć się, który bohater lub bohaterka są ulubionymi dla naszego dziecka i wybrać odpowiedni plecak. Ten jednak musi spełniać kilka warunków.

Głównym wymogiem dla materiału plecaka szkolnego lub plecaka jest lekkość i trwałość. Takie właściwości posiada poliester. Występuje w różnych gęstościach, które są mierzone w den – wadze nici w gramach na 9 km. Najpopularniejsza gęstość tkaniny na plecaki to 600 den. Posiada optymalną równowagę masy i siły. Są też plecaki wykonane z poliestru 300 den – są tańsze, ale nie tak wytrzymałe. Wybierając plecak, nie szukaj najgęstszego materiału – jest ciężki, nadruk wzoru na takim materiale szybko się ściera. Nasza rekomendacja dla plecaków szkolnych to 400-600 den. Zobacz najnowsze propozycje na nos-to.pl

Rama plecaka wykonana być powinna z lekkiego polipropylenu lub EVA (octan winylu etylenowego). W tym przypadku plecak zachowa swój kształt sztywno, bez deformacji, a dzięki korpusowi z pianki EVA ostatecznie uzyska naturalną krzywiznę pleców, dostosowując się do swojego właściciela. Plecaki z ramą EVA są lżejsze. Plecaki są również wykonane z poliestru, ale są też designerskie modele z tkaniny bawełnianej, sztucznej skóry i skóry. Są mniej odporne na zarysowania, przetarcia i zamoczenie.

Podczas noszenia główny ładunek spada na barki ucznia. Dlatego ważne jest, aby szelki były miękkie, mocne i nie uciskały ramion i szyi. W tym celu zwróć uwagę na paski o szerokości od 4 do 8 cm. Sprawdź też, czy plecak ma odpowiedni rozmiar. Górna krawędź nie powinna sięgać do tyłu głowy, a dolna powinna naciskać na dolną część pleców. Kupuj plecaki według rozmiaru, a nie wzrostu. Plecak wraz z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka.

Aby plecak był jeszcze wygodniejszy, producenci wyposażają go w dodatkowe mechanizmy i wiązania. Tak więc plecy i ramiączka mogą być wykonane są z oddychającego materiału, z przewiewną podszewką. Zapobiegają poceniu się dziecka podczas wzmożonej aktywności fizycznej lub gdy na dworze jest gorąco. Z kolei impregnacja przeciwwilgociowa chroni zawartość plecaka przed zamoczeniem, a sam materiał przed zaciekami po deszczu lub śniegu.

Ulewanie u noworodka. Co warto wiedzieć?

0
Ulewanie u noworodka

Czy ulewanie jest zjawiskiem normalnym, czy świadczy o poważniejszych dolegliwościach? Jakie są jego przyczyny? Jak radzić sobie z ulewaniem niemowlaka i kiedy konieczna jest konsultacja lekarska? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, które niepokoją rodziców noworodków.

Ulewanie u niemowlaka – przyczyny

Ulewanie u noworodka może budzić niepokój. Nie ma jednak powodów do obaw. Ulewanie po mleku występuje u około połowy niemowląt. Zwykle w pierwszych 6 miesiącach życia. Jest to zjawisko fizjologiczne o przemijającym charakterze, które nie wymaga leczenia.

Ulewanie po karmieniu to swobodne, niegwałtowne cofanie się niewielkich ilości spożytego mleka z powrotem do jamy ustnej i poza nią. Zjawisko to należy do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, które nie wiążą się z nieprawidłowościami anatomicznymi i nie zaburzają rozwoju psychofizycznego dziecka. Jeżeli ulewaniu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, nie ma powodów do niepokoju.

Przyczyną ulewania u noworodków jest niewykształcona w pełni bariera antyrefluksowa. Dolny zwieracz przełyku i odnogi przepony nie mają jeszcze odpowiedniego napięcia, zaś kąt żołądkowo-przełykowy (kąt Hisa) jest zbyt duży (powinien być ostry). W efekcie może dochodzić do cofania się pokarmu z żołądka po karmieniu.

Poza tym noworodki spędzają większość czasu w pozycji leżącej lub półleżącej, co sprzyja ulewaniu – podobnie jak przekarmianie, zbyt szybkie i łapczywe jedzenie oraz połykanie powietrza lub zła technika karmienia. Na ogół ulewanie u niemowlaka ustępuje samoistnie wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego oraz przyjmowanie przez maluszka pozycji pionowej przez większą część dnia. Ograniczone zostaje także po wprowadzeniu pokarmów stałych.

>>Czytaj więcej o ulewaniu u noworodków

Sposoby na ulewanie niemowlaka

Sposoby na ulewanie niemowlaka

Ulewanie można ograniczyć stosując różne sposoby. Kluczowe jest zwrócenie uwagi na objętość posiłków i technikę karmienia. Warto zadbać, by niemowlę w trakcie spożywania posiłku miało głowę zawsze wyżej niż pozostałą część ciała. Dobrym rozwiązaniem jest zminimalizowanie ilości powietrza połykanego podczas karmienia poprzez:

 •  unikanie sytuacji, gdy dziecko jest bardzo głodne i je łapczywie,
 •  unikanie podawania pokarmu, gdy niemowlę płacze,
 •  odpowiednie przechylanie butelki, by mleko wypełniło cały smoczek (w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym),
 •  prawidłowe przystawienie dziecka do piersi.

W trakcie podawania mleka, warto robić przerwy na odbicie, co pozwoli usunąć pęcherzyki powietrza z układu pokarmowego. Nie należy także przekarmiać dziecka i podawać zbyt dużej ilości pokarmu jednorazowo.

Po karmieniu najlepiej trzymać dziecko w pozycji pionowej od kilku do kilkunastu minut, aby odbiło połknięte powietrze. Bezpośrednio po jedzeniu należy unikać:

 •  układania niemowlaka na brzuszku,
 •  zapinania w pasy w foteliku samochodowym (warto odczekać 30-40 min.),
 •  masowania i uciskania brzuszka,
 •  gwałtownych zmian pozycji i zabaw.

Lekarz może zalecić stosowanie preparatów zagęszczających. Rozpuszcza się je w niewielkiej ilości wody i podaje do jamy ustnej bezpośrednio przed karmieniem piersią lub w jego trakcie. W przypadku niemowlaków, którym podawane jest mleko modyfikowane, pediatra może zalecić zmianę na specjalną mieszankę antyrefluksową (z symbolem AR). Oba preparaty zawierają zagęstniki w postaci mączki z chleba świętojańskiego, skrobi ziemniaczanej lub skrobi ryżowej. Substancje te gęstnieją w brzuchu dziecka, przez co zmniejszają liczbę i obfitość ulewania.

Ulewanie u noworodka – kiedy do lekarza?

U większości dzieci ulewanie jest fizjologicznym objawem i nie wpływa na ich rozwój. Jednak obfite i gwałtowne cofanie się pokarmu z żołądka w połączeniu z innymi objawami może świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak: alergia pokarmowa (najczęściej na białko mleka krowiego), refluks żołądkowo-przełykowy, niedrożność jelit czy niedostateczny rozwój dolnego zwieracza przełyku.

Do pediatry warto zgłosić się w przypadku, gdy ulewaniu towarzyszą następujące objawy:

 •  słaby przyrost masy ciała i wzrostu,
 •  niepokój i ciągły płacz,
 •  apatia,
 •  widoczny ból i dyskomfort,
 •  odmowa jedzenia,
 • wymioty chlustające,
 • gorączka,
 •  wyginanie się w łuk, czyli prężenie z odchylaniem głowy do tyłu,
 •  zmiany atopowe na skórze,
 •  nawracające epizody świszczącego oddechu,
 •  bezdechy,
 •  tkliwość lub wzdęcie brzucha,
 •  uwypuklenie ciemiączka.

Powyższe objawy są niepokojące, jednak tylko pediatra może stwierdzić, czy są podstawą do poszerzenia diagnostyki oraz skierowania dziecka do specjalisty. Jeżeli cokolwiek wzbudza obawy u rodziców, najlepiej udać się do lekarza.

Przeczytaj także:

Alergia pokarmowa u dzieci – przyczyny i jej objawy

Źródła:

https://hipp.pl/mleko/karmienie-piersia/ulewanie-u-noworodka-przyczyny-i-sposoby-na-ulewanie-u-dzieci

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61940,ulewanie-u-dzieci

https://podyplomie.pl/pediatria/22980,ulewanie-praktyczny-poradnik

https://pulsmedycyny.pl/kolki-jelitowe-i-ulewanie-u-niemowlat-najczestsze-objawy-gastroenterologiczne-877573

https://mamapediatra.pl/2017/02/23/kiedy-niemowle-ulewa-co-robic/

Murkoff, Pierwszy rok z życia dziecka, Poznań 2019.

Puzzle 1500 elementów – rozrywka na długie godziny

0
puzzle 1500

Każdy człowiek potrzebuje pasji, której może się oddawać i czerpać z tego przyjemność. Szukasz ciekawego sposobu na pożyteczne spędzenie czasu? Postaw na puzzle, których układanie nie pozwala na nudę. 1500 elementów to pokaźna ilość, warto podjąć takie wyzwanie. Dlaczego warto układać puzzle? Przeczytaj artykuł i dowiedz się.

Korzyści z układania puzzli

Układanie puzzli to doskonała forma rozrywki nie tylko dla dzieci. Tak naprawdę takie zajęcie jest dobre dla osób w każdym wieku. Z układania puzzli wynika wiele korzyści, wśród których można wymienić:

 • Ćwiczenie pamięci – każdy potrzebuje aktywności, które na to pozwolą. Puzzle 1500 elementów to rozrywka, ale również ćwiczenie pamięci wzrokowej. Warto to robić dla sprawniejszego funkcjonowania.
 • Rozwój zdolności manualnych – przydają się w wykonywaniu codziennych czynności, dlatego warto je doskonalić.
 • Lepsza zdolność do skupienia się – koncentracja ma ogromne znaczenie w pracy, podczas wykonywania obowiązków i dla wielu innych okazji. Dzięki układaniu puzzli 1500 elementów Twoja koncentracja będzie coraz lepsza.
 • Obniżenie poziomu stresu – układanie puzzli pozwala się wyciszyć, skupić i zapomnieć o trudnościach. Stres ma niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto zająć się układaniem puzzli, aby poradzić sobie ze stresem na co dzień.

Układanie puzzli to również doskonała forma rozrywki. Warto pamiętać, że stworzone obrazki mogą być ozdobą domu. W ofercie sklepów znajdują się różne ilustracje. Słynne budowle,  zwierzęta, obrazy natury to tylko kilka z licznych przykładów. Ułożone puzzle wystarczy oprawić w ramkę i ozdoba wnętrz gotowa.

Puzzle mogą okazać się doskonałą pasją. Ważną zaletą jest to, iż jest to tani sposób na spędzenie czasu wolnego. Puzzle 1500 elementów na pewno spełnią Twoje oczekiwania, jeśli lubisz spędzać czas kreatywnie, a przy okazji cenisz sobie dobry stan domowego budżetu.

Puzzle 1500 – świetny prezent

Jeśli szukasz wyjątkowego prezentu dla kogoś bliskiego, puzzle 1500 mogą okazać się dobrym wyborem. Warto decydować się na takie podarunki, które umożliwiają ciekawe i rozwijające spędzenie czasu wolnego.  Puzzle to dobry pomysł zarówno dla dzieci, nastolatków jak i osób dorosłych. 1500 elementów to prawdziwe wyzwanie. Jeśli chodzi o osoby początkujące, warto sprawić im zestawy z mniejszą ilością elementów.

Jeśli nie masz pewności, jaki produkt spodoba się bliskiej osobie, warto sprezentować jej kartę podarunkową do odpowiedniego sklepu z puzzlami 1500. Dzięki temu bliska osoba będzie mogła wybrać sobie taki zestaw, który najlepiej spełnią jej oczekiwania.

Dlaczego warto postawić na dysk SSD 1 TB?

0
Dlaczego warto postawić na dysk SSD 1 TB

Zastanawiasz się nad tym, jaki dysk wybrać? Oto kilka powodów, dla których warto postawić na technologię SSD.

5 pomysłów na budowle z Lego – sprawdź, co możesz zbudować!

0
5 pomysłów na budowle z Lego

Budowanie z klocków Lego to niekończąca się zabawa oparta na wyobraźni, kreatywności i wspólnym działaniu. Czasem jednak brak inwencji twórczej skutecznie blokuje dalsze budowanie. Jeżeli kończą ci się pomysły na nowe projekty lub chcesz zaskoczyć swoje dziecko super pomysłem, pozwól się zainspirować tym artykułem. Może odnajdziesz tu coś, co zajmie was na kolejne godziny?

Co można zbudować z klocków Lego?

Łatwiej będzie zapytać: „Czego NIE można zbudować z klocków Lego”? Może działającej rakiety kosmicznej? Albo prawdziwego żelazka? Chociaż pewnie i na to znalazłby się patent. Tak naprawdę ograniczeniem jest twoja wyobraźnia lub pomysłowość twojego dziecka. Inspiracji można szukać praktycznie wszędzie, nie tylko wśród gotowych pomysłów, ale również w przedmiotach codziennego użytku lub miejscach, które mijamy. Pojazdy, budynki, przedmioty – to wszystko może stać się waszym przyszłym projektem.

Jak budować z lego – czy są jakieś reguły?

Zasady? Podczas zabawy? Wykluczone! Przy budowaniu najważniejsza jest radość, wspólne działanie i kreatywność!

Kiedy jednak przyjdzie wam zbudować naprawdę ciężką konstrukcję, np. robota czy działający dźwig, wówczas warto zapoznać się z dołączoną do zestawu instrukcją, która krok po kroku przeprowadzi po zawiłych meandrach łączenia ze sobą poszczególnych klocków. Tworzenie według podanego wzoru również daje dużo satysfakcji!

Lego pomysły na budowle – ciekawe projekty

Teraz przyszła pora na prawdziwą kopalnię inspiracji, która nie pozostanie obojętna żadnemu młodemu klockowemu inżynierowi! I nie tylko młodemu, bo wiele z tych pomysłów może przypaść do gustu również dorosłym.

Dla ambitnych budowniczych wspaniałym planem będzie rozbudowa miasta Lego City! Nie może w nim przecież zabraknąć piętrowego domku, warsztatu samochodowego oraz głównego rynku miejskiego, które stać się może najważniejszym miejscem spotkań i rozmów ludzików.

Dla wielbicieli nietypowych projektów idealnie sprawdzą się zestawy z serii Lego Creator – Drzewko Bonsai czy Bukiet Kwiatów. Gotowe konstrukcje są tak ładne, że doskonale sprawdzą się jako ozdoba biurka czy półki w pokoju.

Starsi pasjonaci układania klocków z pewnością docenią poziom trudności i powalające efekty Lego Creator Expert, z których można zbudować pomniejszony model prawdziwych pojazdów, jak motocyklu Harley-Davidson FatBoy lub samochodu Ford Mustang.

Lego duplo – co można zbudować z najmłodszymi dziećmi?

Duże, bezpieczne dla maluchów klocki są wspaniałym źródłem zabawy, która pobudza wyobraźnię, rozwija motorykę i daje dużo frajdy. Wspólnie możecie zbudować zagrodę dla zwierząt lub całe gospodarstwo, gdzie oprócz krów, kaczek i owieczek wesoło biegać będą pieski, a traktor dowiezie siano do piętrowej stodoły. A co powiecie na stadninę, gdzie ludziki będą mogły uczyć się jazdy konno? Ogranicza was tylko własna twórczość i liczba klocków… chociaż oczywiście swoją kolekcję zawsze można powiększyć!

Budowanie z dzieckiem czy samemu pozwala na rozwijanie ważnych cech i umiejętności – pomysłowości, wyobraźni przestrzennej, cierpliwości i współpracy. To też mądra, kreatywna zabawa na wiele godzin, łącząca pokolenia i dająca radość praktycznie wszystkim!

Artykuł sponsorowany.

Operacja zaćmy

0
operacja zaćmy

Zaćma, nazywana też kataraktą to bardzo powszechna choroba, na którą cierpi już ponad 27 milionów osób na całym świecie. W Polsce zmaga się z nią ponad 800 tysięcy chorych – głównie osób, które ukończyły 60. rok życia. Chociaż jest to choroba poważna i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, jest w pełni odwracalna. Dostępnych jest coraz więcej nowatorskich metod, dzięki którym pacjentom przywracana jest ostrość widzenia. Co warto o nich wiedzieć?

Zaćma – co należy o niej wiedzieć?

Zaćma to jedno z najpoważniejszych chorób narządu wzroku. Schorzenie to plasuje się na pierwszym miejscu wśród powodów utraty wzroku. Często zostaje rozpoznane dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy konieczne jest już chirurgiczne usunięcie zaćmy. Na samym początku choroby lub w celach zapobiegania, niekiedy lekarze polecają suplementy diety lub krople do oczu, które poprawiają metabolizm soczewki i mogą zapobiegać jej zmętnieniom. Tego typu doraźne środki nie są jednak w stanie zahamować choroby lub odwrócić procesu zaćmy.

Fakoemulsyfikacja – nowoczesny zabieg usuwania zaćmy

Do najpopularniejszych metod usuwania zaćmy należy fakoemulsyfikacja. To dosyć prosty zabieg oparty na ultradźwiękach, który zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Podczas niego specjalista wykonuje nacięcie o długości 2 mm oraz korzystając z ultradźwięków rozbija, a następnie usuwa zmętniałą soczewkę. W jej miejsce wprowadzana jest nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Wykonane wcześniej nacięcie nie wymaga nakładania szwów i zamyka się samoistnie.

Operacja zaćmy Warszawa za pomocą ultradźwięków wykonywana jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu, podczas zabiegu pacjent cały czas utrzymuje kontakt z lekarzem i może opuścić klinikę już kilka godzin po zabiegu. Cały proces usuwania zaćmy nie jest obciążający dla organizmu i może być wykonywany nawet u starszych osób. Standardowo pacjentom wszczepiane są soczewki sferyczne jednoogniskowe, które w naszym kraju są jedynymi refundowanymi przez NFZ. Innym rodzajem są soczewki asferyczne jednoogniskowe żółte lub białe, które pozwalają na ostre widzenie we mgle, w nocy oraz przy intensywnym oświetleniu. Soczewki asferyczne dwuogniskowe doskonale radzą sobie z adaptacją odległości i pozwalają na wyraźne widzenie z daleka oraz z bliska. Ostatnim rodzajem są soczewki asferyczne wieloogniskowe, które również zapewniają lepsze widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy – mogą być wyposażone w filtr UV oraz światła niebieskiego. Naśladują naturalne zdolności akomodacyjne oka i są bezpieczne do użytkowania nawet przez kierowców.

Jak kupić idealne łóżko dziecięce?

0
łóżko dla chłopca

Jeżeli próbujesz właśnie dobrać idealne łóżeczko do pokoju swojego dorastającego szkraba, na pewno zaskoczyłeś się już tym, jak wiele opcji masz do wyboru i jak wieloma elementami mogą się one od siebie różnić. A to tylko utrudnia zakup. Widząc te wszystkie ciekawe i nietypowe łóżeczka dla dzieci w sklepie https://kocotkids.com/, możesz najpierw podświadomie zacząć zwracać uwagę na ich wygląd, jednakże w tym przypadku kwestie estetyczne należy odrzucić na dalszy plan, a skupić się bardziej na tym, by łóżko było bezpieczne, komfortowe, praktyczne i dopasowane do jego przyszłego użytkownika.

ZOBACZ TEŻ