środa, Kwiecień 25, 2018

Zabawki sensoryczne. Jak działają i jakie są ich funkcje?

0

Zabawki sensoryczne nie wyróżniają się na sklepowych półkach – nie wydają śmiesznych odgłosów ani nie świecą kolorowymi światełkami. Bywają więc przyćmione przez tańczące misie, samochodziki sterowane pilotem czy interaktywne lalki. Choć są niepozorne, spełniają ważną funkcję – wspierają rozwój dziecięcych zmysłów. W jaki sposób? Wyjaśniamy!

Warsztaty edukacyjne z klockami LEGO – dlaczego warto wysłać na nie dziecko

0

Klocki LEGO zna praktycznie każdy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Wielu z nas miało okazję tworzyć z ich pomocą fantastyczne konstrukcje, bądź próbować odtworzyć istniejące budynki czy pojazdy, by następnie wykreować wokół tego scenariusz zabawy. Co jednak, jeżeli klocki LEGO mogą służyć czemuś więcej, niż tylko dobrej zabawie?

Lego Classic – uniwersalne klocki dla chłopców i dziewczynek

0

Jeśli masz sentyment do zielonych płytek, na których tworzyłeś z Lego swój wymarzony dom i chcesz przekazać dziecku własne pasje z dzieciństwa, wejdź na empik.com i wybierz klocki, które inspirują już od ponad 85 lat. Lego Classic to zestawy klocków, które pokochały całe pokolenia. Znajdziesz wśród nich zarówno klocki w jednym kolorze, jak i te różnobarwne, z których razem z dzieckiem stworzysz dom, pojazdy, zwierzęta oraz wszystko to, co podpowie wam wyobraźnia.

Lego Classic – różnorodne zestawy

Wśród zestawów Lego Classic można znaleźć takie, z których można zbudować klasyczne domy. Są również klocki, z których powstać mogą dinozaury, czy różne pojazdy. Wszystkie zestawy zawierają instrukcje, na podstawie których dzieci mogą je tworzyć. Taka zabawa wpływa na kreatywne myślenie, dzięki temu dziecko nie ma problemu z tego typu zadaniami w szkole. Pomysłowość jest cechą niezwykle pożądaną, dlatego jeśli dziecko buduje stwory czy budowle według własnego uznania i nieszablonowo, świadczy to o jego potrzebie indywidualizmu i jego zaznaczenia także w zabawie. Taką postawę należy pochwalać i zachęcać dziecko do dalszych poszukiwań i nietypowych rozwiązań. Zestawy pakowane są w pojemnikach, do których dziecko może wkładać klocki po zabawie, co uczy je również porządku.

Lego Classic – wiedza w zasięgu ręki

Lego może być również kopalnią wiedzy. Dziecko już od najmłodszych lat uczy się rozpoznawania i tworzenia brył, a także zestawiania ze sobą różnych kolorów dopełniających i kontrastujących. W ten sposób rozwija się zarówno zmysł konstrukcyjny i logiczne myślenie, kiedy trzeba połączyć elementy Lego w całość, a także zmysł artystyczny kiedy dziecko celowo wybiera określone kolory klocków, ignorując inne. Poza rozróżnianiem kształtów uczy się także rozróżniania wielkości, a nawet perspektywy, odkrywając, że ta sama budowla z różnych stron, może prezentować się inaczej.

Lego Classic – sentyment i pragmatyzm

Wszystkie zestawy Lego są bardzo dobrze zaprojektowane i stymulują rozwój dziecka. Co więc wpływa na wybór Lego Classic? Dlaczego warto kupić proste klocki, przy których więcej trzeba się napracować?

Odpowiedz jest prosta. Warto uczyć dziecko tego, że nie wszystko przychodzi od razu i na niektóre rzeczy trzeba zapracować. Wydaje się, że z zabawą nie ma to nic wspólnego. Jednak, aby pobawić się domkiem, trzeba go najpierw od podstaw zbudować. Gotowe zabawki mogą rozleniwiać. Te, przy których trzeba włożyć nieco wysiłku w ich powstanie, są dla dziecka ciekawsze, gdyż są źródłem satysfakcji, a ona razem z samorealizacją ważna jest od najmłodszych lat. Najpierw objawia się w zabawie, a potem w nauce i wyborze zainteresowań, które pragnie się rozwijać.

Sentyment i pragmatyzm to powody, dla których wybierane są klocki Lego Classic. Jeśli chce się wybrać z pośród większości dostępnych modeli, warto wejść na stronę empik.com, gdzie znajdzie się klocki dedykowane dla określonego wieku. Dużą zaletą klocków Lego Classic jest to, że można je kupić zarówno chłopcu, jak i dziewczynce i na pewno każdemu z nich się spodobają.

Rożki dla niemowląt – jak wybrać?

0

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości. Uzyskamy to dzięki pozornie nieważnym drobiazgom, takim jak np. rożki dla niemowląt.

Rożek dla niemowląt – rola

Dlaczego rożki niemowlęce powinny znaleźć się w każdej wyprawce malucha? Otóż warto przypomnieć, że w okresie ciąży dziecko miało bardzo specyficzne warunki – mniejszą przestrzeń, wyższą temperaturę. Z tego powodu też maluszek czuje się bardzo dobrze, kiedy jest zawinięty w rożek dla niemowlaka – warto zatem go zakupić. Pozostaje pytanie – jak to zrobić?

Zakup rożka dla niemowląt

Pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę to fakt, czy wolimy kupić miękki czy sztywny rożek dla noworodka. Sztywny posiada wkładkę z kokosa albo pianki, która stabilizuje maluszka. Takie rożki dla niemowlaków są doskonałe w pierwszych miesiącach życia, z kolei zaś rożki miękkie nadają się do spania i wypoczynku.

Należy jeszcze rozważyć rożek dla noworodka pod kątem zapięcia. Może to być szeroki rzep, który się bardzo łatwo odpina i daje możliwość szybkiego otulenia noworodka albo też wiązanie, co jest z kolei wolniejsze, jednak daje możliwość dokładnego otulenia noworodka.

Oczywiście warto także rozważyć rożki dla niemowlaków pod kątem ceny. Pamiętajmy jednak, aby to nie było nasze główne kryterium – w końcu liczy się przede wszystkim dobro naszego dziecka.

Rożki dla niemowląt – ręczniki

Warto także pamiętać, że istnieją rożki dla dzieci – ręczniki. To znakomita opcja po kąpieli – maluszek będzie bardziej spokojny i wypoczęty!

Jakie powinny być buty dla dziecka?

0

Buty dziecięce muszą być stabilne, czyli powinny dobrze trzymać stopę, jednak nie mogą wpływać na ograniczenie jej ruchów, buty nie powinny także być za sztywne.

Wycieczki na Grenlandię – ciekawa propozycja na wakacje

0

Wakacje kojarzą się przede wszystkim z wysokimi temperaturami i beztroskim plażowaniem, ale może warto raz zerwać z taką tradycją i zdecydować się inną formę spędzenie wakacyjnego czasu. Taką propozycją będą wycieczki na Grenlandię, czyli do krainy śniegu, lodu i Eskimosów.

Grenlandia na wakacje?

Grenlandia z pewnością nie kojarzy się z wakacjami, ale przecież w tym właśnie tkwi jej największy urok. W końcu ile osób spośród naszych znajomych i przyjaciół spędzi swoje wakacje na tej największej wyspie? To świetna propozycja dla indywidualistów i tych, którzy lubią się wyróżniać oraz iść pod prąd. Na pewno wszyscy wokół będą zaskoczeni, ale jednocześnie pojawi się w nich nutka zazdrości. Grenlandia brzmi tak naprawdę bardziej egzotycznie niż Azja czy Afryka. Propozycja wycieczki na Grenlandię może więc okazać się strzałem w dziesiątkę, a już na pewno pozwoli spędzić okres wakacyjny w niebanalny i wyjątkowy sposób.

Dlaczego właśnie Grenlandia?

Odpowiedz na to pytanie jest prosta – Grenlandia wyróżnia się na tle tysięcy innych propozycji wakacyjnych wojaży. To właśnie na tej największej wyspie na świecie można poznać potęgę i piękno dzikiej natury. Wbrew pozorom to nie tylko wszechobecna biel, ale całkiem sporo interesujących atrakcji. Fantastyczny sam w sobie będzie już sam rejs statkiem wzdłuż nadbrzeża grenlandzkiego, skąd można podziwiać lądolód, jak i przesuwające się masy lodowca. To naprawdę fascynujące zjawisko, które zauroczy każdego turystę. Zaskoczeniem może być delikatny pas zieleni na obrzeżach wyspy, o ile wycieczka będzie miała miejsce w lipcu. Ciekawym kontrapunktem dla bieli lodu i śniegu są także różnokolorowe domki mieszkańców, które w duże mierze wyparły tradycyjne chatki. Nawet większość tubylców przestała zajmować się łowiectwem i jedynie na północy i wschodzie kraju można jeszcze spotkać ludzi trudniących się tym.

Grenlandia to nie tylko piękne lodowce, ale także ciekawa i niespotykana nigdzie indziej fauna. To tylko tutaj można podziwiać ogromne wieloryby, stada fok i morsów.

Jaka powinna być dobra apteka internetowa

0

Polacy coraz chętniej korzystają ze sklepów internetowych oraz usług, udostępnianych online. Dotyczy to również możliwości zakupu leków i preparatów medycznych w aptekach internetowych. Leki przez Internet można kupić w aptekach sieciowych oraz w aptekach, które łączą działalność stacjonarną i online. Czym zatem charakteryzuje się dobra apteka internetowa?

Problemy z pamięcią – kiedy udać się do neurologa

0

Zdarza się tak, że nasza pamięć bywa zawodna. Czasem przyczyną zaników pamięci może być po prostu zmęczenie. Jeśli jednak takie problemy będą zdarzać się coraz częściej, najlepiej będzie skonsultować się z neurologiem. W niniejszym artykule przedstawiamy najpoważniejsze problemy z pamięcią, których powtarzanie się może być niepokojącym symptomem.

Pierwszym objawem czegoś niepokojącego mogą być problemy z pamięcią krótkotrwałą. Polega to na częstym zapominaniem zdarzeń, spotkań lub rozmów, które miały miejsce w przeciągu kilku godzin. Bardzo często bywa tak, że osoba, która ma takie problemy sama tego nie zauważa. Dlatego czujni powinni być członkowie rodzin.

Inny objaw to zapominanie o codziennych czynnościach, codziennych obowiązkach. Chodzi tu o takie sprawy, które na co dzień są wykonywane rutynowo. Podobnie jest w przypadku czynności codziennych, ale wymagających większego wysiłku intelektualnego. Np. kiedy nagle pojawiają się problemy z prowadzeniem samochodu.

Uwagę zwrócić należy także w takich sytuacjach, kiedy zdarza nam się zapominać imiona i nazwiska osób, które bardzo dobrze znamy Objawem problemów neurologicznych mogą być także sytuacje, kiedy po prostu zapomina się słów. Znane jest powiedzenie „mam to na końcu języka”, ale jeśli powtarza się to zbyt często może być to objaw większego problemu.

Objawem poważnych problemów z pamięcią może być także gubienie przedmiotów lub zapominanie gdzie się je zostawiło, a także dezorientacja w czasie i przestrzeni. I nie dotyczy to miejsc, w których jesteśmy pierwszy raz lub rzadko. Dotyczy to miejsc, które znamy bardzo dobrze.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden objaw poważnych problemów z pamięcią. Są to problemy z oceną różnych sytuacji. Przykładem może być dobór ubrania, które kompletnie nie pasuje to pogody.

Wszystkie wymienione wyżej objawy są bardzo poważne. W przypadku ich zauważenia powinno się udać na wizytę do neurologa. Co ważne, jak wspomniano na wstępie, sami często nie zauważymy tych objawów. Dlatego tak ważna jest tutaj interwencja bliskich.

Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy i leczenie

0

Poporodowe zapalenie tarczycy może przebiegać zarówno tak dyskretnie, że pacjentka nawet nie zauważy u siebie jakichkolwiek objawów choroby, jak i może ono doprowadzać do znacznego zmniejszenia komfortu życia. Jakie są przyczyny i objawy poporodowego zapalenia tarczycy? Jak przebiega leczenie? Poporodowe zapalenie tarczycy (łac. thyreoditis post partum) może przebiegać jako nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, ale i może dochodzić do zmiennego pojawiania się u pacjentek obu wymienionych stanów. Poporodowe zapalenie tarczycy nie zawsze wymaga leczenia, mimo to pacjentki cierpiące na nie zdecydowanie powinny być pod opieką endokrynologa – u części z nich rozwija się bowiem przewlekła niedoczynność tarczycy. Problemy dotyczące funkcjonowania gruczołu tarczowego można zaklasyfikować jako poporodowe zapalenie tarczycy wtedy, kiedy dochodzi do nich w ciągu 12 miesięcy od rozwiązania ciąży. Schorzenie nie jest częste, według statystyk występuje ono u około 5 na 100 kobiet, które niedawno przebyły poród.

Poporodowe zapalenie tarczycy: przyczyny

Dokładna przyczyna pojawiania się u pacjentek poporodowego zapalenia tarczycy do dziś nie została jednoznacznie ustalona. O udział w powstawaniu schorzenia podejrzewa się jednak, zachodzące już po urodzeniu dziecka, zmiany dotyczące funkcji układu odpornościowego. Otóż w trakcie trwania ciąży czynność układu odpornościowego fizjologicznie ulega osłabieniu – ma to na celu sprawienie, aby komórki odpornościowe matki nie traktowały płodu jako źródła obcych antygenów, przeciwko któremu mogłaby być skierowana reakcja odpornościowa prowadząca ostatecznie do obumarcia ciąży. W momencie, kiedy dochodzi już do porodu, przedstawiony powyżej stan przestaje obowiązywać – układ odpornościowy powraca do stanu sprzed ciąży, co więcej – jego czynność może być nawet bardziej nasilona niż przed zajściem w ciążę. Część badaczy przyjmuje właśnie ten patomechanizm, związany z nadreaktywnością układu odpornościowego po ciąży, za przyczynę występowania poporodowego zapalenia tarczycy.

Poporodowe zapalenie tarczycy O roli układu odpornościowego w patogenezie poporodowego zapalenia tarczycy świadczyć może również to, u jakich to pacjentek obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia tego stanu. Okazuje się bowiem, że kobiety cierpiące na cukrzycę typu 1 chorują na poporodowe zapalenie tarczycy trzy razy częściej niż te pacjentki, u których zaburzenia wydzielania insuliny nie występują. Innymi czynnikami ryzyka wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy po porodzie są:

1. występowanie chorób tarczycy w rodzinie pacjentki

2. doświadczanie przez ciężarną zaburzeń czynności tarczycy w przeszłości

3. obecność u pacjentki wysokich mian przeciwciał przeciwtarczycowych

Poporodowe zapalenie tarczycy: diagnostyka

W rozpoznawaniu poporodowego zapalenia tarczycy ważne znaczenie mają występujące u pacjentki dolegliwości oraz wyniki badań laboratoryjnych. Zazwyczaj pierwszym wykonywanym badaniem jest ocena stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. W przebiegu schorzenia jego wartości mogą być niskie (takie spotykane są w fazie nadczynności poporodowego zapalenia tarczycy) lub wysokie (obserwowane z kolei w trakcie fazy niedoczynności). Należy podkreślić, że pacjentka z omawianym schorzeniem może posiadać prawidłowy poziom TSH – nie oznacza to, że choroba u niej nie występuje, może tak się bowiem zdarzać wtedy, kiedy faza nadczynności stopniowo przechodzi w fazę niedoczynności gruczołu tarczowego. Innym badaniem, które jest wykonywane u pacjentek z podejrzeniem poporodowego zapalenia tarczycy, jest ocena stężeń wolnych frakcji hormonów tego gruczołu (T3 i T4). Ich wysokie wartości odnotowuje się w fazie nadczynności, niskie z kolei w przebiegu fazy niedoczynności. Przydatne jest również oznaczanie przeciwciał przeciwtarczycowych (przeciwko tyreoglobulinie i przeciwko tyreoperoksydazie) – jeżeli ich miana są dodatnie, to przy współistnieniu innych odchyleń (takich jak obecność opisanych wyżej objawów oraz ilościami hormonów tarczycy przekraczającymi granice normy) postawić można rozpoznanie poporodowego zapalenia tarczycy.

Poporodowe zapalenie tarczycy: leczenie

Poporodowe zapalenie tarczycy nie u każdej pacjentki wymaga leczenia – dotyczy to szczególnie tych chorych, u których objawy nie są znacznie nasilone i u których odchylenia w badaniach laboratoryjny nie są znacznego stopnia. W sytuacji, kiedy dolegliwości są natomiast wyjątkowo wyraźnie wyrażone, możliwe jest stosowanie:

1. w fazie nadczynności tarczycy leków zmniejszających przekształcanie w organizmie tarczycowego T4 do bardziej aktywnego T3 – w tym celu stosuje się, zaliczany do grupy beta-blokerów, propranolol

2. preparatów lewotyroksyny, które stanowią podstawową metodę leczenia fazy niedoczynności tarczycy. Najistotniejsze jest leczenie pacjentek będących w stanie niedoczynności tarczycy. Terapię prowadzi się przez zróżnicowany czas, zazwyczaj sięga on 6-12 miesięcy. Lekarz (bazując na wynikach badań hormonalnych) może po jakimś czasie podjąć próbę odstawienia lewotyroksyny, jednakże w tym okresie pacjentka musi się znajdować początkowo pod jego stałą kontrolą i mieć regularnie (co kilka tygodni) wykonywane badania hormonalne. Dopiero po upewnieniu się, że gospodarka hormonami tarczycy uległa ustabilizowaniu, możliwe staje się całkowite zaprzestanie suplementacji hormonów tarczycowych.

Poporodowe zapalenie tarczycy: rokowanie

Zaburzenia czynności tarczycy po porodzie są najczęściej stanem przemijającym – u większości pacjentek wraz z czasem dochodzi do unormowania się funkcji gruczołu tarczowego. Szczególną uwagę należy jednak kierować ku chorym, u których pojawiła się faza niedoczynności tarczycy. Spowodowane jest to tym, że wśród całej grupy takich pacjentek, według statystyk, u co piątej z nich dochodzi do rozwoju przewlekłej niedoczynności tarczycy.

Dla lepszego komfortu życia

0

Według obecnych badań, aż czterdzieści procent Polaków cierpi na wszelkiego rodzaju alergie. Choć można z nimi żyć, to są one dość uciążliwe i znacznie obniżają komfort życia. Ale alergicy to także ogromna grupa osób, która potrzebuje produktów dostosowanych do ich potrzeb. Warianty przedmiotów codziennego użytku, jak ubrania, tekstylia, pościel czy kosmetyki w wersji hipoalergicznej, a więc dostosowanej do potrzeb osób z alergią, znaleźć można przede wszystkim w sieci. Internetowy sklep dla alergików https://hipoalergicznie24.pl/ to rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają zdrowych odpowiedników.

Do wszystkich rodzajów cery

Tym, czego szukamy na samym początku, są rzeczy, które wchodzą w bezpośredni kontakt z naszym ciałem, jak kosmetyki. Tutaj oczywiście o wiele większy problem mają kobiety cierpiące na alergię – z prostego powodu. Używają ich o wiele więcej niż mężczyźni. W sklepach dla alergików każda alergiczka znajdzie szereg hipoalergicznych odpowiedników do codziennej pielęgnacji całego ciała.

Czym są hipoalergiczne kosmetyki?

Oczywiście nie ma takich odpowiedników kosmetyków ani zresztą niczego innego, co w stu procentach uchroniłoby przed występowaniem alergii. Ale kosmetyki hipoalergiczne to zdecydowanie zmniejszone ryzyko. W ich składzie nie ma wielu drażliwych dla skóry składników. Opierają się na delikatnych i naturalnych elementach. I wcale nie muszą być drogie. Niektóre z nich zresztą bardzo dobrze znamy i stosujemy od wielu lat jak chociażby szare mydło. Pozbawione jest sztucznych barwników i substancji zapachowych. Może nie pachnie tak ślicznie, jak inne mydła ani nie jest śnieżnobiałe, ale równie dobrze czyści, a dodatkowo jeszcze lepiej dba o naszą skórą, nie tylko pomagając nam zachować świeżość, ale także nie podrażniając. W sklepach dla alergików znajdziemy oczywiście nie tylko mydło, ale także wszelkiego rodzaju kremy, kosmetyki oczyszczające czy te związane z pielęgnacją włosów.

Nie tylko dla kobiet

Kosmetyki hipoalergiczne to także świetny pomysł dla wszystkich młodych matek. Niemowlęta i małe dzieci także wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a ich skóra jest niesamowicie delikatna. Dlatego hipoalergiczne kosmetyki dla dzieci to dobry pomysł, jeśli pragniemy już na starcie zadbać o skórę naszych pociech. W sklepach dla alergików znajdziemy więc oliwki do ciała i kąpieli dla dzieci, czy delikatne kremy.

Sklepy dla alergików to fantastyczne źródło delikatnych, niepodrażniających skórę kosmetyków, które mogą stosować wszyscy, także zdrowi. Hipoalergiczne kosmetyki świetnie sprawdzają się na wszystkich rodzajach cery i zadowolą nawet najbardziej wymagających.