Każdy z nas zapewne pamięta bajki swojego dzieciństwa – niewątpliwie każda historia, która została opowiedziana, czy to w formie tekstu, czy też w postaci wyświetlonej na ekranie w pewien sposób wpłynęła na nasze młodzieńcze lata. W czasach, w których informacje napływają do nas z różnych stron świata bardzo ważne jest to, aby wiedzieć z jakimi wzorcami oraz fantastycznymi bohaterami identyfikują się najmłodsi. W tym przypadku dużą rolę odgrywają rodzice – powinni oni stale kontrolować jakie treści oraz obrazki trafiają do maluchów. Wiemy, że bajki to nieodłączny element każdego dziecka i że pełnią w jego życiu dużą rolę. Czy bajkowe opowieści wyświetlane na ekranie są cenniejszym źródłem rozrywki dla dzieci niż te opowiedziane na ilustracjach książek? Która forma przekazu jest cenniejsza pod względem rozwoju młodego umysłu? O tym już w poniższym artykule.
Bajki w kontekście rozwoju
Jak wiemy maluchy kochają kreskówki, które bardzo często można zobaczyć na kanałach telewizyjnych przeznaczonych dla dzieci. W obecnych czasach dzieciaki potrafią nawet cały dzień ślęczeć przed telewizorem oglądając losy swojego ulubionego bohatera. Czy z tego względu seriale oraz inne formy bajek, które oglądają nasze dzieci są mniej pożyteczne od tych pisanych na papierze? Na pewno filmy animowane, które łatwo można znaleźć w telewizji nie są tak rozwijające, jak bajki czytane. Dzieci oglądając anonimowe postacie do śledzenia losu swoich ulubionych bajkowych bohaterów potrzebują jedynie zmysłu wzroku oraz słuchu. W przypadku dzieci, które umieją, jak i tych, które nie potrafią jeszcze czytać, oprócz wykorzystania zmysłów muszą oprócz tego poruszyć swoją wyobraźnią.
Seriale oraz bajki animowane dla dzieci to zbędna rozrywka?
Nie można powiedzieć, że współczesne bajki w formie odcinków nie są równie pouczające oraz wartościowe jak te książkowe. Serial animowany Psi patrol to jeden z przykładów bajek, która niesie ze sobą wiele przekazu oraz cennych wartości, którymi w przyszłości powinny kierować się dzieci. Psi patrol to drużyna piesków, gdzie każdy z osobna reprezentuje inne zainteresowania oraz cele. Bohaterowie wspólnie pomagają sobie nawzajem, przez co takie pojęcie jak przyjaźń pojawiające się w dzieciństwie zaczyna nabierać większego sensu. Niewątpliwie dla większości dzieci taka forma opowieści jest znacznie bardziej atrakcyjna niż ta pisana. Nie warto jednak wybierać pomiędzy bajkami w telewizji, w Internecie czy też tymi w książce. Ważne jest, aby dziecięce doświadczenia nie opierały się jedynie na aspektach wizualnych bez wyciągania wniosków, ale i również na takich, które zmuszą do przemyśleń oraz rozwijania kreatywności.