25. tydzień ciąży to końcówka drugiego trymestru. Ponad połowa ciąży już za tobą. Dziecko dalej się intensywnie rozwija. Co przyniesie kolejny trymestr? Jak rozwija się układ pokarmowy Twojego dziecka? Sprawdź!
Układ pokarmowy pełni bardzo ważną funkcję w rozwoju maluszka. Bowiem od właściwego pasażu jelitowego, sprawności mechanizmów trawiennych i dobrego wchłaniania składników odżywczych pochodzących z pokarmu zależy rozwój, samopoczucie i zdrowie Twojego dziecka. Dowiedz się więcej o rozwoju układu pokarmowego w 25. tygodniu ciąży.
Co słychać u dziecka?
W tym tygodniu Twoje dziecko waży mniej więcej 700 g, mierzy 22 cm (od czubka głowy do najniższego punktu tułowia). Jego serduszko bije już na tyle mocno, że można je usłyszeć, jak przyłoży się ucho Twojego brzucha – spróbujcie tego z partnerem. Płuca szykują się, aby wziąć pierwszy oddech. Dziecko potrafi składać rączkę w pięść – być może podczas badania USG uda Wam się to zaobserwować.
Jak rozwija się układ pokarmowy
Na tym etapie ciąży maluch rozróżnia smaki, dzięki kubkom smakowym, wykształconym na języku. Preferuje smak słodki. Do tego momentu ciąży pojawiły się już pierwsze ruchy perystaltyczne jelit, wątroba podjęła swoje funkcje (produkcje białek, magazynowanie glikogenu), a trzustka powoli uczy się syntezowania i wydzielania enzymów trawiennych: amylazy (trawiącej węglowodany), lipazy (trawiącej tłuszcze) oraz trypsyny (trawiącej białka). Widoczne są wyraźne ruchy perystaltyczne jelit. W 25. tygodniu ciąży można zaobserwować pierwsze ruchy wykazujące zdolność opróżniania żołądka. Dochodzi do całkowitego ukształtowania i unerwienia ściany żołądka, co będzie niezbędne do pełnienia podstawowych funkcji, m. in. trawienia.
25. tydzień ciąży – jak wspierać rozwój dziecka?
Tak, jak do tej pory dalej powinnaś dbać o swój sposób żywienia. Jedz regularnie 5 wartościowych posiłków w ciągu dnia. Wypijaj odpowiednią ilość płynów, najlepiej średnio zmineralizowanej wody. Przyszłym mamom zaleca się około 2,5 litra płynów dziennie. Nie przemęczaj się, ale nie rezygnuj także z aktywności fizycznej, które ma wiele korzyści dla przyszłych mam. Wybieraj lekkie ćwiczenia i wykonuj je jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza. Pamiętaj, że już teraz masz wpływ na zdrowie i rozwój Twojego maluszka.