Jakim sportem warto zainteresować swoje dziecko

Wychowanie dzieci to nie lada wyzwanie. Jako rodzice staramy się nie tylko nauczyć nasze dzieci wszelkich niezbędnych umiejętności i przekazać im wiedzę, która przyda im się w życiu, ale również zaszczepić w nich dobre nawyki. Wiadomo nie od dziś, że zachowania, które wyrobimy sobie w dzieciństwie, zostają z nami często na całe życie. Dlatego tak istotnym jest namawianie dzieci do ruchu i zaszczepienie w nich pasji do sportu.

Nasze dzieci, nie dość, że spędzają długie godziny w szkolnych ławkach, to w wolnym czasie siedzą przy komputerach albo korzystają z telefonów. Siedzący tryb życia może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych: chorób układu krążenia, nadwagi, schorzeń kręgosłupa. Choć nie objawiają się one od razu, to w przyszłości mogą znacząco obniżyć jakość życia. Zalecaną profilaktyką tych chorób jest ruch – wystarczy regularnie uprawiać sport, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków siedzącego trybu życia.

Jak jednak zainteresować dziecko sportem? Jak nakłonić je do rzeczywistej aktywności fizycznej, dzięki której będzie nie tylko zdrowsze, ale i szczęśliwsze? Jakim sportem zainteresować swoje dziecko? Oto nasze typy:

  1. Gry zespołowe z piłką

Nie tracące na popularności klasyki, czyli piłka nożna, koszykówka i siatkówka. Nie dość, że popularne, to proste i można w nie zagrać praktycznie wszędzie – te sporty zespołowe mają niemal same zalety. Podczas treningów poza rozwojem umiejętności sportowych i kondycji fizycznej dziecko uczy się też pracy zespołowej. Drużna to środowisko zawiązywania się wieloletnich przyjaźni i ogólnego rozwoju osobowego. Nawet jeśli gra nigdy nie wyjdzie poza poziom lokalnej ligi młodzików, to doświadczenie bycia częścią drużyny będzie dla dziecka bezcenne.

  1. Pływanie i sporty wodne

Jeśli nasze dziecko nie przepada za przebywaniem w dużej grupie albo przez szkolne lekcji wychowania fizycznego zniechęciło się do gier zespołowych, można zapisać je na basen. Umiejętność pływania może przydać się w życiu, a cotygodniowe lekcje pływania są dobrym wstępem do innych sportów wodnych. Oczywiście nie trzeba umieć pływać, żeby zacząć żeglować, pływać na windsurfingu albo desce SUP, jednak ludzie umiejący pływać czują się swobodniej w innych sportach wodnych.

  1. Deskorolki i inne deski

Kiedyś skaterzy jeździli tylko na deskorolkach, jednak obecnie zarówno w skateparkach, jak i na placach spotkać można młodzież na deskach, wrotkach, rolkach i BMX-ach. Są to pojazdy służące do jeżdżenia i robienia sztuczek. Wymaga to zręczności i niemałej koordynacji ruchowej. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niebezpieczne, to używanie kasku i ochraniaczy sprawia, że urazy są niegroźne. Ponadto kultura skaterska promuje wartości takie jak przyjaźń czy braterstwo. Może więc warto sprezentować dziecku na święta deskorolkę longboard, rolki, BMX lub klasyczną deskę?

  1. Taniec

W Polsce taniec, zwłaszcza towarzyski, nie jest popularny wśród młodzieży, jednak im dzieciaki są starsze, tym bardziej przydatna jest umiejętność zatańczenia z partnerką lub partnerem. A jeśli nie towarzyski, to hip-hop czy taniec nowoczesny również rozwiną koordynację ruchową i słuch naszej pociechy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ