Majtki treningowe dla dzieci

Zwykle rodzice z upragnieniem wyczekują momentu, aż ich pociecha przestanie wymagać pampersów i pieluszek. Niestety, odpieluchowanie dziecka nie zawsze jest łatwe. Nie zawsze też przebiega bez komplikacji. Trudności mogą pojawić się zwłaszcza, gdy trening czystości rozpocznie się zbyt wcześnie. Jak jednak ustalić, czy pociecha jest fizjologicznie i emocjonalnie gotowa na naukę korzystania z nocnika?

Majtki treningowe dla dzieci – kiedy zacząć?

Według specjalistów odpieluchowanie zdrowego dziecka powinno mieć miejsce pomiędzy 2. a 4. rokiem życia. Wówczas pęcherz malucha zyskuje odpowiednią pojemność. Zwykle dziecko posiada już także na tyle rozwinięte mięśnie, aby kontrolować ich pracę. Liczby to jednak nie wszystko. Zbyt wczesne rozpoczęcie treningu czystości może zniechęcić maleństwo do prób załatwiania się w „dorosły” sposób i wydłużyć cały proces. Dlatego też aby ustalić, czy dziecko jest już gotowe do nauki czystości, najlepiej uważnie je obserwować.

Zwykle dzieci dają jasne sygnały, że są na tyle dojrzałe, aby zrezygnować z pieluszek. Tymi sygnałami mogą być:

  • zrozumienie do czego służy nocnik i/lub toaleta,
  • wydłużenie czasu pomiędzy kolejnym oddawaniem moczu (co najmniej do ok. 2 h),
  • umiejętność sygnalizowania swoich potrzeb fizjologicznych,
  • zdolność do stabilnego siedzenia i wstawania,
  • odczuwanie dyskomfortu z powodu wilgotnej pieluchy,
  • umiejętność własnoręcznego podciągania ubranek,
  • zainteresowanie tym, co dorośli robią w łazience,
  • załatwianie się w ustronnym miejscu, z dala od innych (mimo noszenia pieluszki).

Oduczamy siusiania – najlepsza metoda

Jeśli Twoje dziecko wykazuje gotowość do odpieluchowania, pora przystąpić do działania. Oczywiście, zrezygnowanie z pampersów z dnia na dzień i posadzenie dziecka na nocniku prędzej wywoła szok niż chęć współpracy. Dlatego też nie warto podejmować zbyt gwałtownych akcji. Najlepiej rozpocząć trening czystości łagodnie – za pomocą majteczek treningowych

Majteczki treningowe

Tego rodzaju bielizna, choć przypomina zwyczajną, w rzeczywistości znacznie ją przewyższa. To zasługa warstwy chłonnej. Majtki treningowe lepiej absorbują wilgoć lub mogą być wyposażone w specjalny wkład, który znacznie zwiększa ich chłonność. Dzięki temu zapobiegają zamoczeniu ubrań i podłogi – trochę jak pieluchy jednorazowe, choć w bardziej ograniczony sposób. 

Czym majtki treningowe dla dzieci różnią się więc od pampersów? Znów przede wszystkim chłonnością! Nowoczesne pieluchy niezwykle skutecznie odseparowują delikatną skórę dziecka od wilgoci, tym samym mimo oddania moczu, dziecko nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego mokrą tkaniną. W przypadku majteczek treningowych sprawa wygląda nieco inaczej. Bielizna tego rodzaju nie chroni malucha przed nieprzyjemnymi wrażeniami, dlatego niezwykle skutecznie rozwija w nim świadomość własnych potrzeb fizjologicznych.

Dziecko szybko uczy się kojarzyć doświadczany dyskomfort z momentem oddawania moczu. Dlatego też zaczyna sygnalizować zwiększający się nacisk na pęcherz, dając rodzicom czas na zareagowanie i posadzenie go na nocniku. Dzięki korzystaniu z majtek treningowych odpieluchowanie zwykle przebiega bez większych komplikacji, pozwalając na szybkie przyzwyczajenie dziecka do załatwiania się w sposób właściwy dla dorosłych. Aby jednak faktycznie tak się stało, warto wybierać majtki treningowe wysokiej jakości od sprawdzonego producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ