Nauczanie metodą Montessori

Coraz więcej mówi się o tym, że polskie szkoły, a zwłaszcza te publiczne, często nie spełniają potrzeb edukacyjnych dzieci. W efekcie nauczanie jest nieefektywne – dzieci uczą się rzeczy niepotrzebnych, jeśli w ogóle czegoś się uczą. Szkoła zamiast wspomagać ich rozwój, w skrajnych przypadkach może go nawet stłamsić. Dlatego rodzice coraz częściej sięgają po różne alternatywne metody nauczania, albo – jeśli nie mają takiej możliwości – po najprzeróżniejsze pomoce naukowe, gry edukacyjne dla dzieci i inne, które mają wspomóc nauczanie i rozwój maluchów.
Jedną z najpopularniejszych alternatywnych metod nauczania jest metoda Montessori.

Stworzony przez włoską lekarkę system edukacyjny cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Dlaczego? Ten model edukacyjny, dedykowany dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, wspiera całościowy rozwój dziecka, poznawczy, motoryczny i intelektualny. Metoda Montessori opiera się na założeniu, że cały potencjał edukacyjny jest w dziecku, a rolą nauczyciela jest nie tyle przekazywać wiedzę w sposób autorytarny, ale powinien on zachęcać dziecko do samodzielnej eksploracji świata. Za pomocą różnych narzędzi dostosowanych do wieku, różne pomoce Montessori, drewniane zabawki ze sklepu gruchotki.pl, dziecko ma eksplorować świat, uczyć się samodzielnego, krytycznego myślenia, rozwijać motorykę. Opiera się taka metoda na indywidualnym podejściu do każdego dziecka – nie ma tam żadnej masowości czy zagubienia dziecka w tłoku.

Jakie są efekty nauczania Montessori? Przede wszystkim ogromna samodzielność. W przedszkolach prowadzonych metodą Montessori widać, jak niesamowicie samodzielne potrafią być już małe dzieci, którym dało się przestrzeń do rozwoju; co więcej, one cieszą się swoją samodzielnością, mają wysoką samoocenę, wierzą w swoje siły, są chętne do poznawania świata, ufne. Metoda Montessori szybko też wprowadza w świat wzajemnych relacji – dzieci uczone tą metodą szybko budują zdrowe relacje społeczne i uczą się empatii. Dzięki indywidualnemu podejściu do dziecka, nauczyciel staje się dla niego kimś w rodzaju mistrza, który nie tylko przekazuje wiedzę, ale ma też z nim osobistą relację, jest wzorem do naśladowania.

Metoda Montessori, wykorzystując różnorakie narzędzia – gry edukacyjne dla dzieci, pomoce Montessori, drewniane zabawki ze sklepu https://gruchotki.pl, potrafi stworzyć korzystne warunki dla rozwoju każdego dziecka. Nawet jeżeli w twojej okolicy nie ma przedszkola prowadzonego tą metodą, nie łam się – możesz sam wprowadzić elementy tego systemu do życia swojego dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ