Zdarza się tak, że nasza pamięć bywa zawodna. Czasem przyczyną zaników pamięci może być po prostu zmęczenie. Jeśli jednak takie problemy będą zdarzać się coraz częściej, najlepiej będzie skonsultować się z neurologiem. W niniejszym artykule przedstawiamy najpoważniejsze problemy z pamięcią, których powtarzanie się może być niepokojącym symptomem.

Pierwszym objawem czegoś niepokojącego mogą być problemy z pamięcią krótkotrwałą. Polega to na częstym zapominaniem zdarzeń, spotkań lub rozmów, które miały miejsce w przeciągu kilku godzin. Bardzo często bywa tak, że osoba, która ma takie problemy sama tego nie zauważa. Dlatego czujni powinni być członkowie rodzin.

Inny objaw to zapominanie o codziennych czynnościach, codziennych obowiązkach. Chodzi tu o takie sprawy, które na co dzień są wykonywane rutynowo. Podobnie jest w przypadku czynności codziennych, ale wymagających większego wysiłku intelektualnego. Np. kiedy nagle pojawiają się problemy z prowadzeniem samochodu.

Uwagę zwrócić należy także w takich sytuacjach, kiedy zdarza nam się zapominać imiona i nazwiska osób, które bardzo dobrze znamy Objawem problemów neurologicznych mogą być także sytuacje, kiedy po prostu zapomina się słów. Znane jest powiedzenie „mam to na końcu języka”, ale jeśli powtarza się to zbyt często może być to objaw większego problemu.

Objawem poważnych problemów z pamięcią może być także gubienie przedmiotów lub zapominanie gdzie się je zostawiło, a także dezorientacja w czasie i przestrzeni. I nie dotyczy to miejsc, w których jesteśmy pierwszy raz lub rzadko. Dotyczy to miejsc, które znamy bardzo dobrze.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden objaw poważnych problemów z pamięcią. Są to problemy z oceną różnych sytuacji. Przykładem może być dobór ubrania, które kompletnie nie pasuje to pogody.

Wszystkie wymienione wyżej objawy są bardzo poważne. W przypadku ich zauważenia powinno się udać na wizytę do neurologa. Co ważne, jak wspomniano na wstępie, sami często nie zauważymy tych objawów. Dlatego tak ważna jest tutaj interwencja bliskich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ