Mimo że jest to badanie profilaktyczne, nie każda kobieta wie, jak wygląda USG dopochwowe. USG transwaginalne to badanie narządów płciowych kobiety za pomocą głowicy ultrasonograficznej. Jest to badanie ważne przed ciążą, w czasie ciąży i jako regularne, stosowane co dwa lata, badanie przesiewowe. Powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemu, gdyż pozwala na szybką diagnostykę wielu problemów i chorób. USG transwaginalne jest dużo dokładniejsze w diagnostyce wszelkich zmian fizjologicznych macicy, jajowodów i jajników niż USG przez powłoki brzuszne. Za pomocą tego badania w ciąży i nie tylko, można stwierdzić różnego rodzaju zmiany i problemy, np.:

nieprawidłowości w budowie kości miednicy;

nieprawidłowości w budowie mięśni miednicy;

nieprawidłowości dotykające naczyń krwionośnych miednicy;

USG dopochwowewady anatomiczne narządów płciowych;

nowotwory w obrębie narządów płciowych;

nieprawidłowości w grubości endometrium;

torbiele w obrębie narządów płciowych;

ciąża pozamaciczna;

nieprawidłowe umiejscowienie krążków wewnątrzmacicznych.

Kiedy przeprowadza się USG transwaginalne?

USG dopochwowe powinno być przeprowadzane regularnie u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. USG transwaginalne jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy u kobiety występują:

krwawienia z dróg rodnych;

bóle podbrzusza o nieznanej przyczynie;

zaburzenia miesiączkowania (silne bóle menstruacyjne, obfite miesiączki lub jej brak);

problemy z poczęciem dziecka;

problemy z donoszeniem ciąży;

podejrzenia torbieli na jajnikach;

podejrzenia zespołu policystycznych jajników;

podejrzenia wad anatomicznych narządów płciowych.

W uzasadnionych przypadkach może się zdarzyć, że USG trzeba zastosować u dziewicy. Ze względu na błonę dziewiczą, takie badanie trzeba przeprowadzić przez powłoki brzuszne lub odbyt.

USG dopochwowe w ciąży

Badanie ultrasonograficzne, zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w ciąży powinno być przeprowadzone przynajmniej trzykrotnie. Głównym celem USG jest wykrycie ewentualnych wad w rozwoju płodu czy zaburzeń wewnątrzmacicznych. Częstotliwość badań USG jest większa u kobiet z ciążą powikłaną. USG, w zależności od tygodnia ciąży, ma inną specyfikę i cel. Przed 10. tygodniem wykonuje się USG dopochwowe. Przeprowadza się je w celu:

potwierdzenia ciąży wewnątrzmacicznej (bądź stwierdzenia ciąży o nieznanej lokalizacji) dokonania oceny wieku ciążowego wykonania pomiaru pęcherzyka ciążowego dokonania oceny obecności zarodka, a także sprawdzenia liczby zarodków, kosmówek, owodni i pęcherzyka żółtkowego, dokonania oceny narządów płciowych. USG dopochwowe w celu rozpoznania ciąży można wykonać już w 4. tygodniu ciąży. W 5. i 6. tygodniu na obrazie widać zagnieżdżony zarodek. W 7. tygodniu ciąży USG dopochwowe pozwala zobaczyć bijące serce. W 8. tygodniu płód ma ok. 2 cm. W 9. i 10. tygodniu ciąży dziecko jeszcze bardziej się zmienia, zaczyna wykonywać ruchy rękoma i nogami. Ciążę mnogą można stwierdzić podczas USG przezpochwowego ok. 5–6. tygodnia. Pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży USG transwaginalne stosuje się w celu dokonania wstępnej oceny anatomicznej rozwijającego się dziecka czy wykonania markerów ultrasonograficznych aberracji chromosomowych (pozwala oszacować ryzyko wystąpienia wad genetycznych). Badanie USG na tym etapie ciąży można wykonać za pomocą sondy przezpochwowej albo brzusznej. USG dopochwowe nie jest przeprowadzane w trzecim trymestrze.

USG transwaginalne – w którym dniu cyklu?

U kobiet w wieku rozrodczym badanie powinno być wykonane w pierwszej fazie cyklu miesięcznego (między 5. a 10. dniem), natomiast u kobiet w okresie pomenopauzalnym stosujących hormonalną terapię zastępczą – najkorzystniej w 6–10 dni po zażyciu ostatniej tabletki (w przypadku terapii sekwencyjnej najlepiej do 10. dnia cyklu, natomiast podczas terapii ciągłej nie ma znaczenia dzień, w którym ma być przeprowadzone USG dopochwowe).

Jak wygląda dopochwowe badanie USG?

Badanie dopochwowe USG nie wymaga wcześniejszych badań. Trzeba tylko pamiętać, aby powiedzieć lekarzowi przeprowadzającemu badanie o dacie ostatniej miesiączki oraz pokazać mu wyniki poprzedniego badania USG. Do badania powinien być opróżniony pęcherz moczowy. Pacjentka kładzie się na specjalnej kozetce, rozebrana od pasa w dół. Na ultrasonograficzną sondę jednorazową nakłada się powłoczkę i żel ułatwiający wprowadzenie sondy do pochwy. Sonda dopochwowa jest podłużnym urządzeniem o średnicy około 2 centymetrów. Dzięki emitowanym przez nią falom ultrasonograficznych, na ekranie widoczne są narządy płciowe pacjentki. USG dopochwowe to badanie całkowicie bezpieczne do wykonywania tak często, jak jest to konieczne, niewywołujące dolegliwości bólowych w trakcie ani po badaniu. Kobiety badane skarżą się czasem na uczucie dyskomfortu, które jednak szybko znika. Samo badanie trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Wynik przedstawia się w postaci zdjęcia lub filmiku oraz opisu słownego. Dopochwowe badanie USG w ciąży stosuje się tylko wtedy, jeśli pojawiają się niepokojące objawy (wywołujące podejrzenie ciąży pozamacicznej lub zagrożenia ciąży) i tylko w pierwszym trymestrze. Rzadziej stosuje się USG dopochwowe w drugim trymestrze ciąży, a w trzecim już się z niego nie korzysta.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ