Zapalenie pęcherza moczowego- jak sobie poradzić?

Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ciągłe parcie na mocz i niemożność jego oddania, a nawet gorączka i ogólne rozbicie to objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego. Zdecydowanie częściej zapadają na nie kobiety. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Leczenie domowe czy u urologa?

Pierwsze objawy można spróbować łagodzić domowymi sposobami, czyli na przykład piciem dużej ilości ciepłych napojów, dzięki którym wraz z moczem będą mogły zostać wydalone z pęcherza bakterie. Oczywiście na czas objawów najlepiej jest zostać w domu i wygrzewać się pod kocem. Potrafią być one bardzo nieprzyjemne i wtedy można sobie pomóc lekarstwem bez recepty.

Jeżeli jednak po kilku dniach dolegliwości nie mijają, zaś wręcz przeciwnie, nasilają się, można skorzystać z pomocy lekarza, jakim jest urolog. Być może trzeba będzie wdrożyć leczenie specjalistyczne. Lekarz zleci także badania moczu, które będzie mógł fachowo ocenić. Nie warto cierpieć w domu, ponieważ z czasem objawy mogą mieć groźne powikłania.

Wywiad i badania u urologa

Przede wszystkim urolog będzie chciał znaleźć podłoże choroby, więc zleci badania moczu. Najczęściej chodzi o bakterie, które łatwo dostają się przez krótką damską cewkę moczową do wnętrza ciała. Lekarz wypisze receptę, jeżeli będzie to niezbędne, ale także poda ogólne zalecenia, które pomogą ulżyć cierpieniu. Jest to także dobry czas na to, by zapytać o wszystko, co niepokoi pacjenta.

Szczególnie jeżeli zapalenie pęcherza pojawia się często, należy powiedzieć o tym urologowi. Być może antybiotykoterapia będzie musiała być połączona ze stosowaniem leków przeciwzapalnych lub nawet zmianą stylu życia. Pewne drobne kwestie, jak higiena osobista, mogą decydować o braku nawrotów.

Jak się chronić przed zapaleniem pęcherza?

Warto spożywać preparaty z żurawiną, soki lub po prostu suszoną żurawinę. Ponadto należy spożywać w ciągu dnia odpowiednią ilość płynów, by bakterie mogły być na bieżąco wydalane. Urolog zaleci także oddawanie moczu po stosunku płciowym oraz higienę przed seksem oraz po nim.

Po powrocie z plaży lub basenu, trzeba również szybko zdjąć mokry kostium i wziąć prysznic.To pomaga uchronić się przynajmniej częściowo przed atakami zapalenia pęcherza, które przytrafia się niektórym kobietom bardzo często.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ