Ciąża to niezwykły czas oczekiwania na nowego członka rodziny i chociaż jest to okres radosny, towarzyszą mu nierzadko uciążliwe dla przyszłej mamy dolegliwości. Wiele kobiet obawia się też, że oczekując na dziecko zbyt mocno przybierze na wadze i trudno będzie powrócić po porodzie do dawnej sylwetki.

Niektóre kobiety spodziewające się dziecka wyglądają kwitnąco, inne zaś mogą zauważyć u siebie problemy ze skórą, a także pojawienie się żylaków czy pajączków. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzialność za te zmiany ponoszą hormony wytwarzane przez organizm ciężarnej kobiety. To właśnie one sprawiają, że organy wewnętrzne przyszłej mamy pracują z większą intensywnością dostosowując się tym samym do ważnego zadania, jakim jest zapewnienie rozwijającemu się maleństwu wszystkiego, co niezbędne.

Najważniejsze zmiany w organizmie kobiety ciężarnej

Układ krwionośny kobiety spodziewającej się dziecka pracuje bardziej intensywnie, aby dostarczyć odpowiednią ilość krwi m. in. łożysku i macicy. Z tego też powodu objętość krwi wzrasta o ok. 1,5 litra, a przyszła mama może odczuwać takie dolegliwości, jak szybsze zmęczenie czy zasłabnięcia. Bardziej napracować muszą się także płuca, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Ponieważ wraz z upływem czasu inne narządy i macica uciskają je, kobieta w ciąży miewa zadyszki. Jedną z charakterystycznych zmian w funkcjonowaniu organizmu przyszłej mamy jest częstsze oddawanie moczu. Wynika to z bardziej intensywnej pracy nerek, które nie tylko muszą przefiltrować większą ilość krwi, ale też umożliwić szybsze pozbywanie się produktów przemiany materii. Częstsze wizyty w toalecie ponadto związane są z uciskiem macicy na pęcherz moczowy. Oczywiście nie są to jedyne zmiany zauważalne przez panie spodziewające się dziecka. Problemem w ciąży nierzadko jest zatkany nos i katar spowodowany większą wrażliwością naczyń krwionośnych wyściełających przewody nosowe – to również wynik działania hormonów, podobnie jak zmiany w wyglądzie włosów. Mogą one stać się wówczas bardziej grube i lśniące.

Waga w ciąży

Najbardziej widoczną dla otoczenia zmianą w organizmie przyszłej mamy jest niewątpliwe pełniejsza sylwetka. Wiele kobiet martwi się, czy przyrost ich wagi przebiega w sposób prawidłowy. Jeśli przed zajściem w ciążę Twoja waga mieściła się w normie, spodziewając się dziecka powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kg. Co składa się na ten ciężar? Oprócz dziecka, łożyska, płynu owodniowego i macicy, wzrost masy ciała kobiety w ciąży wynika również ze zwiększenia objętości krwi i  tkanki tłuszczowej. Znaczne przytycie w ciąży z pewnością nie jest korzystne dla Twojego zdrowia, ale nie powinnaś też nadmiernie koncentrować się na ograniczaniu przyrostu wagi. Po porodzie większość kobiet wraca do dawnej sylwetki, a karmienie piersią znacznie ten proces ułatwia ze względu na większe zapotrzebowanie organizmu na energię – jest ono pokrywane m. in. również z tkanki tłuszczowej nagromadzonej w czasie ciąży. Jeśli masz wątpliwości i obawiasz się, że tyjesz za szybko, pomocny będzie kalkulator wagi w ciąży. 

Jak powinna wzrastać waga w ciąży?

W ciągu pierwszych 14 tygodni ciąży waga przyszłej mamy zazwyczaj nie zmienia się, ewentualnie może nastąpić niewielki jej przyrost. Pomiędzy 14 a 20 tygodniem możesz przytyć od 2,5 do 3 kg, pomiędzy 20 a 30 tygodniem – ok. 5 kg, zaś pomiędzy 30 a 36 tygodniem w normie jest przyrost wagi wynoszący od 2,5 do 3,5 kg. W ostatnich tygodniach ciąży, a więc od 36 tygodnia i później, nie powinno dojść do zwiększenia masy ciała.

Kalkulator wagi w ciąży bywa pomocny w przypadku kobiet mających wątpliwości co do wzrostu masy ciała. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od tego, ile ważyłaś wcześniej – generalna zasada jest taka, że szczupłe kobiety powinny przybrać w czasie ciąży nieco więcej, niż te tęższe. Ginekolog podczas wizyt kontrolnych sprawdza, czy przyrost wagi odbywa się w sposób prawidłowy i jeśli zajdzie taka potrzeba – podpowiada w jaki sposób można skorygować ewentualne nieprawidłowości.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ