Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach króluje świat wirtualny i gry komputerowe, a tymczasem okazuje się, że gry planszowe mają się całkiem dobrze. Wybór jest coraz większy – dostępne są gry skoncentrowane na wielu różnych tematykach, a także dostosowane poziomem zaawansowania do kategorii wiekowych. Dlaczego warto postawić właśnie na gry planszowe?

Gry planszowe znowu mają swoje pięć minut – chętnie sięgają po nie zarówno dzieci, jak i młodzież, a nawet dorośli. Jak grzyby po deszczu wyrastają kluby wielbicieli popularnych planszówek, które regularnie organizują specjalne spotkania i turnieje. Nie można powiedzieć, że gry planszowe raz na zawsze zdetronizowały gry komputerowe, jednak stały się dla nich groźnym konkurentem. Co takiego mają w sobie gry planszowe, że tak chętnie sięgają po nie zarówno młodzi, jak i starsi?

Magia planszówek

Wydaje się, że w czasach, w których rządzi wirtualna rzeczywistość gry planszowe zajmą raczej miejsce na strychu pokryte grubą warstwą kurzu, jednak stało się inaczej – rynek planszówek kwitnie. Powodów może być wiele, ale najprawdopodobniej po prostu tęsknimy za taką formą rozrywki, którą można dzielić z drugim człowiekiem. Wirtualny świat miał ułatwiać kontakty, a w rzeczywistości pozbawia nas możliwości budowania prawdziwych, trwałych więzi. Gry planszowe kuszą też swoją formą: niezbędna jest plansza, zazwyczaj bardzo atrakcyjna wizualnie, i inne akcesoria, bez których nie da się grać. Jednak to nie tylko gadżety sprawiają, że planszówki są tak wyjątkowe.

Integracja

Gry planszowe dostępne w sprzedaży Księgarni Internetowej PWN to niewątpliwie rozrywka dla całej rodziny czy też dużej grupy przyjaciół. To kreatywny sposób na wspólne spędzenie czasu – na przykład długich jesienno-zimowych wieczorów. Większość gier planszowych wymaga większej liczby graczy – oczywiście niezbędnym minimum są dwie osoby, ale największa zabawa zaczyna się przy czterech lub sześciu graczach. Wspólne spotkanie przy grze to świetna okazja właśnie do integracji, ale również do poznawania nowych ludzi – wielbiciele planszówek organizują wieczorki przy grach, na których każdy jest mile widziany.

Nauka

Gry planszowe to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do nauki – nie tylko dla najmłodszych, ale dla każdego. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią grę i otwiera się przed nami niesamowita okazja do rozwijania logiki, strategicznego myślenia czy kreatywności. Dla najmłodszych warto wybrać gry edukacyjne, które pomogą im w szkole – nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza. Świetnym wyborem może być na przykład gra planszowa Tabliczka mnożenia, dzięki której dziecko łatwo i szybko nauczy się na pamięć i przećwiczy tabliczkę mnożenia.

Wyobraźnia i kreatywność

Wbrew pozorom gry planszowe wpływają pozytywnie na wyobraźnię i kreatywność graczy w każdym przedziale wiekowym. Dzisiejsze planszówki mają niesamowicie wciągającą fabułę i oprawę graficzną, co niezwykle silnie oddziałuje na wyobraźnię. A gdy wybierzemy dobrą grę, wtedy sami musimy wykazać się sporą wyobraźnią. Najlepszym przykładem są kalambury – to jedna z tych gier, w których do wygranej potrzeba niesamowitej kreatywności.

Czysta rozrywka

Gry planszowe mają wiele zalet, jednak największą i najcenniejszą powinna być sama radość z grania. Gry to przede wszystkim rozrywka, dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Każdy człowiek, bez względu na wiek, potrzebuje odpoczynku, odstresowania, oderwania od codziennych spraw. Gry planszowe to idealny sposób, by zająć myśli, a przy okazji rozwijać przeróżne umiejętności. Jednak przede wszystkim to źródło rozrywki, dobrej zabawy w świetnym towarzystwie.

Gry planszowe wciąż są na czasie i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wszystkich grup wiekowych – od dzieci po dorosłych. Choć jeszcze niedawno przez niektórych kojarzone jedynie z klasycznym chińczykiem, dziś mają rozbudowane fabuły, niesamowitą grafikę i mogą pełnić wiele funkcji – nie tylko bawią, ale również uczą, co jest niezwykle przydatne dla dzieci. Planszówki to zawsze świetny pomysł na spędzenie wolnego wieczoru z rodziną i przyjaciółmi.

Artykuł powstał we współpracy z Księgarnią Internetową PWN.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ