dieta
fot. pixabay.com

Dzieci aktywne fizycznie maja szczególne potrzeby żywieniowe. Aby zapewnić im wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki, musimy zadbać o właściwie zbilansowana dietę, dopasowana do ich indywidualnych potrzeb. Skomponowanie odpowiedniego jadłospisu dla aktywnego dziecka nie jest trudne. Musimy tylko wiedzieć, czego potrzebuje dziecko by zdrowo się rozwijać.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/dieta-dla-aktywnego-dziecka/

Chociaż statystyki wciąż pokazują, że ogromna część dzieci w wieku szkolnym zmaga się z otyłością i nadwagą, których przyczyna tkwi między innymi w zbyt małej aktywności fizyczne, to jednak spora część dzieci chętnie uczestniczy w zajęciach ruchowych. Zazwyczaj zawdzięczają to rodzicom, którzy są dla nim przykładem i motywacja do podejmowania aktywności fizycznej i chętnie zapisują je na dodatkowe zajęcia sportowe. A trzeba przyznać, że wybór jest obecnie spory, począwszy od tych najbardziej popularnych jak basen, piłka nożną, karate, aż po wspinaczkę, gimnastykę artystyczną i inne. 

Potrzeby aktywnych dzieci

Jeśli twoje dziecko również nie może usiedzieć na miejscu i chętnie uprawia sport, musisz dopasować do jego trybu życia właściwą dietę. Podczas treningu dziecko spala ogrom kalorii, a do tego w ciągu dnia także jest w ciągłym ruchu. Jego dieta powinna więc być bogata w składniki oparte na zbożach, owocach, które zapewnią im energię na cały dzień. Dzień warto zacząć od kaszy bądź owsianki z owocami, która da porządny zastrzyk energii na najbliższe godziny. W szkole warto zapewnić aktywnemu dziecku jabłka, które zawierają zdrowe cukry, a także orzechy i bakalie, na przykład w postaci zbożowych batonów. Ze słodziwa najlepszy będzie miód, syrop z agawy czy daktyli. Nie zapominajmy tez o wodzie. Aktywne dzieci więcej się pocą, dlatego zapotrzebowanie na napoje jest większe niż u pozostałych rówieśników. 

Nie tylko co, ale też kiedy

To, jakie produkty spożywają dzieci ma ogromne znaczenie. Ważne jest jednak także to, ile i jak często spożywają posiłki. W przypadku bardzo aktywnych dzieci najkorzystniejsze są częste, ale mniejsze porcje, które nie obciąża ich układu trawiennego. Najlepiej jeśli będzie to 5-6 posiłków dziennie w miarę regularnych odstępach czasu.

Przeczytaj tez: http://www.pasazmamy.pl/kiedy-suplementowac-witamine-d-u-dziecka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ