Barbie Shero - więcej niż zabawka

Lalka Barbie od prawie 60 lat jest jedną z najpopularniejszych zabawek dla dziewczynek. Przez kilka dekad przedstawiała niemożliwy do osiągnięcia ideał figury, przez co firma Mattel była wielokrotnie krytykowana. Obecnie marka zmienia wizerunek i stara się pokazywać dziewczynkom z całego świata pozytywne wzorce. Barbie Shero jest tego przykładem.

Barbie jako niedościgniony ideał?

W latach 60. na rynek trafiły lalki Barbie z dołączonym poradnikiem, w którym radzono dziewczynkom, jak schudnąć. Wszystkie porady składały się właściwie na jedno zalecenie, którym było niejedzenie. Według naukowców osiągniecie figury Barbie wymagałoby schudnięcia do wagi 50 kg przy wzroście 175 cm, powiększenia biustu oraz usunięcia kilku żeber, by wyszczuplić talię. Ogromne kontrowersje wokół wyglądu lalki sprawiły, że sklep z Barbie oferuje obecnie wiele zabawek o wyglądzie zbliżonym do rzeczywistego.

Mattel postanowił zerwać z niedoścignionym ideałem piękna, propagowanym przez lalkę Barbie. W sklepach z Barbie pojawiły się zabawki o różnych odcieniach skóry, wykonujące nietypowe zawody oraz pełniące ważne funkcje publiczne. Lalka stała się czymś więcej niż tylko zabawką – celem Mattel jest propagowanie właściwych wzorców wśród dziewczynek, podnoszenie ich samooceny oraz zachęcanie do rozwijania pasji.

Możesz być kim chcesz!

Do tej pory Barbie wykonywała ponad 150 zawodów. Lalka była pielęgniarką, żołnierzem, wolontariuszem, karateką, piosenkarką, a nawet ambasadorką UNICEF. W sklepie z Barbie pojawiały się zabawki przedstawiające kobiety należące do 50 różnych narodowości, dzięki czemu Mattel wspierał inicjatywy walczące z nietolerancją, rasizmem oraz barierami językowymi i kulturowymi. Niegdyś głupiutka lala, skupiona wyłącznie na własnym wyglądzie, stała się niezwykłą kobietą, z którą mogą identyfikować się dziewczynki z całego świata.

W 2015 roku powstała linia lalek Barbie Shero, która jest uhonorowaniem dla kobiet łamiących stereotypy, przekraczających własne możliwości i będących wzorem dla innych.  Nazwa „shero” powstała z połączenia słów „she”, czyli ona”, i „hero”, czyli bohater. Mattel wyróżnia tytułem kobiety-bohaterki: sportsmenki, podróżniczki, reżyserki, artystki i inne przedstawicielki płci pięknej, które inspirują małe dziewczynki do osiągania celów.

Pierwsze lalki z linii Shero trafiły do sklepów z Barbie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Od 2018 roku tytuł Shero przyznaje się również kobietom z innych krajów, dzięki czemu inspirujące Barbie są dostępne na całym świecie. Przeciętnie lalka z serii kosztuje 25 dolarów.

Kto otrzymał tytuł Shero?

Zendaya Coleman była pierwowzorem pierwszej lalki Barbie Shero. Amerykanka otrzymała tytuł za odwagę podczas rozdania Oscarów. Tak zwani policjanci stylu skrytykowali ją za dredy, które według nich miały pachnieć marihuaną. Opinia wywołała obudzenie wśród innych artystów i zwykłych obywateli. Tytuł otrzymała również Ava DuVernay, która jako pierwsza Afroamerykanka została okrzyknięta najlepszym reżyserem. Sklepy z Barbie wyprzedały wszystkie egzemplarze lalki siedzącej w reżyserskim fotelu w ciągu kilkudziesięciu minut od wprowadzenia Barbie Shero do sprzedaży!

Do tej pory największe zainteresowanie wzbudziła jednak lalka Ibtihaj Muhammad. Amerykańska sportsmenka jako pierwsza w historii na igrzyskach olimpijskich wystąpiła w hidżabie. Barbie jest ubrana w strój szermierski i ma zakryte włosy białym hidżabem, dokładnie tak, jak w chwili, gdy wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal olimpijski w Rio de Janeiro w 2016 roku. Sklep z Barbie oferuje też lalkę podobiznę Ashley Graham, czyli aktywistki i modelki plus size, która walczy z powszechnym kultem rozmiaru „0”. Modelka wspiera ruch Body Positive i uczy dziewczynki oraz dorosłe kobiety, że pięknym i szczęśliwym można być bez względu na rozmiar ubrań i wagę ciała.

Tytuł Shero w Polsce otrzymała Martyna Wojciechowska. Podróżniczka stała się inspiracją do stworzenia lalki Barbie ubranej w czarny top i spodnie oraz kurtkę khaki. Mattel uhonorował Polkę ze względu na jej zaangażowanie w projekty takie jak „Kobieta na krańcu świata”, dzięki którym dziewczynki dowiadują się o inspirujących, silnych kobietach, żyjących w innych kulturach i pokonujących przeciwności losu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ