Co to są żłobki bliskościowe inaczej wioski dziecięce?

0
2178

Duża liczba rodziców decyduje się na szybki powrót do pracy. Jest to jedna z trudniejszych decyzji, która wymaga podjęcia kolejnych, jak np. jaki żłobek wybrać dla naszej pociechy. Jednym z ciekawych rozwiązań są żłobki bliskościowe. Obecnie placówki tego rodzaju dopiero rozwijają swoją działalność, a największa ich dostępność jest w dużych miastach. Bliskościowe żłobki w Warszawie to już niemal standard. Czym charakteryzują się placówki tego typu i dlaczego warto z nich korzystać?

Najważniejsze informacje o żłobkach bliskościowych

Pojęcie żłobka bliskościowego może nie być znane wszystkim rodzicom. Jest to dość nowa forma działania placówek tego typu. Żłobki w Warszawie najczęściej oferują tego typu opiekę dla dzieci. Żłobek bliskościowy to gwarancja profesjonalnej i indywidualnej opieki, dzięki której zyskują nie tylko dzieci, ale i rodzice. Najważniejszą wartością, która stanowi podstawę działania takiego żłobka, jest pełna akceptacja charakteru dziecka.

Każdy opiekun jest więc zorientowany na przyjęcie dziecka takim jakie jest i na jego potrzebach. Pracujący w takich miejscach opiekunowie odznaczać się muszą wyjątkowo wysokim poziomem empatii. Tworzone w żłobkach grupy dzieci są niewielkie, co sprzyja lepszej więzi pomiędzy dzieckiem a opiekunem. Dzięki bliższej relacji opiekun jest w stanie lepiej poznawać i reagować na potrzeby i przyzwyczajenia dziecka.

Dlaczego warto skorzystać ze żłobka bliskościowego?

Dużym plusem żłobków bliskościowych jest to, że pracujący tam opiekunowie nie narzucają dziecku pór drzemek. Co więcej, do żłobka takiego uczęszczać mogą również dzieci, które w dalszym ciągu są karmione przez matkę. Jak już wcześniej wspomniano opiekunowie zwracają uwagę na potrzeby dziecka i poświęcają mu możliwie jak najwięcej czasu, co powoduje łatwiejsze zacieśnianie więzi. To z kolei ułatwia właściwe wychowywanie dzieci. W żłobkach bliskościowych nie funkcjonują również systemy kar i nagród w zależności od zachowania dziecka. Najważniejsze jest budowanie relacji i autorytetu przez spokojną rozmowę i cierpliwe tłumaczenie dziecku.

Żłobki bliskościowe a wychowanie

Zasady, jakie panują w żłobkach bliskościowych sprawiają, że dziecko czuje się akceptowane. Jego najważniejsze potrzeby są zaspokajane, podczas gdy ono samo może pozostać sobą. Zacieśnianie więzi pomiędzy maluchami a opiekunami sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, zaspokaja potrzebę bliskości i bycia zrozumianym. To wszystko sprawia, że łatwiej jest o dobre wychowanie dziecka, które wzrasta w takich wartościach.

To, jakim dziecko będzie człowiekiem wynika również z atmosfery, w jakiej wzrasta. Dlatego też osoby realizujące nadrzędne cele żłobków bliskościowych zdają sobie sprawę, jak ważne jest, by dziecko czuło się tam jak u siebie. Dzięki temu, że dzieci w żłobku mają spory zakres swobody, stają się bardziej samodzielne i potrafią o siebie zadbać. Ważne jest również to, by metody wychowawcze stosowane w takim żłobku przekładały się na te stosowane przez samych rodziców. Pozwala to dziecku poczuć się stabilnie i utrwalić właściwe wzorce.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ