Dlaczego warto postawić na dysk SSD 1 TB

Zastanawiasz się nad tym, jaki dysk wybrać? Oto kilka powodów, dla których warto postawić na technologię SSD.

HDD kontra SSD – jaki dysk wybrać?

Aktualnie na rynku dostępne są dyski twarde wykonywane w dwóch technologiach – HDD i SSD. Pierwsza opcja ma już najlepsze lata za sobą, podczas gdy drugi wariant przeżywa teraz prawdziwy rozkwit. Nowoczesne napędy półprzewodnikowe, czyli właśnie SSD, są szybsze, zużywają mniej energii, a do tego mogą sprawnie funkcjonować przez znacznie dłuższy czas. Ich wytrzymałość to zasługa braku ruchomych elementów, które są najbardziej awaryjną częścią konstrukcji HDD. Największą wadą napędów SSD jest koszt, choć w ostatnich latach ich ceny ciągle spadają. Warto jednak mieć na uwadze, że obydwa rodzaje nośników mogą skutecznie współpracować w ramach jednego urządzenia.

Co różni SSD od HDD? Jaki dysk do laptopa i PC będzie dobrym wyborem?

Technologia SSD (solid-state disk) wyróżnia się znacznie wyższą prędkością zapisu i odczytu danych. Przekłada się to na sprawniejszą obsługę plików, w tym także szybsze uruchamianie systemu i poszczególnych programów. Z tego względu aktualnie to właśnie SSD jest korzystniejszym wyborem, a tego typu podzespoły stopniowo stają się standardem. Istnieją jednak sytuacje, w których nawet dysk SSD 1 TB nie spełni wszystkich naszych oczekiwań. Dotyczy to szczególnie użytkowników, którzy potrzebują magazynu na sporą ilość danych. Cena w przeliczeniu na gigabajt nadal jest wyższa niż w przypadku HDD, co sprawia, że zakup na przykład 3 TB pamięci jest znacznie korzystniejszy finansowo, gdy stawiamy na konwencjonalne dyski twarde.

Częstym wyborem jest także połączenie dysków SSD i HDD w ramach jednej konstrukcji. Napędy półprzewodnikowe o mniejszej pojemności świetnie sprawdzą się w roli dysku systemowego. Wykorzystując tego typu nośnik wyłącznie w celu obsługi systemu i najczęściej używanych aplikacji, możemy znacznie usprawnić pracę całego komputera niewielkim kosztem. W takiej sytuacji HDD pełni funkcję magazynu danych, które nie wymagają szybkiej obsługi – mogą to być między innymi zdjęcia, filmy, pliki projektowe, a nawet gry, które wymagają sporej przestrzeni dyskowej. Jest to oczywiście pewnego rodzaju kompromis, jednak to dobry sposób na połączenie zalet obydwóch technologii.

Dysk do urządzenia mobilnego – dlaczego warto postawić na SSD?

Rozwój metod produkcji sprawia, że koszty wytwarzania napędów SSD stale maleją. Nawet teraz możemy kupić dysk o sporej pojemności w atrakcyjnej cenie, a według prognoz już w następnej dekadzie opłacalność w przeliczeniu na jednostkę pamięci zrówna się z dyskami twardymi. Wysoka wydajność i wytrzymałość to zalety, dzięki którym warto już dziś zainwestować w SSD – 1 terabajt na dysku półprzewodnikowym to koszt rzędu zaledwie około 500 złotych w przypadku najbardziej zaufanych producentów, takich jak Samsung.

Również w notebookach możemy postawić na dysk SSD 1 TB albo połączenie napędu obsługującego system (SSD o pojemności np. 128 czy 256 GB) z bardziej pojemnym magazynem danych wykonanym w starszej technologii. Nowoczesny dysk do laptopa przełoży się na poprawę wydajności i zwiększenie komfortu codziennej pracy. Kolejnym plusem jest niższe zużycie energii, które przekłada się na większą żywotność baterii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ