Dojrzewanie płciowe

Dojrzewanie płciowe to czas, w którym u dziecka zachodzi wiele zmian nie tylko w sferze biologicznej, ale też psychospołecznej. Dorastający człowiek ewoluuje z bezkrytycznie wpatrzonego w rodziców malucha w niestabilnie emocjonalnego nastolatka, któremu bliżsi stają się rówieśnicy.

Jak przetrwać trudny czas dorastania swojego dziecka?

Okres dojrzewania, czyli pokwitanie, zachodzi najczęściej między 12 a 16 rokiem życia i trwa 4–5 lat. W tym czasie następuje dynamiczny rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych. Gwałtownemu wzrostowi ciała towarzyszy także powiększanie się i zintensyfikowanie pracy narządów wewnętrznych, m.in. nerek, serca i płuc. Dojrzałość cielesna, płciowa i seksualna wiąże się nie tylko ze zmianami natury biologicznej, ale też psychospołecznej. Każdy nastolatek charakteryzuje się odmiennym zachowaniem, temperamentem i ambicjami. Kieruje się własnymi wartościami i realizuje swoje oczekiwania we właściwym dla siebie tempie. Wszystko, co dotychczas zdawało się wypracowane, stałe i zharmonizowane w komórce rodzinnej, w okresie dojrzewania w dużym stopniu ulega reorganizacji, a młody człowiek szuka własnej, nowej drogi i pragnie podejmować samodzielnie decyzje. Pod wpływem hormonów, zmieniającego się światopoglądu i często również na skutek presji środowiska jego zachowanie może generować konflikty, szczególnie w relacji z rodzicami. Wówczas nierzadko dla zrozumienia i pogodzenia się zwaśnionych stron niezbędne są konsultacje psychologiczne. Terapia w przychodni PsychoCare pozwoli zaakceptować zmiany zachodzące w zachowaniu i umyśle dorastającego dziecka. 

Znaczenie psychoterapii w okresie pokwitania

Współpraca ze specjalistami od terapii rodzinnych i relacji interpersonalnych ułatwi wykreowanie przez nastolatka prawidłowych strategii radzenia sobie w kontaktach międzyludzkich. Skonfliktowany młody człowiek, nieposiadający właściwych wzorców wyniesionych z domu rodzinnego, często powiela niewłaściwe schematy i naraża na niepowodzenia czy bezradność rodzicielską siebie w przyszłości. Również w przypadku rodziców konsultacje psychologiczne w trudnym dla dziecka okresie mogą być nieocenione, ponieważ pozwolą zrozumieć, co dzieje się z nastolatkiem i podpowiedzą, jak radzić sobie z niesfornym człowiekiem, który nierzadko podchodzi do problemów emocjonalnie. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ