Jak i kiedy odstawić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie dziecka piersią jest nie tylko sposobem dostarczenia do organizmu niezbędnych witamin i elementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka, a również unikatowa więź, która się tworzy między mamą i dzieckiem. Są różne zdania co do tego ile czasu pokarmem dziecięcym powinno być tylko i wyłącznie mleko matki. Lekarze i Światowa Organizacja Zdrowia zgadzają się, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to przez pierwsze pół roku życia niemowlaka, jego jedynym pokarmem powinno być mleko kobiece. Choć warto zauważyć, że niezbędnym minimum jest okres pierwszych trzech miesięcy. Niestety nie zawsze jest to możliwe i w pewnym punkcie czasu przychodzi moment na odstawienie dziecka od karmienia piersią.

Odstawienie od piersi

Odstawienie od piersi może być dwóch rodzajów ze względu na okoliczności: odstawienie od mleka całkowite, co jest naturalnym przejściem w starsze fazy życia dziecka, lub przejście na inny pokarm dziecięcy, a dokładnie mleko modyfikowane z buteleczki. W przypadku kompletnego odstawienia od piersi do diety dziecka powoli wchodzą inne rodzaje jedzenia, takie jak warzywa i owoce, ale takie odstawienie jest zalecane dopiero po sześciu miesiącach.
Częściej jednak jest stosowana metoda przejścia, gdy mleko dla dzieci się zmienia z naturalnego od mamy na mleko modyfikowane. Jako pokarm dziecięcy mleko modyfikowane cieszy się dużą popularnością jak i przy pełnym przejściu z karmienia piersią, tak i w przypadku dodatkowego pokarmu.

Jak przejść z karmienia piersią na buteleczkę?

Dla malucha mleko matki nie jest tylko pokarmem, jest to możliwość poczucia więzi emocjonalnej i właśnie z tego powodu drastyczne odstawienie od piersi może być zbyt stresujące dla dziecka. Lekarze zalecają przejście wykonywać w powolny i stopniowy sposób. Najpierw można zamienić jedno karmienie na mleko modyfikowane i z czasem zmieniać tą proporcję w stronę kompletnego przestawienia. Niezależnie od wieku, zmiana diety i pokarmu dziecięcego, a najbardziej u najmniejszych dzieciaków, przechodzi niechętnie. Dziecko, którego jedynym pokarmem było mleko mamy, może wyrażać początkowo sprzeciw przed mlekiem modyfikowanym, ale nie trzeba się martwić. Jedną z przyczyn takiego protestu może być to że mleko po prostu dziecku nie smakuje. Choć skład mleka modyfikowanego u wszystkich producentów jest zbliżony, smak może się różnić, dlatego przed tym jak się mamy poddać i zrezygnować z przestawienia na buteleczkę, warto spróbować innego rodzaju mleka, którego smak może się spodobać Twojemu dziecku.

Skutki odstawienia od piersi

Małemu dziecku nie potrafisz wytłumaczyć, dlaczego mam nie może go karmić piersią więcej, dlatego żeby jak najbardziej ułatwić proces odstawienia od piersi, warto pamiętać o tym, że jest to nie tylko zmiana pokarmu dziecięcego, a też w pewnym stopniu brak bliskości z mamą. Mleko modyfikowane może zamienić mleko matki, ale żeby dziecko nie odczuwało braku emocjonalnej bliskości z mamą trzeba zwiększyć ilość interakcji z dzieckiem, takie jak przytulania czy zwykłe zabawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ