dieta dziecka - zasady

Dieta dziecka powinna być bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste węglowodany, pełnowartościowe białka oraz dobroczynne tłuszcze. Posiłki najlepiej żeby były przygotowywane na parze, gotowane lub pieczone. Na co jeszcze zwrócić uwagę, podczas przygotowywania posiłków?

Zapotrzebowanie żywieniowe dziecka

Wartość energetyczna dziennej diety dziecka w wieku przedszkolnym (4-6 lat), powinna wynosić około 1400 kalorii. Energia, która znajduje się w pożywieniu jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszelkich procesów zachodzących w organizmie dziecka.

Dieta całodzienna powinna dostarczać 12% białka, 30-35% tłuszczu oraz 53-58% węglowodanów.

Spożywane posiłki powinny dostarczać organizmowi dziecka, zarówno odpowiednią ilość energii, jak i składników odżywczych. Podstawą prawidłowo zbilansowanej diety jest dobór produktów z różnych grup, dzięki którym jesteśmy w stanie przygotować pełnowartościowy posiłek.

Przeczytaj też: http://www.derm-art.pl/zajady-skad-sie-biora/

Dieta przedszkolaka

Zarówno zdrowe, jak i niezdrowe nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat. Podstawę prawidłowo zbilansowanych posiłków powinny stanowić gotowane warzywa oraz świeże owoce. Dodatkiem powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe, mięso oraz nabiał.

Sposobem, jakim powinniśmy przygotowywać posiłek dla dziecka jest gotowanie, pieczenie oraz duszenie na parze. Należy unikać smażenia produktów, na głębokim tłuszczu. Jeżeli jest to możliwe powinniśmy przygotowywać posiłki w domu, najlepiej z nieprzetworzonych produktów. Każde dziecko powinno spożywać około 5 posiłków dziennie, w małych porcjach, tak by zachować równowagę.

Dziecko nie powinno zbyt często spożywać słodyczy oraz słonych przekąsek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie domowych smakołyków. Deser po zjedzonym obiedzie nie powinien nigdy stanowić nagrody, może być spożyty tylko jako dodatek. Wszelkie te zasady pozostaną w dziecku na przyszłe lata, dlatego ważne jest, żeby ich przestrzegać. W innym wypadku może dojść do przykrych konsekwencji, jakimi są otyłość oraz nadwaga.

Źródło: https://e-rumia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ