Praca w opiece społecznej

Praca w opiece społecznej to bez wątpienia praca, której ideą jest niesienie pomocy ludziom chorym biednym, niesamodzielnym. To jedna z mniej monotonnych prac, płatna zależnie od regionu- jednak w większości utrzymuje się na poziomie średniej krajowej. Taka płaca może być dobrym bodźcem do podjęcia pracy w instytucji polityki społecznej państwa.

Czy każda osoba będzie w stanie poradzić sobie z tą niewątpliwie ciężką pracą, gdzie potrzeba jest ogrom empatii, ale także twardego charakteru, bowiem zmusza ona do patrzenia na naprawdę ciężkie sytuacje życiowe takie jak:

-alkohol
-choroby
-przemoc
-trudne warunki mieszkaniowe (często poniżej egzystencji).

Nie każda osoba poradzi sobie z takimi przypadkami. Słaba psychika jest przeciwwskazaniem do podjęcia pracy w takim zawodzie.

Opieka społeczna przyznaje świadczenia w ramach:

-pomocy stałej: czyli rzeczy materialnych i finansowych dedykowanych osobom, które z jakichś względów nie mogą podjąć pracy fizycznej
-pomocy okresowej: przyznawanej osobom, które z jakichś względów chwilowo nie mogą podjąć pracy i trzeba im pomóc w okresowym wparciu nie tylko finansowym, ale i rzeczowym.

Opieka społeczna zajmuje się także przyznawaniem wszelakich rent np. na niepełnosprawne dziecko. Rodziny, w których problemem jest alkohol dostają bony na żywność, tak by uniknąć wydania pieniędzy na środki alkoholu, papierosów czy narkotyków.

Bardzo często za biedą stoi po prostu niezaradność. W takich wypadkach pracownicy opieki społecznej mogą pomóc w znalezieniu pracy, pokierowaniu ścieżką edukacji, gospodarowaniu pieniędzmi.

Praca w opiece społecznej to z pewnością jedna z bardziej wymagających zajęć, jednak jej wykonywanie może sprawić wiele przyjemności, a to wszystko poprzez pomoc innym. Praca ta daje duże spełnienie i satysfakcję. Warto ją podjąć jeśli marzy nam się idea niesienia pomocy słabszym, chorym, biedniejszym. Nie ma bowiem nic lepszego od wykorzystywania swojego wykształcenia i pozycji do pomagania ludziom i poprawy jakości ich życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ