przerwa w pracy

Przerwa w pracy jest to czas na naładowanie baterii. Wiele osób Jednak zamiast ładować baterię bardzo łatwo marnują czas na to przeznaczony. Każda osoba pracująca na zasadach umowy o pracę, z wymiarem godzinowym powyżej 6 godzin ma prawo do 15 minut płatnej przerwy. Taka przerwa zwana jest przerwą śniadaniową . Podczas trwania takiej przerwy nie można opuszczać zakładu pracy. Pracodawca może również wprowadzić dodatkową przerwę trwającą do 60 minut. Nie musi być ona płatna i nie jest wliczana do czasu pracy. Pracownik może wówczas wyjść poza miejsce pracy i załatwić prywatne sprawy. Dodatkowo po każdej godzinie pracy przy komputerze należy się nam 5 minut przerwy. Jak dobrze wykorzystać ten czas? Przekonajcie się sami!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/przerwy-w-pracy/

Przerwy w pracy – jak je wykorzystać?

Odpowiedź na to pytanie przynosi nam artykuł Stephenie Vozza z serwisu Fast Company. Autorka wyszukana rady, które należy zrobić mając do dyspozycji 15, 30 lub 60 minut przerwy. Podstawowe założenie jest takie, że jeśli nie robisz regularnych, krótkich przerw lub nie czujesz się odświeżony, to najprawdopodobniej praca będziesz szła ci źle. Łatwo jest powiedzieć, jednak co z praktyką? Stephanie uważa, że wiele z nas ma problem z przerwami, ponieważ blokadą jest produktywność. Listy zadań do zrobienia są coraz dłuższe, więc szkoda czasu na odejście od komputera. Prawda jest taka, że nie będziemy produktywnie pracować, bez dobrze spędzonych przerw. 

Przerwa w pracy – od czego zacząć?

Autor „Work Simply: Embaracing The Power Of Your Personal Productivity Style” – Carson Tate twierdził, że: ,, Musisz całkowicie odciąć się od pracy. Nie jedz przekąsek i nie sprawdzaj poczty email w tym samym czasie. To musi być mentalne zwolnienie z pracy.” 

Warto jest odciąć się na kilka chwil od Facebooka czy maila. Bo dobrze spędzonej przerwie budzisz się bardziej kreatywny, innowacyjny oraz skoncentrowany. Jak zatem w odpowiedni sposób wykorzystać przerwę? Najlepszym rozwiązaniem jest ruch! Krótki spacer, przysiady, pompki. Wszystko to sprawi, że krew przy płynie szybciej w żyłach, a my zostaniemy odświeżeń i odkleimy się od biurka. Carson Tate podkreśla, że: ,, Pięciominutowa przerwa może być bardziej skuteczna, niż 30 minutowa przerwa, jeśli uwzględnimy ruch”. 

Możemy nawet przez chwilkę wyglądać przez okno – szczególnie jeżeli mamy piękny widok na drzewa lub zieleni. To zdecydowanie uspokoi nasz mózg, oraz pozwoli na kontrolowanie bezczynności, przypuszczenie myśli oraz całkowity reset. Pozwól swojemu mózgowi błądzić, takie śnienie na jawie jest idealnym rozwiązaniem oraz sprzyja kreatywności.

Zobacz też: http://dzidziula.pl/praca-w-domu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ