Nastrój w ciąży zmienia się jak za dotknięciem magicznej różdżki – przyszła mama w jednym momencie tryska szczęściem i energią, a w drugim czuje się przybita i najchętniej nie wychodziłaby z łóżka. Wahania nastroju u kobiet ciężarnych to jednak zupełnie normalne zjawisko, związane z wpływem hormonów (głównie progesteronu i estrogenu), zmęczeniem, obciążeniem fizycznym oraz zmianami w wyglądzie. Niestabilność emocjonalna jest najbardziej charakterystyczna dla pierwszego trymestru. Istnieje wiele sposobów, żeby ją przetrwać. Wśród nich wymienia się odpoczynek, delikatną aktywność fizyczną, rozwijanie pasji oraz zbilansowaną dietę uzupełnioną o suplementy diety. W ciąży warto również zadbać o prawidłową ilość snu.
Aktywne spędzanie wolnego czasu
W ciąży wiele kobiet zaczyna poznawać nowe pasje lub rozwijać dotychczasowe zainteresowania. Na urlopie macierzyńskim mają one w końcu więcej czasu dla siebie.
Pierwszy tydzień lub dwa można poświęcić na nadrobienie zaległości filmowych i książkowych, a później warto wykorzystać wolne dni na nowe aktywności. Niektóre kobiety zapisują się na kursy rysunku, uczą się nowych języków, szydełkują, zajmują się roślinami, gotują lub grają na instrumentach – możliwości są nieograniczone!
Ciekawe zajęcia oferują lokalne domy kultury oraz osoby prywatne. Niektóre kursy odbywają się online, a na blogach i stronach internetowych można znaleźć wiele darmowych tutoriali oraz filmów instruktażowych (np. jak haftować na tamborku lub jak zrobić makramę).
Umiarkowane ćwiczenia fizyczne
Przyszłe mamy chętnie zapisują się na aqua aerobik lub jogę dla ciężarnych. Delikatny wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, poprawia nastrój, redukuje stres i sprzyja relaksowi, co jest szczególnie ważne w ciąży. Aktywność fizyczną warto konsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. W większości przypadków nie ma do niej przeciwwskazań. Ważne, aby zawsze była ona umiarkowana i nie trwała dłużej niż 30–50 minut. Panie, które spodziewają się dziecka, chętnie korzystają z rowerków stacjonarnych, chodzą na spacery czy uprawiają pilates.
Zdrowa flora bakteryjna = dobry nastrój
Stan flory bakteryjnej jelit może mieć wpływ na nastrój i samopoczucie. Przyszłe mamy mogą włączyć do swojej diety suplementy diety zawierające dobre szczepy bakterii: Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), Lactobacillus acidophilus La-14 czy Lactobacillus rhamnosus HN001 np. Estabiom Pregna. Dodatkowo Estabiom Pregna został wzbogacony o witaminę D, na którą ciężarne kobiety mają szczególne zapotrzebowanie. Wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i mięśni, a także pomaga zachować zdrowe kości i zęby. Estabiom Pregna zawiera także laktoferynę, czyli aktywne białko występujące w mleku matki, . Suplement diety Estabiom Pregna mogą przyjmować również kobiety karmiące. Szczepy bakterii zawarte w Estabiom Pregna są odporne na działanie enzymów trawiennych, kwasów żołądkowych oraz żółciowych.