Małe dziecko jest oczkiem w głowie swoich rodziców, którzy dokładają wszelkich starań odnośnie rozwoju swojej pociechy, kupują mu najróżniejsze zabawki w celu wywołania uśmiechu, śpiewają maluchowi i mówią do niego już od najwcześniejszych lat życia. Wraz z upływem czasu zapał rodziców przygasa, a rolę towarzysza zabawy przejmują zabawki. Czy tędy droga?
Rozwój dziecka, jak je stymulować?
Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje opiekuna, właściwego środowiska, jak również zaspokojenia podstawowych potrzeb. Pozostawienie dziecka samego z pewnością nie pozwoli ujawnić jego prawdziwego potencjału i zdolności oraz talentów. Dziecko należy zacząć stymulować już we wczesnych latach życia, kiedy to jego mózg jest szczególnie plastyczny.
Kolorowe i fikuśne zabawki nie są wcale najlepszym bodźcem do rozwoju naszego dziecka. Najczęściej powodują one zmęczenie i rozdrażnienie z powodu nadmiaru emocji, co doprowadza do zamknięcia się na nowe wrażenia. Sposób stymulowania zależy od wieku naszej pociechy, ale w każdym przypadku należy robić to subtelnie, aby czasem nie zniechęcić malca. Najlepiej bazować na tym, co już poznane i wzbogacać doświadczenia oraz dawać możliwości do działania.
Zabawki stymulujące
Stymulacja poprzez zabawę jest dla najmłodszych najskuteczniejszą metodą nauki. Jest to łączenie pożytecznego z przyjemnym. Podczas zabawy dziecko uczy się nowych rzeczy, poszerza schematy myślowe i poznaje świat. Można jak najbardziej wspomóc się kreatywnymi i ciekawymi zabawkami typu klocki dotykowe, które stymulują zmysł dotyku czy też instrumentami muzycznymi rozwijającymi zmysł słuchu. Same zabawki jednak nie dadzą oczekiwanych rezultatów, jeśli do zabawy nie włączy się rodzic. O rozwój dzieci trzeba dbać, co wymaga od rodziców nakładu pracy. Zabawki są bardzo pomocne, ale nie nauczą malca odpowiednich zachowań, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w świecie rzeczywistości. Okazuje się nawet, że nie potrzeba wcale żadnej zabawki do świetnej zabawy, ponieważ dziecięca wyobraźnia nie zna granic i dzieci potrafią sobie stworzyć z niczego dosłownie wszystko w swojej głowie.