bieganie

Ciąża jest magicznym okresem, z którym wiążą się gwałtowne zmiany w organizmie. Niektórym kobietom trudno jest wrócić do formy sprzed ciąży, ponieważ nie mają czasu kontrolować ilości i jakości spożywanego jedzenia, regularnie ćwiczyć czy też zadbać o stan swojego ducha. Jak więc sobie pomóc?

Redukcja masy ciała

Po ciąży trudno jest wrócić do swojej pierwotnej wagi ciała, a poza tym kobiety narzekają na obfite i wrażliwe piersi, opuchliznę nóg i szerokie uda. Rozpoczęcie systematycznych ćwiczeń po porodzie to gwarancja sukcesu. Sprawdzi się pływanie, aerobik, Pilates, Tai Chi, joga oraz gimnastyka. Wystarczy poświęcić na początek kilkanaście minut dziennie na aktywność fizyczną, a z biegiem czasu wydłużać wysiłek. Nie trzeba się wcale forsować. Podstawą jest systematyczność i różnorodność ćwiczeń.

Odżywienie włosów i skóry

Nie tylko ciało uległo zmianom podczas ciąży, ale również hormony, które wpływają na emocje, wygląd skóry i włosów. Stres, chroniczny brak snu, nadmiar obowiązków i kiepskiej jakości jedzenie spożywane w pośpiechu sprawiają, że maleje atrakcyjność. Mogą pojawić się zmiany skórne, które należy potraktować odpowiednimi kremami przeciwtrądzikowymi, przyda się też wizyta u kosmetyczki. Na wypadające włosy poleca się suplementację, ale dopiero po zakończeniu karmienia. Do tego czasu można stosować szampon, odżywki i maseczki hamujące wypadanie.

Nie zapominaj o sobie

Dziecko jest oczkiem w głowie mamy, która często zapomina, że też potrzebuje trochę czasu dla siebie. Regularny odpoczynek jest sprawą kluczową dla odzyskania sił witalnych i dobrego samopoczucia. Sen to podstawa, o której nie można zapomnąć. Można obecnie bez większego problemu połączyć zajmowanie się dzieckiem i swoimi przyjemnościami. Wystarczy dobrze wyprofilowana poduszka, muzyka relaksacyjna i regularne kontakty w gronie przyjaciół. To może uchronić młodą mamę przed burzą hormonalną, agresją czy też nawet depresją poporodową. Należy nauczyć się relaksować, starać się pogodzić obowiązki i pamiętać o swojej kobiecości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ