Zabawa klockami wciąż na topie

Klasyczne zabawki wciąż biją rekordy popularności wśród najmłodszych. Klocki od lat są jednymi z ulubionych zabawek dla naszych podopiecznych. Obecnie mamy ogromny wybór, ale rola klocków pozostaje niezmienna – mają one bawić i uczyć. Jakie korzyści płyną z zabawy klockami? Które wybrać dla naszego malucha?

Dlaczego klocki są dobrym wyborem?

Zaletą zabawy klockami jest to, że dziecko ma możliwość rozwinięcia umiejętności manualnych typu chwytanie przedmiotów oraz obracanie nimi. Następnie przychodzi etap rzucania nimi oraz demontażu, potem dopasowywania poszczególnych elementów i powstawanie pierwszych konstrukcji. Taka nauka jest dla dziecka przyjemną zabawą, podczas której może pobudzić swoją wyobraźnię, kreatywność oraz dziecięcą inwencję twórczą. Klocki uczą koncentracji, wytrwałości i systematyczności, obserwacji otoczenia, wyciągania wniosków i logicznego myślenia.

Okazuje się, że zabawa klockami skutecznie odstresowuje, pomaga się wyciszyć dziecko i skoncentrować się na wykonywanych czynnościach. Klocki mają różnorodne barwy i kształty co sprawia, że tego typu edukacja nigdy się nie nudzi.

Obserwowanie dziecka podczas zabawy klockami, może nam dużo powiedzieć o jego temperamencie. Jeśli walczy ono z niepowodzeniami, to odznacza się cierpliwością i ambitnością.

Jaki rodzaj klocków wybrać?

Klocki drewniane mają specjalny urok, uczą rozpoznawania figur geometrycznych i pozwalają tworzyć oryginalne konstrukcje. Z kolei klocki magnetyczne mają wbudowane magnesy, które w prosty sposób pozwalają malcowi połączyć ze sobą poszczególne elementy i zbudować wszystko, czego dusza zapragnie. Z kolei klocki wciskane są najpopularniejszym wyborem. Można postawić na klocki Duplo o dwukrotnie większym rozmiarze, niż ma to się w przypadku klocków LEGO. Obecnie można nawet pokusić się o zakup klocków wciskanych przeznaczonych dla dziewczynek lub chłopców. Klocki z serii księżniczek, rycerzy, wodnego świata czy też popularnych kreskówek – producenci prześcigają się w najróżniejszych zestawach.

Ważne kryteria

Klocki powinny być bezpieczne i zapewnić dziecku zabawę przez długie lata. Zwracajmy więc uwagę na materiał, z którego powstały, oraz czy posiadają odpowiednie certyfikaty. Trwałość i jakość to podstawa zadowolenia. Jeśli chodzi o klocki wciskane, to zwróćmy uwagę na ich spasowanie, a przy drewnianych na to, czy są dobrze wyszlifowane, aby nie doszło do skaleczenia dziecka drzazgą. Z kolei klocki lakierowane powinny być wyprodukowane z ekologicznych i nietoksycznych lakierów oraz farb. Najlepiej wybierać zestawy z dużą liczbą elementów, które będą dopasowane do wieku dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ