Jazda na rolkach przynosi zarówno korzyści zdrowotne jak i poprawia samopoczucie oraz sprawia wiele radości. Według statystyk, dziecko jest gotowe do jazdy na rolkach już w okolicy 4 roku życia. Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko ma predyspozycje i radzi sobie ze swoją koordynacją ruchową już w młodszym wieku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tą naukę rozpocząć wcześniej.

Jak dobrać rolki/łyżworolki?

Rolki dziecięce dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: rolki z miękkim lub twardym butem.
Zdecydowanie bardziej komfortowe są rolki z butem miękkim, ponieważ mają dużo lepszą wentylacje. Natomiast gorzej utrzymują nogę w odpowiedniej postawie niż plastikowe skorupy.

Klamry powinniśmy zapinać od dołu, wcześniej jeżeli rolki posiadają sznurowadła, je zawiązać. Nigdy nie należy mierzyć buta na ‚grubą skarpetę’. Rolki powinno się mierzyć w skarpetkach, w których dziecko będzie jeździć jeździć.

Bardzo ważne jest, żeby nie kupować rolek o rozmiar za duży. But wewnętrzny w rolce pod wpływem ciepła dopasowuje się do stopy. Rolki należy mierzyć w pozycji stojącej przy lekko ugiętych kolanach – przybierana jest wtedy pozycja jak podczas jazdy.
Należy sprawdzić czy cholewka buta nie uciska dziecka w łydkę oraz czy przód buta nie uciska palców, a tył pięty.

Zbyt luźny but nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji stawu skokowego, co negatywnie wpływa na komfort jazdy oraz ogranicza możliwość wykonywania niektórych ruchów. Rolek nie można wiązać zbyt lekko, ale z drugiej strony też nie mogą one uciskać stopy.

Rolki i łyżworolki - czym są?

Ochraniacze

Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia dziecka jest komplet ochraniaczy na nadgarstki, kolana i łokcie oraz kask chroniący głowę dziecka podczas upadku.
Ochraniacze nie powinny krępować ruchów dziecka, a kask nie może opadać na oczy ponieważ wtedy ogranicza widoczność.

Przed rozpoczęciem jazdy, najpierw trzeba założyć ochraniacze na kolana, łokcie a następnie kask. Dopiero później ubieramy rolki. Na samym końcu zakładamy ochraniacze na nadgarstki. Tak jest wygodniej.

Przeczytaj też: Sanki dla dziecka – jakie wybrać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ