Ćwiczenia na piłkach - zdrowie i dobra zabawa

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłek ortopedycznych są świetnym sposobem na wzmacnianie mięśni, a także przyczyniają się do poprawy ogólnej sprawności fizycznej osoby ćwiczącej. Znajdują one szerokie zastosowanie w procesie usprawniania osób po urazach, podczas ćwiczeń typu fitness, w zajęciach ogólnousprawniających dla dzieci, jak również w gimnastyce kobiet w ciąży.

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłek ortopedycznych są  świetnym sposobem na wzmacnianie mięśni,  a także przyczyniają się do poprawy ogólnej sprawności fizycznej osoby ćwiczącej. Znajdują one szerokie zastosowanie w procesie usprawniania osób po urazach, podczas ćwiczeń typu fitness, w zajęciach  ogólnousprawniających dla  dzieci, jak również w gimnastyce kobiet w ciąży.

Należy jednak pamiętać, że tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia dają oczekiwane efekty. Dlatego ważne jest, poza wiedzą na temat sposobu wykonywania ćwiczeń, odpowiednie, indywidualne dopasowanie sprzętu do możliwości i warunków fizycznych osoby ćwiczącej.

Warto więc wiedzieć, że dobrze dobrana piłka to taka , której średnica odpowiada wzrostowi użytkownika (duża piłka, dla wysokiej osoby). Sklepy ze sprzętem medycznym dysponują tabelami rozmiarów  piłek od producentów, co ułatwia ich  odpowiedni dobór.

Ćwiczenia na piłkach są bardzo dobrym sposobem aktywności w okresie ciąży. Oprócz tego ,że przynoszą kobietom ulgę w bólach, pozwalają także przygotować układ mięśniowy na zmieniającą się podczas ciąży sylwetkę i do porodu. Piłki stosuję się także w szpitalach, jako środek wspomagający i rozluźniający  w bólach porodowych. Wykorzystywane także jako sprzęt gimnastyczny, np. w szkołach rodzenia, pozwalają wzmocnić potrzebne podczas porodu partie mięśni.

Piłki rehabilitacyjne odgrywają ważną rolę również w rehabilitacji dzieci, np. ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Stosowane już w okresie niemowlęcym pozwalają usprawnić pewne funkcje już na etapie ich rozwoju. Ćwiczenia z piłką w ułożeniu na brzuszku, wyrównują napięcie mięśniowe, stymulują rozwój błędnika, wzmacniają mięśnie równoważne i dodatkowo- są formą zabawy z rodzicem. Fizjoterapeuci polecają piłki także dzieciom szczególnie aktywnym ruchowo, jako sposób na rozładowanie napięcia, powodującego tzw. „nadmiar energii”. Służą one także do wzmacniania mięśni posturalnych, mających znaczenie w zachowaniu prawidłowej sylwetki, jak i w utrzymaniu równowagi. Wykorzystywane zamiast krzesła, podczas pracy przy biurku zmniejszają uczucie zmęczenia mięśni związanego długotrwałym przyjmowaniem jednej pozycji i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia wad kręgosłupa.

Ćwiczenia na piłkach są również świetną formą aktywności dla osób dorosłych, czynnych zawodowo, które chcą zadbać o sylwetkę lub poprawić swoja sprawność. Pomagają pozbyć się dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego osobom wykonującym prace „siedzące” i „stojące”. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia wzmacniające mięśni brzucha i mięśni przykręgosłupowych w odcinku lędźwiowym, w efekcie pozwalają uzyskać odpowiednią stabilizację miednicy. Warunkuje to odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała, zapobiegając bólom przeciążeniowym. Ćwicząc z piłką możemy wzmacniać  także mięśnie nóg, pośladków, mięśnie grzbietu i obręczy barkowej. Dużą zaletą aktywności z piłką jest fakt, że odpowiednio poinstruowani możemy ją wykonywać samodzielnie w domu, o dowolnej porze dnia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ