Jak zachęcić dzieci do jedzenia?

Znalezienie sposobu na niejadka jest jednym ze sporych wyzwań dla wielu rodziców. Z jednej strony pojawia się ryzyko niedożywienia i braku ważnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, z drugiej strony problemem jest upór dziecka, które nie jest skłonne do zmiany swojej postawy.

Przede wszystkim warto odkryć powód, dla którego dziecko nie ma apetytu. Może być to bunt, ale również źle skomponowana dieta, która zawiera produkty niedopowiadające dziecku. Maluch może także wzbraniać się przed jedzeniem określonych produktów, na przykład warzyw czy owoców, może natomiast preferować inne, na przykład fast-foody czy słodycze. Jak zatem można zachęcić malucha do jedzenia?

Urozmaicenie diety dziecka

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zachęcenie malucha do jedzenia jest urozmaicenie jego diety. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby wzbogacić ją o ważne składniki, w tym owoce i warzywa, ale jednocześnie zaprezentować dania tak, aby były one atrakcyjne wizualnie i smakowo.

Można też posłużyć się fortelem i „przemycić” warzywa oraz inne składniki tak, aby dziecko nie wiedziało, co je. Z warzyw przygotować można puree czy też podać je z pysznym sosem, można wykonać kotleciki warzywne czy wykorzystać warzywa jako farsz do pierogów. Można zakupić również specjalne produkty dla maluchów, na przykład dżem dla dzieci, który jest niskosłodzony, musy owocowe czy warzywne.

Nakładaj mniejsze porcje

Dziecko może też mieć problemy ze zjedzeniem dużych porcji. Warto zatem nakładać mniej na jego talerzyk, a także pokroić jedzenie, na przykład warzywa w słupki czy rozdzielić je na małe różyczki, aby były one łatwiejsze do jedzenia.

Możesz także podzielić posiłki na mniejsze porcje. Pamiętaj o tym, że dzieci nie mają tak dużego żołądka jak dorośli.

Specjalne suplementy dla niejadków

W sprzedaży znajdują się także specjalne suplementy diety przeznaczone dla niejadków. Cuda może zdziałać smakowity dżem dla dzieci, można także kupić pyszne herbatki ziołowe, które poprawiają apetyt. Dostępne są też także syropy, które pełnią również taką samą rolę – można zakupić je w aptekach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ