Rodzice zwykle już na początku ciąży zastanawiają się, kiedy będą mogli przywitać na świecie swoje dziecko. Naprzeciw potrzebom wychodzą nowoczesne technologie. Obok badania ultrasonograficznego najlepiej sprawdza się kalkulator terminu porodu według reguły Naegelego.
Metody wyznaczania terminu porodu
W ciąży należy oszacować dzień przyjścia na świat dziecka, aby odpowiednio wcześnie przygotować niezbędną wyprawkę do szpitala, urządzić kącik dla noworodka, a także opanować stres związany z nadchodzącym wydarzeniem. Większość rodziców już na początku ciąży zastanawia się, kiedy będą mogli przywitać na świecie potomka. Z pomocą przychodzi kilka sposobów wyznaczania daty rozwiązania. Poza badaniem ultrasonograficznym (USG) za najdokładniejszą metodę szacowania terminu porodu uznaje się kalkulator terminu porodu według reguły Naegelego. Wyznacza on datę rozwiązania z marginesem błędu kilku dni. Jego mechanizm opiera się na mierzeniu długości różnych części ciała dziecka i dokonywaniu przez lekarza obliczeń określających szacunkowy wiek płodu. Przyszła mama może przewidzieć okres fizjologicznego zakończenia ciąży samodzielnie, podstawiając do algorytmu matematycznego odpowiednie dane. Wystarczy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok. Aby uniknąć ręcznego liczenia, różne witryny internetowe oferują kalkulatory terminu porodu. Ich mechanizm opiera się na tej samej zasadzie, tyle że wymagane dane wprowadza się w wyznaczone miejsca. Termin porodu można również wskazać na podstawie:
- dnia owulacji – wymaga to dokładnej obserwacji ciała pod względem upławów i temperatury ciała. Dla usprawnienia i większej dokładności wyznaczenia okresu owulacji warto stosować testy owulacyjne dostępne w aptekach;
- daty naturalnego zapłodnienia – wystarczy od chwili zbliżenia dodać 266 dni, czyli 38 tygodni. Podobnych obliczeń można dokonać w przypadku zapłodnienia poprzez transfer czy inseminację;
- pierwszych ruchów płodu, które u pierworódki pojawiają się około 20. tygodnia ciąży, a u wieloródki – pod koniec 18. tygodnia.
Termin porodu można również obliczyć na podstawie wysokości dna miednicy. Jednak kalkulacje tego typu mają mniejsze znaczenie w szacowaniu daty rozwiązania ze względu na to, że nie każda kobieta przechodzi ciążę w ten sam sposób, a dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie.
Jak wybrać najlepszy kalkulator terminu porodu?
Dokładne wyznaczanie terminu porodu zależy od różnych czynników. Istotne jest, aby kobieta regularnie miesiączkowała, a jej cykle owulacyjne trwały wzorcowo 28 dni. Jeśli są dłuższe lub krótsze, podczas korzystania z kalkulatora porodu należy zmodyfikować regułę Naegelego. Na końcu działania po prostu dodaje się lub odejmuje różnicę dni cyklu w stosunku do cyklu 28-dniowego.