Jak wybrać odpowiedni probiotyk na biegunkę

Każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia z nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest biegunka. Bardzo często dotyka także ona małe dzieci. Biegunka wywoływana jest między innymi przez różnego rodzaju bakterie oraz wirusy. Jednym ze sposobów na jej zwalczenie jest priobiotyk z odpowiednim szczepem bakterii. Jak działają takie preparaty? I dlaczego warto je przyjmować?

Probiotyk na biegunkę

Probiotyki to specjalne szczepy bakterii lub drożdży, które mogą się znajdować w jogurtach lub różnego rodzaju suplementach diety. Wykazują one korzystne działanie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego oraz są w stanie przywrócić naturalną równowagę mikroflory bakteryjnej.

Flora bakteryjna może zostać zaburzona na przykład poprzez długotrwałe stosowanie antybiotykoterapii. Wówczas przewód pokarmowy jest dużo bardziej narażony na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Wystarczy, że do organizmu dostaną się szkodliwe bakterie (na przykład Salmonelli lub pałeczki z gatunku Escherichia coli) i zaczną wydzielać toksyny, a powstanie nieprzyjemny problem – biegunka.

Jakie zalety niesie ze sobą stosowanie probiotyków?

Okazuje się, że probiotyki wykazują korzystne działanie nie tylko w przypadku wystąpienia biegunki. Inne zalety ich stosowania to między innymi:

  • usprawnienie procesu wchłaniania witamin oraz składników odżywczych,
  • wzmocnienie odporności organizmu,
  • zapobieganie infekcjom układu moczowego,
  • łagodzenie nietolerancji laktozy.

Czy probiotyki mogą być podawane dzieciom?

Biegunka jest przypadłością, która bardzo często dotyka małe dzieci. Zazwyczaj wywoływana jest ona zatruciem pokarmowym lub rotawirusem. Szacuje się, że do piątego roku życia każde dziecko co najmniej raz zmaga się z tą dolegliwością. Jak więc należy postępować, gdy dziecko ma biegunkę? Samo podawanie zwiększonej ilości płynów oraz wprowadzenie lekkostrawnej diety może tylko nieznacznie złagodzić jej objawy.

W tej sytuacji zastosowanie odpowiedniego probiotyku na biegunkę to właściwe rozwiązanie. Najlepsze będą te, które zawierają żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus i są przeznaczone dla dzieci. Przykładowym probiotykiem, który może być stosowany nawet u wcześniaków oraz noworodków, jest Active Flora baby. Wpłynie on korzystanie na stan malucha i pozwoli znacznie skrócić biegunkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ