Niełatwo wybrać prezent dla 11-latka. To już duże dziecko, które wie, czego chce – nie zadowoli się byle jaką zabawką. Trzeba sięgnąć po coś, co rozwija, stanowi wyzwanie, dostarcza emocji. Oto kilka propozycji takich zabawek i gier.

Lego Architecture

Klocki to jedna z tych rzeczy, którą mali kreatywni chłopcy lubią najbardziej. I nie ulega wątpliwości, że zabawki tego typu przynoszą im nie tylko sporo frajdy, ale i bardziej długofalowe korzyści – pomagają rozwijać wyobraźnię i myślenie analityczne, ćwiczą cierpliwość, a także umiejętności manualne. Dlatego wśród zabawek dla 11-latków oferowanych na https://www.urwis.pl/wiek/zabawki-dla-11-i-12-latka znajdziemy sporo klockowych zestawów.

11-latkowi proste konstrukcje przestają już wystarczać. Żeby się stale rozwijać, trzeba sobie systematycznie podnosić poprzeczkę, dlatego warto podarować 11-letniemu chłopcu zestaw klocków nieco bardziej zaawansowanych. Sporo takich znajdziemy w serii Lego Architecture, dzięki której można budować wierne repliki najbardziej rozpoznawalnych dzieł światowej architektury. Dzięki broszurom informacyjnym dołączonym do każdego zestawu można dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę o konkretnych zabytkach, zatem mamy tu połączenie dobrej zabawy z edukacją.

Zestawy z Lego Architecture mają dwa główne poziomy trudności. Te prostsze mają nieskomplikowaną konstrukcję i stosunkowo niedużą liczbę elementów, nie przekraczającą ośmiuset. Właśnie od takich warto zacząć. Bardziej skomplikowane, złożone nawet z czterech tysięcy elementów, jak model London Bridge, mogłyby przerosnąć możliwości 11-latka i zniechęcić go.

Modele do sklejania

Nie tylko klocki mogą dać dużo satysfakcji małym majsterkowiczom. Dobrą opcją są też modele do sklejania. Najpopularniejsze są oczywiście samoloty, ale dostępne są również inne pojazdy. Drewniane modele statków też mogą wzbudzić zainteresowanie 11-latka, zwłaszcza, że po złożeniu potrafią robić naprawdę imponujące wrażenie.

Poszczególne modele oczywiście różnią się poziomem trudności – ten wynika z liczby i rodzaju elementów oraz stopnia skomplikowania całej konstrukcji. Jeżeli dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z modelarstwem, zestaw nie powinien być za trudny, żeby nie zrazić go już na początku. Ale oczywiście nie powinien to być też zbyt łatwy, taki jak dla małych dzieci – wówczas w złożeniu modelu nie będzie żadnego wyzwania, dokonanie tego może więc chłopcu nie sprawić satysfakcji i w efekcie nie złapie on modelarskiego bakcyla.

Gry planszowe

Wiele wrażeń może tez zapewnić ciekawa gra planszowa, zwłaszcza, że to dobra alternatywa dla gier komputerowych – dostarczając równie dużych emocji, może skutecznie odciągnąć naszego 11-latka od monitora. Kolejny plus to ten, że gry planszowe wymagają udziału większej liczby graczy, więc będzie miał bodziec, by spędzać więcej czasu wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. A element rywalizacji doda wszystkiemu jeszcze więcej zabawy.

Jakie gry można polecić? Na przykład te najpopularniejsze w rodzaju „Monopoly”. Albo zwykłą grę w bitwę morską. Ale chłopcy w tym wieku lubią też bardziej przygodowe klimaty – można postawić na jakąś grę fantasy, taką jak kultowy „Talisman – Magia i Miecz”, święcący tryumfy wśród graczy już od lat 80-tych.

[Głosów:9    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ