Nosidła ergonomiczne – dobrodziejstwo dla rodziców i dzieci

0
4335

Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że noszenie małego dziecka to jeden z najlepszych sposobów, by pozytywnie wpływać na ich rozwój. Dowodzi się, że dzieci noszone są spokojniejsze, mniej płaczą, rzadziej mają kolki. Lepiej się rozwijają zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W tej chwili noszenie dzieci stało się po prostu modne i rodzice z chęcią to czynią. Sposobów noszenia jest wiele, najbardziej praktycznym wydaje się być nosidełko ergonomiczne.

Co to jest nosidełko ergonomiczne?

Są to nosidła uszyte z miękkiego materiału bardzo podobnego do tego, z których szyje się chusty do noszenia. Posiadają one pas biodrowy oraz regulowane szelki mocowane na wszelakiego rodzaju klamry, zatrzaski lub rzepy. Sprawia to, że są dużo bardziej praktyczne od chust, z motaniem których nie każdy rodzić jest w stanie sobie poradzić. Posiadają również panel, czyli miejsce, w którym siedzi dziecko, panel ten powinien być odpowiednio dostosowany do wielkości dziecka, posiadać odpowiednią długość i szerokość. Panel powinien być takiej długości, aby swobodnie być również podparciem dla główki dziecka, kiedy zdarzy mu się zasnąć podczas noszenia. System klamer i pasków pomaga nam dobrze dopasować nosidełko do wielkości dziecka, panel będzie wtedy wspierał delikatny kręgosłup dziecka. Bardzo istotna jest szerokość panelu między nóżkami dziecka. Powinien on być na tyle szeroki, aby sięgać aż pod staw kolanowy dziecka, wymuszając tym prawidłową pozycję tzw. żabki. W pozycji tej biodra dziecka są dużo mniej obciążone i narażone na uszkodzenie. Noszenie dziecka w nosidełku ergonomicznym jest również bardzo korzystne dla rodzica, który mając maluszka przy sobie, może wykonywać zwykłe codzienne czynności. Nosidełka ergonomiczne są również nieocenione podczas urlopu, kiedy to możemy wspólnie z dzieckiem zwiedzać, wędrować i aktywnie wypoczywać, co przy używaniu wózka dziecięcego nie koniecznie byłoby możliwe.

Kiedy zacząć?

Większość nosidełek ergonomicznych przeznaczonych jest dla dzieci, które posiadły już umiejętność samodzielnego siedzenia, ponieważ taki sposób noszenia mimo wszystko obciąża delikatny kręgosłup dziecka. Nosidełka ergonomiczne BabyTula posiadają jednak specjalną wkładkę dla niemowlaka, dzięki czemu można w nich nosić młodsze dzieci.

Wyższość nosidełka ergonomicznego nad innymi nosidłami

Nosidełka ergonomiczne uważam za dobrodziejstwo, ponieważ zachowując wszystkie zalety chustowania jest dużo prostsze w użytkowaniu. Nie ma potrzeby wiązania się i motania paroma metrami materiału co wcale nie jest proste. Dzięki systemowi regulowanych pasów mocowanych na klamry, założenie nosidła i bezpieczne umieszczenie w nim dziecka jest o wiele prostsze i szybsze. Przewagą nosidełek ergonomicznych nad klasycznymi nosidłami jest taka, że, w przeciwieństwie do nosideł turystycznych, są one wykonane bez usztywnień, z miękkiej bawełny, która szczelnie otula dziecko, podpierając należycie jego malutki kręgosłup i wymuszając tym samym odpowiednią pozycję, najkorzystniejszą dla kręgosłupa dziecka. W przeciwieństwie do „wisiadeł”, czyli nosideł z wąskim panelem między nóżkami dziecka, dobre nosidło ergonomiczne posiada szeroki panel, dzięki któremu nóżki dziecka, zamiast wisieć bezwładnie, układają się w pozycję „żabki”, czyli są podkurczone i lekko odwiedzione na boki.

Na rynku jest cała masa dobrych nosideł. Polecam wypróbowanie ich i dobranie odpowiedniego dla siebie i swojego maluszka. Warto się zdecydować na takie noszenie i nie rezygnować z możliwości bliskiego przebywania z własnym dzieckiem w każdej sytuacji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ