Fretki to całkiem popularne w Polsce domowe zwierzątka. Ze względu na swój wygląd i temperament są bardzo intrygujące, przez co często decyzję o zaopiekowaniu się fretką podejmujemy dość spontanicznie. W rzeczywistości należą one do bardzo wymagających zwierzątek, dlatego warto wiedzieć, czego potrzebuje fretka, jaka karma dla fretek jest odpowiednia i poznać naturę tych zwierzątek.

Dlaczego warto dobrze przemyśleć przyjęcie do domu fretki?

Fretki często błędnie utożsamiane są ze spokojnymi gryzoniami, jednak w istocie to półdzikie drapieżniki. Wpływa to nie tylko na optymalną dietę opartą w przypadku fretek na mięsie. Fretki są jeszcze większymi indywidualistami niż koty i zostały obdarzone silnym temperamentem. W trakcie zabawy zdarzają się przypadki ugryzienia opiekunów. Poza tym te małe zwierzątka uwielbiają buszować w szafkach, a także „kraść” drobne przedmioty i chować je w rozmaitych zakamarkach mieszkania. Oprócz tego przez większą część roku fretki intensywnie pachną piżmem, a tej woni nie tolerują dobrze wszystkie nozdrza.

Idealna karma dla fretek

Osobną kwestię stanowi żywienie. Karma dla fretek powinna odzwierciedlać dietę, jaką zwierzątka stosują w naturze, opartą o gryzonie, ptaki, płazy, jak również skorupiaki. Częstym problemem tych zwierząt bywają niedobory białka, czego nie da się stwierdzić od razu. Dlatego warto postawić na mieszankę starannie dobraną właśnie dla fretek. Dodatkowo podopiecznemu możemy serwować przysmaki, takie jak przepiórcze jaja i oczywiście mięso, chociaż wołowina i wieprzowina nie sa odpowiednie.

Czego jeszcze potrzebuje fretka?

Wśród ważnych akcesoriów fretka potrzebuje między innymi kuwety, chociaż należy pamiętać, że niekiedy zwierzątka radzą sobie z nią gorzej niż koty. Standardem są oczywiście legowisko, miski i akcesoria do czyszczenia uszu oraz futra. Fretkom przyda się dużo zabawek, dzięki czemu zredukujemy szanse, że podopieczny wybierze je samodzielnie spośród domowych akcesoriów. Jeśli fretka ma pomieszkiwać w klatce, musi być ona bardzo przestronna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ