Moje pierwsze akwarium

Akwarystyka może być prawdziwą pasją i sposobem spędzania wolnego czasu, natomiast trzeba pamiętać, że stawia również wiele wyzwań. Aby móc z powodzeniem hodować ryby, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, wiedza oraz dobrze dobrany sprzęt. Tylko wtedy udaje się odnosić w tej dziedzinie sukcesy, a przede wszystkim można podziwiać stworzony samodzielnie dom dla ryb. Podpowiadamy, jak uruchomić swoje pierwsze akwarium.

Wybierz odpowiednie akwarium

Największe koszty wiążą się z nabyciem właściwego zbiornika, w którym będą żyć ryby. Na tym podstawowym wyposażeniu nie należy oszczędzać. Pod uwagę zawsze warto brać większe akwaria, ponieważ wbrew pozorom takie łatwiej utrzymać w czystości i o nie dbać. W większym akwarium udaje się też sprawniej zapewnić najlepsze warunki bytowania ryb. Pamiętaj, że Twoja pasja będzie rozwijać, ryby rozmnażać, będziesz też dokupować kolejne egzemplarze, rośliny oraz elementy dekoracyjne. Im większy będzie zbiornik, tym na więcej rozwiązań będziesz mógł sobie pozwolić.

Przygotuj dogodne miejsce na postawienie akwarium

Akwarium należy ustawić w zacisznym miejscu, z daleko od silnego światła oraz przeciągów. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną szafkę, na którą stawia się zbiornik, ponieważ jest ona odporna nie tylko na ciężar, ale i działanie wody. Dobre miejsce na akwarium będzie sprzyjać nie tylko samym rybom, ale i warunkom wodnym. Dzięki temu w zbiorniku nie będą rozmnażać się bakterie ani glony.

Podstawowe wyposażenie akwarium

Samo akwarium z wodą nie wystarczy, aby zająć się hodowlą rybek. Jak wskazuje poradnik założenia pierwszego akwarium, konieczny jest też dobór właściwego oświetlenia oraz filtrów wodnych. Przyda się grzałka, specjalny schładzać temperatury wody oraz napowietrzacz.

Dobór ryb akwariowych

Zaleca się, aby przed wyborem pierwszych ryb akwariowych, przeczytać chociaż podstawowy poradnik w tym zakresie. Musisz wiedzieć, że różne gatunki wymagają specjalnych warunków bytowania. Nie powinno się na przykład łączyć ryb egzotycznych z tymi zimnolubnymi, ponieważ nie udaje się w ich przypadku znaleźć „złotego środka” w zakresie optymalnej temperatury wody. Co więcej, niektóre gatunki są drapieżne, będą atakować inne. Zwracaj też uwagę na ilość ryb w akwarium, nie powinno być ich zbyt dużo. Ważna jest również ich wielkość oraz finalny rozmiar, jaki osiągają. Kwestie wizualne ryb powinny być brane pod uwagę na samym końcu, chociaż oczywiście akwarium nierzadko stanowi główny dekor reprezentacyjnego salonu czy innego wnętrza.

Elementy dekoracyjne do akwarium

Dekoracje w akwarium wpływają nie tylko na względy estetyczne całego zbiornika, ale stanowią również ważny element bytowania ryb. Ważne jest podłoże, które może zostać stworzone ze sztucznej roślinności, którą znacznie łatwiej utrzymać w czystości i należytym porządku, aniżeli żywą zieleń. Można zainwestować również z dekoracyjne kamienie, żwirek, a nawet dekory typu miniaturka wraku statku, mini konary drzew czy jaskinie. Należy wybierać takie, które są wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych, jakie nie oddziałują na jakość wody. Do akwarium nie można wsadzać przedmiotów, które mogłyby być niebezpieczne dla ryb, na przykład tych o ostrych krawędziach czy nazbyt chropowatej strukturze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ