Odpowiednia kuweta dla kota

Adopcja kota wiąże się z rozmaitymi obowiązkami, które na Ciebie spadną. Kluczowe jest między innymi przygotowanie kociej wyprawki, czyli zestawu produktów, bez których kot nie będzie w stanie poprawnie funkcjonować. Wśród najważniejszych znajduje się kocia kuweta, którą warto wybrać po dokładnym namyśle i rozpatrzeniu różnych opcji. Poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie – dotyczących właśnie wyboru kociej kuwety. Dowiesz się jakie są najchętniej wybierane modele i rozmiary oraz w jakie dodatkowe funkcje i akcesoria może być wyposażona kocia kuweta.

Kuwety otwarte i zamknięte oraz ich najważniejsze zalety

Kocie kuwety można podzielić na dwie główne kategorie – kuwety otwarte oraz zamknięte. Obie mają swoje ewidentne wady i zalety i swoich oddanych fanów. Niektóre koty po prostu preferują załatwiać się w kuwecie otwartej, skąd mogą bez problemów obserwować swoje otoczenie. Inne z kolei wolą kuwety zamknięte, w których czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Kuwety zamknięte posiadają kopułę, daszek lub inną formę nakładki na podstawę. Są też najczęściej wyposażone w drzwiczki, przez które kot może wchodzić i wychodzić z kuwety. Znajdziesz także kuwety z wejściem od góry, pozbawione drzwiczek.

Wybór pomiędzy kuwetą otwartą a zamkniętą jest w dużym stopniu kwestią praktyczną. Kuwety otwarte wydają się bardziej przestronne oraz są łatwiejsze w użyciu. Kuwety zamknięte są natomiast bardziej higieniczne oraz zatrzymują nieprzyjemne zapachy w środku.

Materiał na kuwetę – jak wybrać, by trafić?

Wybierając kuwetę, należy też zwrócić uwagę, z jakiego materiału została wykonana. Do najchętniej wybieranych należą kuwety plastikowe, które są lekkie, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na odkształcenia. Kuwety plastikowe są też dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, co dodatkowo ułatwia odnalezienie produktu, który będzie pasował do Twoich preferencji. Dodatkowo, plastik jest bezpieczny w kontakcie z kocią skórą oraz w znacznym stopniu neutralny chemicznie.

Rzadziej wybierane są kuwety ceramiczne, które również posiadają swoje wyjątkowe zalety. Przede wszystkim są bardziej stabilne i odporne na różne szkodliwe oddziaływania. Można czyścić je z wykorzystaniem nawet najbardziej intensywnych środków chemicznych, bez obaw o uszkodzenie ich powierzchni. Ponadto, kuwety ceramiczne prezentują się nieco lepiej niż ich plastikowe odpowiedniki, co stanowi kolejny argument za ich wyborem.

Rozmiary kocich kuwet – swobodne wchodzenie i załatwianie się

Kocia kuweta powinna być odpowiednio przestronna, co ułatwi kotu wchodzenie i wychodzenie z niej, a także załatwianie swoich spraw. Jeśli wybierzesz kuwetę zbyt małą, kot może mieć problemy z wchodzeniem do środka i obracaniem się. W rezultacie może mieć ograniczone pole manewru w czasie załatwiania swoich potrzeb. Wówczas, kot może załatwiać się na krawędzie kuwety lub nawet poza jej obszarem. Nie należy tego traktować jako przejawu kociej złośliwości, wręcz przeciwnie – kot po prostu nie mieści się w kuwecie i dlatego jego odchody trafiają poza jej obręb.

Odpowiednia kuweta dla kota powinna mieć rozmiar około 60×40 cm lub nawet większy. Jeśli wybierzesz kuwetę zamkniętą, wówczas warto zwrócić uwagę czy szczyt pokrywy sięga na 40 cm powyżej poziomu podstawy. W innym wypadku kuweta może okazać się za mała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ