Nauka poprzez zabawę. Dlaczego ma ona sens?

0
821

Co jest prawdziwym celem nauczania? I to języka angielskiego, polskiego czy jakiegokolwiek innego? Dlaczego tak bardzo nam rodzicom zależy na tym, by dzieci były kreatywne, rozwijały się, miały otwarte umysły? Często jest tak, że rodzice stosują naukę i zajęcia dodatkowe jako coś, czym mogą się pochwalić wśród znajomych. Albo jako środek do rywalizacji. Dla wielu wysokie wyniki testów, czy dobre oceny to podstawa i cel edukacji.

Ale to nie prawda! Nauka nie powinna odbywać się dla ocen, ani dla samej nauki. Powinna być czymś ważnym dla tego, kto ją stosuje. Nie bez powodu mówi się o tym, że uczymy się całe życie. A skoro tak, to czemu robić to na sztywno? Czemu nie możemy uczyć się poprzez zabawę?

Rozwój dziecka – pozytywne doświadczenia to szansa na dobry rozwój

Pozytywne wczesne doświadczenia, czyli te poznawane na etapie dzieciństwa, prowadzą do dłuższej oczekiwanej długości życia, lepszego ogólnego stanu zdrowia i lepszej zdolności radzenia sobie ze stresem. Ponadto długoterminowe zdolności społeczno-emocjonalne są silniejsze, gdy dzieci mają szansę uczyć się poprzez zabawę; tworzyć głębokie relacje; i kiedy ich rozwijające się mózgi mają szansę rozwijać się w opiekuńczym, bogatym w język i stosunkowo niespiesznym środowisku. Skoro nauczanie się jest ważne – dzieci potrzebują zabawy. Więc warto ją wprowadzić do klas!

Dlaczego nauka poprzez zabawę ma sens?

Zabawa jest cechą definiującą rozwój człowieka: impuls jest w nas zakorzeniony i nie można go stłumić. Bardzo ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że chociaż impuls do zabawy to jedno, zrozumienie zasad rzeczywistej gry nie zawsze jest takie naturalne i może wymagać starannej kultywacji.

Dlatego podejście oparte na zabawie obejmuje zarówno uczenie się inicjowane przez dziecko, jak i wspierane przez nauczyciela. Nauczyciel zachęca dzieci do uczenia się i dociekań poprzez interakcje, które mają na celu rozciągnięcie ich myślenia na wyższy poziom. Miejscem, które stosuje takie działanie jest łódzka szkoła językowa – Baby English Center. To placówka, która pozwala maluchom zrozumieć wartość zabawy. Przy tym… w cudowny sposób się uczą! Nawet nie wiedząc kiedy.

Zabawa jako sposób na rozwój

Kiedy dzieci angażują się w realne i wyimaginowane czynności, zabawa może stanowić wyzwanie dla ich myślenia. Dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczenia z pierwszej ręki — zabawa motywuje, stymuluje i wspiera dzieci w rozwijaniu umiejętności, koncepcji, przyswajaniu języka, umiejętności komunikacyjnych i koncentracji. Podczas zabawy dzieci wykorzystują wszystkie zmysły, muszą przekazywać swoje myśli i emocje, eksplorować otoczenie, łączyć to, co już wiedzą, z nową wiedzą, umiejętnościami i postawami.

Szukasz dodatkowych pomysłów na zajęcia dla swojego dziecka? Chcesz, żeby rozwijało się poprzez zabawę? Postaw nie tylko na zajęcia z języka angielskiego czy hiszpańskiego na łódzkim Widzewie lub Retkini, ale też na Akademię BEC, która daje dzieciom szansę poznawania świata właśnie poprzez zabawę. Zagadnienia z chemii czy fizyki nie muszą być trudne. Wystarczy poznawać je w odpowiedni sposób!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ