Odrabianie lekcji to pierwszy poważny obowiązek w życiu dziecka. Oczywiście nie oznacza to, że maluch od pierwszych dni będzie radził sobie sam. Problemem może być nie tylko stopień trudności prac domowych, ale i kwestia organizacji pracy i skupienia się. Dlatego dziecko ma prawo oczekiwać pomocy od rodziców lub niani.

Niania, spędzając z dzieckiem wiele godzin w ciągu dnia, niejako automatycznie staje się jego pierwszą nauczycielką. Towarzyszy dziecku w nauce mówienia, chodzenia, uczy podstawowych czynności, w końcu odprowadza malucha do przedszkola, a później do szkoły. I jest niemal oczywiste, że skoro to ona spędza z dzieckiem popołudnie, pomoże także w odrabianiu lekcji przez świeżo upieczonego ucznia.

Czy niania może być dobrą nauczycielką?

W pierwszych latach edukacji dziecko nie przynosi do domu skomplikowanych prac domowych. Z pomocą maluchowi da sobie radę zarówno młoda, jak i starsza niania, która lata swojej nauki ma dawno za sobą. Można spokojnie założyć, że do końca trzeciej klasy szkoły podstawowej pomocy w odrabianiu lekcji może udzielać ta sama niania, która kiedyś bawiła się z dzieckiem pierwszymi klockami i pluszowymi zajączkami. Jej rola sprowadza się często do odpowiadania na pytanie: „Czy ładnie?” lub „Czy dobrze?” Bardzo często mały uczeń, nawet gdy dobrze wie, że świetnie sobie poradził, oczekuje potwierdzenia od kogoś dorosłego. Pochwała to bardzo ważna rzecz w początkowym etapie edukacji. Rolą niani jest nie tyle tłumaczenie dziecku, co powinno robić, co dopingowanie go, do staranności i chwalenie za każdy, najdrobniejszy nawet sukces. Jeśli wykonywanie pewnych czynności jest dla dziecka trudne, na przykład nie radzi sobie z mieszczeniem się w liniaturze, czy wykonywaniem prostych obliczeń, niania może obiecać nagrodę w postaci słodkiego deseru. Oczywiście wcześniej powinna to uzgodnić z rodzicami dziecka.

Niania czy korepetytor?

W starszych klasach szkoły podstawowej dziecko może przynosić do domu zadania, które będą wymagały wiedzy nieco wyższej niż ta, którą dysponuje przeciętny Kowalski. Nie ma się co oszukiwać, nie wszystko, czego uczyliśmy się w szkole, pamiętamy do tej pory. Tutaj rodzice mogą stanąć przed dylematem, kto powinien pomagać dziecku w odrabianiu prac domowych, oczywiście, jeśli dziecko takiej pomocy potrzebuje. Do wyboru są trzy opcje:

– Dotychczasowa niania nadal opiekuje się dzieckiem i w miarę możliwości pomaga w odrabianiu lekcji. Niejedna niania w Poznaniu, oferując swoje usługi. proponuje także pomoc w odrabianiu lekcji.

– Dotychczasowa niania nadal opiekuje się dzieckiem, ale do pomocy w odrabianiu lekcji zostaje zatrudniony korepetytor. Może to być osoba, która będzie pomagała dziecku w konkretnym przedmiocie, lub ktoś, to da sobie radę z całościowym programem szkoły podstawowej. Bardzo dobrze w tej roli sprawdzają się studenci.

– W miejsce dotychczasowej niani zostaje zatrudniona nowa, która ma większe doświadczenie w pracy ze starszymi dziećmi. Często w tej roli występują emerytowane nauczycielki, dla których opieka nad dzieckiem, szczególnie starszym, jest sposobem na aktywne życie po zakończeniu pracy zawodowej.

Jeśli rodzice podejmą decyzję o zatrudnieniu nowej osoby do opieki nad dzieckiem i pomocy w odrabianiu lekcji, powinni tę sprawę przedyskutować ze swoją latoroślą. Dziecko powinno być także obecne przy wyborze nowej niani lub korepetytora. Bo chociaż zatrudniają go rodzice, tak naprawdę to mały uczeń będzie musiał z tą osobą spędzać codziennie kilka godzin. Dobrze by było, by od razu nastąpiło między nimi porozumienie. 

Więcej na temat wkładu niani w odrabianie lekcji z dzieckiem można przeczytać na www.niania.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ