Problemy ze snem dotyczą naprawdę wielu ciężarnych kobiet. Hormony oraz gwałtowne zmiany w Twoim organizmie mogą bezpośrednio przyczynić się do takich dolegliwości jak bezsenność.

Co się z tym wiąże? Nierzadko skutkami ubocznymi są mdłości, niepokojące bóle, złe samopoczucie, a także mniej lub bardziej uzasadnione lęki. Jak sobie z tym poradzić i co zrobić, aby wysypiać się w ciąży?

Powody bezsenności w ciąży

Bezsenność w ciąży to problem, który dotyczy najczęściej kobiet w trzecim trymestrze.

Głównymi powodami problemów ze snem w ciąży są:

– Lęk przed porodem. Pod koniec ciąży prawie każda kobieta zaczyna nadmiernie martwić się, jak to będzie, czy wszystko pójdzie sprawnie, czy sobie poradzi i czy poród przebiegnie prawidłowo. Obawy dotyczą również bólu – zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży, kiedy jeszcze wszystko jest nowe i nieznane.

– Dyskomfort. W zaawansowanej ciąży brzuch zaczyna przeszkadzać, ciężko jest znaleźć odpowiednią pozycję i ułożyć się do snu. Ciężar, który codziennie nosisz odbija się w postaci bólu nóg i pleców, często dolegają Ci również skurcze łydek. Także maluszek, który w ciągu dnia wydaje się być spokojny, w nocy zaczyna być nadmiernie pobudzony. Skąd się to bierze? Kiedy jesteś aktywna, automatycznie kołyszesz dziecko do snu, a ono się uspokaja, dlatego częściej to właśnie w nocy zauważasz jego ruchy.

– Ucisk macicy na pęcherz. Co się z tym wiąże? Częsta potrzeba oddawania moczu, która skutecznie odstrasza Twój sen.

Jak sobie poradzić z bezsennością w ciąży?

Brak snu w ciąży nie jest korzystny dla Ciebie, a co za tym idzie – także dla dziecka. Dlatego staraj się zapewniać sobie codziennie przynajmniej 6-7 godzin snu. Jak to zrobić?

Sposoby na bezsenność w ciąży:

– Dieta. Prawidłowe odżywianie to bardzo ważny element ciąży – wszelkie skurcze mogą być spowodowane niedoborami witamin oraz magnezu. Ponadto wieczorem nie należy się objadać – ostatni posiłek powinnaś zjeść 2-3 godziny przed snem. Jedz lekkostrawne kolacje bogate w białko i unikaj kofeiny. Przed snem możesz spróbować wypić ciepłe mleko – to prosty i sprawdzony sposób na bezsenność!

– Poduszka do spania w ciąży. Na rynku dostępne są poduszki stworzone specjalnie dla ciężarnych. Jeśli jednak takiej nie posiadasz – spróbuj położyć się na lewym boku, a dodatkowe poduszki umieść pod głową oraz między kolanami. Taka pozycja poprawia krążenie, a także pracę nerek. Czy w ciąży można spać na brzuchu? Taka pozycja nie tylko będzie niewygodna (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży), ale także nie powinno się naciskać zbyt mocno na ciążowy brzuch – podczas snu na brzuchu to niestety nieuniknione.

– Dotleń się! Przed snem wywietrz pokój, niech temperatura nie przekracza 20°C, a powietrze nie będzie zbyt suche (świetnie sprawdzają się nawilżacze powietrza). Pójdź na wieczorny spacer, a po powrocie przygotuj sobie relaksującą kąpiel. Wycisz się i nie zmieniaj zbyt często pozycji po położeniu się do łóżka. To tylko zwiększy Twój stres i niepokój. Jeśli nie uda Ci się zasnąć w ciągu kilkunastu minut – wstań, przejdź się, poczytaj lub włącz relaksującą muzyką i spróbuj znów zasnąć.

– Odprężyć się może Ci pomóc także Twój partner! Poproś go o relaksujący masaż przed samym snem. Pomoże to rozluźnić Twoje mięśnie oraz uśmierzyć ból pleców czy nóg.

[Głosów:7    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ