Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy kilkudziesięciu procent kobiet. I choć nasila się w starszej grupie wiekowej, to i młode kobiety borykają się z nim częściej, niż się powszechnie wydaje. Jakie są powody tej dolegliwości, dlaczego częściej dotyczy kobiet i jak sobie radzić, gdy się pojawia? Dowiedz się istotnych informacji na temat przypadłości, jaką jest nietrzymanie moczu u kobiet.

Nietrzymanie moczu u kobiet – powody

Nietrzymanie moczu u kobiet pojawia się nawet u 25-45 procent pań, zależnie od grupy wiekowej. To kilkukrotnie częściej niż w przypadku mężczyzn, a to z kilku powodów. Pierwszym jest fizjologia, a konkretnie budowa cewki moczowej u pań. Jest ona znacznie krótsza niż u mężczyzn, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażeń układu moczowego. Te zaś często przyczyniają się do naglącego nietrzymania moczu związanego z uczuciem silnego parcia na pęcherz. Kolejną sytuacją zwiększającą ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu u kobiet jest ciąża i poród. W czasie ciąży działają hormony, które osłabiają siłę mięśni dna miednicy. Ma to na celu przygotowanie do naturalnego porodu, ale przyczynia się również do niekontrolowanego wycieku moczu w sytuacjach takich jak śmianie się czy kichanie. W czasie ciąży i po porodzie częstym problemem jest też naglące nietrzymanie moczu, które może prowadzić do całkowitego mimowolnego opróżnienia pęcherza. Nietrzymanie moczu u kobiet to też częsta przypadłość podczas menopauzy. W starszej grupie wiekowej dochodzi do tego dodatkowo osłabienie mięśni Kegla związane ze starzeniem się organizmu.

Jak leczy się nietrzymanie moczu u kobiet?

Sposób leczenia inkontynencji zależy od przyczyny tej przypadłości. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla lub zabieg operacyjny mało inwazyjną metodą. Co ważne, tego rodzaju leczenia nie przeprowadza się w czasie ciąży. Skutek uboczny rozluźnienia mięśni Kegla, jakim jest mimowolny wyciek moczu, trzeba po prostu przeczekać i zająć się jego leczeniem po porodzie. Nie znaczy to oczywiście, że nie można sobie poradzić z nim na inne sposoby, stosując odpowiednie artykuły higieniczne, takie jak chociażby specjalne podpaski na nietrzymanie moczu, które sprawdzą się zarówno na dzień, jak i na noc. Naglącą postać nietrzymania moczu spowodowaną infekcją leczy się, stosując w pierwszej kolejności leki antybakteryjne niwelujące stan zapalny. Jeśli problem utrzymuje się także po opanowaniu infekcji, zaleca się trening kontynencji, który zmniejsza reaktywność pęcherza.

Jak właściwie wybrać rodzaj produktów higienicznych na nietrzymanie moczu?

To, jaki rodzaj środków higienicznych należy stosować przy nietrzymaniu moczu, zależy głównie od stopnia nasilenia tej dolegliwości. Przy niewielkim, kropelkowym popuszczaniu moczu wystarczą wkładki higieniczne i cienkie podpaski, na przykład TENA Lady Slim Ultra. Jeśli problem jest bardziej nasilony, konieczne będą bardziej chłonne podpaski lub majtki chłonne, które można zakładać także na noc. Przy cięższych postaciach nietrzymania moczu zaleca się stosować np. pieluchomajtki dla dorosłych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ