Pokrzywka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

Zaczerwieniona skóra, swędzące bąble, którym mogą towarzyszyć niepokojące obrzęki różnych części ciała. To pierwsze objawy pokrzywki u niemowlaka. Powinny one natychmiast zaalarmować rodziców.

Najczęściej przyczyną pokrzywki jest reakcja alergiczna. Bardzo ważne jest wykrycie przyczyny i podjęcie natychmiastowego leczenia.

Najczęstsze przyczyny

Wystąpienie pokrzywki u niemowlaka może być spowodowane różnymi czynnikami. Naczęśniej wśród nich wymienia się:

  1. Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach, proszkach do prania, ubraniach, pokarmie.
  2. Leki.
  3. Infekcje grzybicze lub bakteryjne.
  4. Choroby tarczycy i wątroby.
  5. Reakcja na ciepło (słońce), zimno, alergeny z powietrza.

Rodzaje pokrzywki u niemowlaka

Pokrzywka alergiczna u niemowlaka może utrzymywać się kilka godzin, kilka dni lub dłużej. W zależności od czasu jej trwania rozróżnia się pokrzywkę ostrą (utrzymująca się do 6 tygodni) oraz przewlekłą (trwającą ponad 6 tygodni). W przypadku tej drugiej zmiany mogą występować raz na jakiś czas lub codziennie.

Charakterystyczne objawy

Opisywane alergie skórne u dzieci przypominają wyglądem bąble, pojawiające się na skórze po poparzeniu pokrzywą. Czasami dochodzi obrzęk niektórych części ciała, głównie powiek i warg, języka i gardła. W przypadku tych ostatnich w skrajnych przypadkach można mówić o sytuacjach zagrażających życiu dziecka. Bąble pojawiają się zazwyczaj nagle, w różnych miejscach na ciele, występują pojedynczo lub obejmują większe powierzchnie.

Niektóre mają kilka milimetrów, inne dochodzą do kilku centymetrów. W przypadku pokrzywki obrzęki mają różne kształty, są koloru czerwonego lub różowego, często pieką lub swędzą. Zmiany skórne zmieniają lokalizację po upływie około 24 godzin.

Diagnoza i leczenie

Podstawą do postawienia diagnozy jest wywiad z rodzicami i występujące objawy. Może się zdarzyć, że lekarz zleci wykonanie testów skórnych lub badań specjalistycznych. Najczęściej jest to określenie poziomu hormonów tarczycy, oznaczenie stężenia przeciwciał IgE swoistych. Do metod diagnostycznych należy również przyłożenie lodu do skóry dziecka w celu sprawdzenia reakcji na zimno, a także woreczków z piaskiem, by sprawdzić reakcję na ucisk.

Zdarza się, że pokrzywka u niemowlaka zniknie samoistnie. W przypadku, gdy zmiany utrzymują się dłużej, należy zadbać o wyeliminowanie alergenu oraz podać preparat przeciwhistaminowy. Lek taki uspokaja oraz łagodzi swędzenie. W przypadkach, gdy doszło do obrzęku, stosuje się preparaty glikokortykosteroidowe.

Działania profilaktyczne

Alergie skórne u dzieci, których objawem może być pokrzywka i obrzęk, są niestety bardzo często występującym problemem. Według specjalistów przyczyną jest zbyt duża ilość chemii w otoczeniu. Przedmioty codziennego użytku, zabawki, ubranka, pożywienie, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała czy proszków do prania stanowi niebezpieczeństwo dla delikatnej skóry maleństwa.

Dlatego należy koniecznie prać ubranka dzieci po zakupie i dobierać do tego celu odpowiednie proszki do prania, przeznaczone specjalnie do wrażliwej skóry dzieci. Również przy wyborze zabawek i pożywienia należy zwrócić uwagę na to, by produkty były jak najmniej obciążone ilością niekorzystnych pierwiastków z tablicy Mendelejewa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ