Preparaty na wszawicę – sprawdź, jak z nią walczyć

Wszawica jest chorobą pasożytniczą, która bardzo szybko może się rozprzestrzeniać. Istnieje mnóstwo sposobów na walkę z tym schorzeniem. Wiele osób sięga często po proste, domowe rozwiązania. Bywają one skuteczne, jednak nie przynoszą szybkich rezultatów. Warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów na wszawicę. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? I jak usunąć gnidy we włosach?

Domowe sposoby radzenia sobie z wszawicą

Dawne metody walki z wszawicą polegały po prostu na wyczesywaniu pasożytów oraz ich jaj za pomocą grzebienia. Z czasem zaczęto stosować również własnoręcznie wykonywane środki zawierające między innymi: ocet, olejki eteryczne, oliwę z oliwek lub napar z liści rozmarynu. Przykładową metodą, z której korzysta się również dzisiaj, jest wcieranie w skórę głowy oraz włosy mieszanki ciepłej wody z octem jabłkowym. Jednak, aby przyniosła ona oczekiwane rezultaty, należy powtarzać ją kilka razy w ciągu doby. Dlatego też ze względu na to, że domowe sposoby są zazwyczaj czasochłonne, zaleca się raczej stosowanie specjalistycznych preparatów na wszy i gnidy. Na co w szczególności zwrócić uwagę, aby dokonać odpowiedniego wyboru i kupić najlepszy?

Charakterystyka preparatów na wszy i gnidy

Preparaty na wszy dostępne w aptece występują w różnej postaci, między innymi szamponów, płynów oraz żeli. Charakteryzują się one głównie odmiennym składem, sposobem użycia oraz czasem działania. Ze względu na skład dzielą się one na środki:

  • chemiczne,
  • silikonowe,
  • ziołowe.

Wszawica to bardzo częsty problem głównie w szkołach i przedszkolach, ze względu na duże skupiska dzieci. Dodatkowo bardzo szybko się rozprzestrzenia. Produkty na wszy powinny cechować się wysokim bezpieczeństwem ich stosowania nawet u najmłodszych dzieci. Dobrze, aby wykazywały również działanie zapobiegające nawrotom choroby.

Jedna samica wszy w ciągu jednego dnia może złożyć od 3 do aż 10 jaj. Warto więc zwrócić uwagę na szybkość działania danego preparatu. Niektóre środki na wszy zawierają niestety składniki o działaniu biobójczym. Mogą one dodatkowo podrażniać skórę głowy, dlatego też lepiej sięgać po preparaty, które nie mają ich w swoim składzie. Skutecznym preparatem na wszy oraz gnidy, wolnym od składników biobójczych, jest na przykład Parasidose.

Jak korzystać z preparatów na wszy?

Zazwyczaj proces usuwania wszy za pomocą specjalistycznych preparatów jest bardzo łatwy. Większość środków jest również wyposażona w specjalny aplikator, który skraca czas nakładania ich na skórę głowy. Preparat nanosi się na mokre, rozczesane włosy, a następnie czeka się określoną ilość czasu, aż zacznie działać. Na koniec wyczesuje się martwe pasożyty, najczęściej za pomocą specjalnego grzebienia, który może być dołączony do preparatu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ