Różnice między tkaniną a dzianiną

0
2961

Samodzielne szycie daje ogromną satysfakcję. To czynność, która szybko może przerodzić się w pasję. Przygotowanie stylowej sukienki, czy oryginalnej bluzki, to ogromny powód do dumy. Warto zacząć samodzielnie szyć i tym samym zapełniać swoją garderobę o unikatową odzież.

Zanim jednak to nastąpi, trzeba wiedzieć jakie właściwości mają konkretne materiały do szycia. Jakie jest dokładne ich pochodzenie, a także sprawdzić, który materiał będzie najlepiej pasował do przygotowania konkretnego ubrania.

Tkanina, dzianina, czym się różnią

Zanim przystąpi się do szycia z użyciem tkanin, dzianin, należy wiedzieć, czym tak naprawdę różnią się oba materiały. Wynika to z faktu, że niektórzy po prostu nie rozróżniają obu materiałów, tym samym nie będą wiedzieli do końca, w jaki sposób dopasować najlepszą tkaninę, dzianinę do szycia.

Tkanina – materiał powstaje poprzez połączenie dwóch nitek, padających do siebie prostopadle. Mowa tutaj o tzw. wątku i osnowie. Takie przygotowanie materiału sprawia, że tkanina okazuje się mniej elastyczna od dzianiny, ale równocześnie jest zdecydowanie bardziej elegancka. Standardowo z tkaniny przygotowywane są dżinsy, płaszcze czy też koszule.

Dzianina – proces wytwarzania tego materiału oparty jest na jednej nitce. Jest ona formowana w oczka, co prowadzi do powstawania kolejnych rzędów, układanych w sposób prostopadły. Materiał zdecydowanie bardziej rozciągliwy, elastyczniejszy niż tkanina. Z dzianiny przygotowywane są między innymi czapki, skarpetki, ale i koszulki czy dresy.

Włókna, z których powstaje materiał. Skąd pochodzą?

Kupując określony materiał, bardzo ważne jest, aby znać jego pochodzenie. Wpływa to między innymi na jakość pracy, końcowe efekty i późniejsze zużywanie się materiału. Jakiego pochodzenia włókna można wykorzystać do szycia?

Włókna naturalne, czyli te, które pochodzą bądź od zwierząt, bądź z roślin. Wszystkie rodzaje wełny, jedwab, a także len czy bawełna, to naturalne włókna.

Włókna syntetyczne, czyli te, które zostały przygotowane poprzez procesy chemiczne. Zaliczyć do nich można między innymi poliester czy elastan. Syntetyki sprawiają, że np. odzież lepiej się układa, a także jest wytrzymalsza. Jednak należy pamiętać o tym, że nie chłoną wilgoci.

Włókna sztuczne, czyli produkowane z celulozy. Najpopularniejszym włóknem sztucznym jest wiskoza. Na plus włókien sztucznych należy zaliczyć przewiewność.

Najlepsze materiały do szycia

Chcąc uszyć bluzkę, spódnicę czy żakiet, trzeba odpowiednio dobrać materiał. Które tkaniny, jakie dzianiny będą najlepiej pasowały do szycia określonego rodzaju odzieży?

Bluzki – najlepszym materiałem jest dzianina wiskozowa lub tkanina bawełniana. Lekki, cienki materiał, doskonale układający się na ciele. Wybierając dzianinę w 100% bawełnianą, zagwarantowany zostanie najwyższy komfort noszenia odzieży, gdyż skóra będzie swobodnie oddychała.

Koszule – idealnie sprawdzi się tkanina bawełniana o splocie płóciennym. Lekkość, komfortowe układanie się na ciele, „oddychanie”, to wszystko, czego oczekuje się od dobrej jakości koszul.

Spódnice, sukienki – tkanina bawełniana, jedwab naturalny z lycrą czy wiskoza. Materiały do przygotowania spódnicy mogą być przeróżne. Wybór tego idealnego zależny jest od projektu spódnicy oraz jej kroju.

Żakiety – doskonałym materiałem jest satyna bawełniana z lycrą. Sprawi ona, że nic nie będzie się rozciągało, a dodatkowo ubiór doskonale ułoży się na ciele.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ