Zabawki konstrukcyjne – zestawy wspierające rozwój dziecka

Z pewnością zabawki to nieodłączny element dzieciństwa. Niektórzy mają swoje ulubione samochodziki, lalki, a nawet maskotki, a inni idą raczej na ilość, a nie jakość i lubią, aby ich pokoje i półki wprost uginały się od różnego rodzaju akcesoriów tego typu. W dzisiejszym artykule zwrócimy uwagę na zabawki konstrukcyjne, czyli specjalny rodzaj asortymentu, który oprócz niewątpliwej wartości rozrywkowej posiada jeszcze tą edukacyjną, która zadba o prawidłowy rozwój naszych dzieci.

Rozwój psychiczny i ruchowy

Na początek należałoby wyjaśnić, czym są zabawki konstrukcyjne. Będą to wszystkie zestawy składające się z poszczególnych elementów, a te dopiero po odpowiednim połączeniu stworzą pewną całość, która będzie odwzorowaniem tego, co widzimy na pudełku. W przypadku zabawek konstrukcyjnych najważniejsza jest chęć ukończenia zadania, które dodatkowo determinuje do główkowania i prób dopasowywania elementów. Ważne jest również to, że zazwyczaj tylko poszczególne elementy będą pasowały do innych, dlatego aby wykonać zadanie użytkownik musi mieć wyobrażenie o tym, co buduje, jak również postępować zgodnie z instrukcjami. Jesteśmy przekonani, że jeżeli już uda się uzyskać efekt końcowy, to będzie to najlepsza nagroda na świecie.

Jaki zestaw wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo wiele zabawek konstrukcyjnych, poczynając od modeli samochodów, samolotów i innych maszyn, przez klocki, z których da się stworzyć budowle, na puzzlach i temu podobnych elementach kończąc. Wybierając zabawki konstrukcyjne, trzeba przede wszystkim kierować się zainteresowaniami dziecka. Z pewnością nie kupimy modelu samochodu dla dziewczynki, która kocha kucyki pony i analogicznie fan robotów nie ucieszy się z domku dla lalek. Drugim kryterium powinien być również wiek. Producenci zabawek konstrukcyjnych dostosowują swoje zestawy pod względem trudności i na pudełku zamieszczają oznaczenia, dla jakiego przedziału dedykowany jest każdy z nich. Warto dopasować taką zabawkę chociażby dlatego, że niektóre modele mogą okazać się zbyt trudne do ułożenia, a wtedy cały czar pryśnie, a prezent okaże się nietrafiony.

Korzystanie z zabawek konstrukcyjnych to również doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Rodzic ma szanse uczestniczyć w procesie budowy, co z pewnością jeszcze dobitniej umocni więzi, jak również będzie czasem spędzonym pożytecznie. Dzieci uczą się podczas zabawy, rozwijają swoje umiejętności manualne, jak również psychiczne. To także doskonały sposób na pobudzenie kreatywności.

Artykuł powstał we współpracy z https://klocki.edu.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ