Klocki Lego – bawią i rozwijają. Sprawdź, jak

Duńskie klocki Lego już od ponad 60 lat towarzyszą dzieciom i dorosłym. Układanie prostych, a także bardziej wymyślnych konstrukcji z Lego to więcej niż świetna zabawa. Ta forma aktywności przynosi również wiele korzyści rozwojowych, i to niemal na każdym etapie. Chcesz wykorzystać drzemiący w nich potencjał? Zobacz, jaki wpływ na dziecko ma zabawa Lego.

Po raz pierwszy klocki Lego, z unikatowym systemem łączenia poszczególnych elementów, pojawiły się w 1958 roku. To wówczas duński producent zabawek opatentował swoją koncepcję. I choć ma już ona ponad 60 lat, fenomen klocków Lego nie przemija. Wręcz przeciwnie – można zaobserwować wzrost zainteresowania Lego. Rzeszów jest jednym z miast, w których organizowane są także warsztaty wzbogacające zabawę tymi klockami o zupełnie nowe elementy. A czemu to właśnie one tak dobrze wpływają na dziecięcy rozwój?

Lego rozwija kreatywność

Choć w kolekcji duńskiego producenta można znaleźć tysiące rozmaitych zestawów i dziesiątki linii klocków, które można składać zgodnie z instrukcją, najwięcej radości z zabawy czerpie się wówczas, gdy… można trochę złamać reguły. Klocki Lego dają taką możliwość, ponieważ można je układać w dowolny sposób – gdziekolwiek poniesie wyobraźnia. Dlatego zabawa z Lego, już nawet w wieku przedszkolnym, pozwala pobudzić kreatywność i uczy wychodzenia poza schematy. To zaś umiejętności, które przydają się również w dorosłym życiu.

Lego kształtuje umiejętności manualne

… a także te związane z ogólną koordynacją ruchową. Niewielkie elementy trzeba złapać w dłoń i odpowiednio ustawić, aby połączyć poszczególne klocki ze sobą. Czasem, zwłaszcza przy skomplikowanych konstrukcjach z wieloma drobnymi częściami, to dość wymagające zadanie. Jeśli jednak jest wykonywane regularnie, dziecko krok po kroku nabiera większej kontroli nad swoimi ruchami.

Lego uczy logicznego myślenia

Podążanie za wskazówkami animatora podczas warsztatów Lego (w Rzeszowie można z nich skorzystać w centrum Edukido), również niesie za sobą wiele korzyści. Dziecko musi bowiem:

  • posegregować elementy, z których ma złożyć konstrukcję,
  • „namierzyć” pomiędzy nimi kolejne typy klocków – a niektóre bywają do siebie bardzo podobne (maluch uczy się więc spostrzegawczości),
  • ułożyć je w określonej kolejności.

W ten sposób pociecha kształtuje swoją cierpliwość i uczy się logicznego rozumowania.

Wspomniane już warsztaty Lego to dodatkowo szansa na zdobycie i poszerzenie wiedzy z wielu dyscyplin – zajęcia te łączą bowiem układanie Lego z lekcjami tematycznymi. Są one poświęcone np. średniowiecznym budowlom, rozmaitym zjawiskom przyrodniczym, tematyce kulturowej, związanej z matematyką i wielu innym – dobranym do wieku i poziomu rozwoju intelektualnego pociechy. Dlatego rodzice coraz częściej zapisują dzieci na takie warsztaty, aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w kultowych klockach. Przyjrzyj się temu rozwiązaniu i Ty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ