Psychoterapia w Polsce

Profesjonalna psychoterapia to leczenie problemów i zaburzeń psychicznych oparte o bezpośredni kontakt pacjenta z wykwalifikowanym terapeutą. Obejmuje ona cykl spotkań prowadzonych zgodnie z metodami o sprawdzonej skuteczności. Opanowanie ich stosowania wymaga ukończenia kilkuletniego szkolenia podyplomowego. Zapotrzebowanie na usługi terapeutów jest w Polsce nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do liczby osób przygotowanych do wykonywania zawodu.

Psychoterapia w Polsce zyskuje coraz większą popularność, w związku z upowszechnieniem wiedzy dotyczącej problemów psychicznych. Do niedawna bagatelizowano zaburzenia takie jak fobie czy depresja. Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej wstydziły się do tego przyznać. Ludzie, którzy z niej korzystali, często byli stygmatyzowani. Obecnie troska o dobrą kondycję psychiczną stała się równie naturalna, jak dbanie o zdrowie fizyczne.

Dostępność psychoterapii w Polsce

Wysokie zapotrzebowanie na terapię psychologiczną sprawia, że coraz więcej osób oferuje takie usługi. Niestety, nie każda z nich posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. W Polsce wciąż brakuje regulacji prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty. Ściśle określone wymagania stawia się jedynie pracownikom ośrodków, których działalność refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Takich placówek jest relatywnie niewiele – nieliczne poradnie zdrowia psychicznego znajdują się tylko w dużych ośrodkach miejskich. Nie są one rejonizowane, więc np. dla  mieszkańca Bielan dostępna jest na psychoterapia na Mokotowie czy Pradze lub w ogóle w innym mieście. Czas oczekiwania na terapię refundowaną jest jednak bardzo długi. Alternatywę stanowią prywatne ośrodki i gabinety. Nawet w niewielkich miastach znajduje się zwykle co najmniej kilka takich placówek. Należy jednak liczyć się z wysokimi kosztami leczenia. Cena jednej sesji to 100–150 zł, a zwykle zaleca się cotygodniowe spotkania. Przed skorzystaniem z nich, warto dokładnie zweryfikować jakość oferowanych usług, która powinna być potwierdzona stosownymi certyfikatami.

Standardy leczenia w polskich ośrodkach psychoterapii

Choć profesjonalna psychoterapia w Polsce jest stosunkowo trudno dostępna, ma ona światowy poziom. Certyfikowani terapeuci to absolwenci psychologii, pedagogiki, medycyny (lub  pokrewnego kierunku), którzy odbyli kilkuletnie szkolenie podyplomowe w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych, prowadzonych metodami o udowodnionej naukowo skuteczności. Osoby takie muszą przejść własną terapię i poddawać się regularnej superwizji. Polscy psychoterapeuci mają do dyspozycji wysokiej klasy ośrodki szkoleniowe. Często poszerzają swoją wiedzę za granicą. Dzięki temu w kraju można skorzystać z leczenia psychologicznego prowadzonego we wszystkich cenionych na świecie nurtach. Najczęściej spotyka się specjalistów w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej i humanistycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ